Magazin, Magazin Haberleri, Magazinevin.com

Site Rengi

Obezite hastalarında koronavirüs riski yüksek aman uyarı!

09.01.2023
71
Obezite hastalarında koronavirüs riski yüksek aman uyarı!

Obezitenin korona salgınındaki gizli tehlike olduğunu vurgulayan VM Medical Park Ankara Hastanesi Genel Cerrahi Uzmanı, Obezite ve Metabolik Cerrah Doç. Dr. Fahri Yetişir, “Covid-19 salgını obeziteye zemin hazırlamakta, obezite de Covid-19 hastalığına karşı vücudun savunma sistemini zayıflatarak ağır bir Covid-19 hastalığına zemin hazırlamaktadır” dedi.

Obezite (şişmanlık) ve obeziteyle birlikte gelen yandaş kronik hastalıklar, Covid-19 salgınında bütün dünyada insanlık için yaklaşan sıcacık risk olarak tanımlanıyor. Uzmanlar obezite tüm dünyanın son zamanlardaki en büyük sorunu haline gelmişken bundan başka üzerine Covid-19 salgınının eklenmesiyle birlikte yalıtım kuralları gereği insanların evlere kapanması sebebiyle obez insan sayısının daha da arttığını vurguluyor.

Konuyla ilgili açıklamalarda bulunan VM Medical Park Ankara Hastanesi’nden Genel Cerrahi Uzmanı Doç. Dr. Fahri Yetişir, “Obezitedeki artışla birlikte, obeziteye eşlik eden şeker hastalığı, kolesterol düzensizliği, yüksek tansiyon, bir takım kanser hastalıkları, inme, iktidarsızlık ve kalp hastalığı gibi bir sürü çok önemli rahatsızlık da çoğalma gösterdi” diye konuştu.

Hatalı besin ve dingin yaşama uyarı! 

Obezite ile önemli bir şekilde mücadele edebilmek için, obezitenin etkenlerini çok iyi iyi anlamak gerektiğini söyleyen Obezite ve Metabolik Cerrah Doç. Dr. Fahri Yetişir, bunları şöyle anlattı:

“Obezitenin birinci etkeni hepimizin bildiği gibi yanlış beslenmedir. Besleyici değeri az olan, vitamin ve mineral içeriği iyi olmayan ve yüksek kalorili gıdalarla gereğinden artı besin. İkinci etken ise sedanter hayat, yani günlük hareket miktarının eksik olması. Covid-19 salgınının hayatımıza girmesi ile birlikte bu iki etmen de tüm insanları kötü etkiledi.”

İzolasyon kuralları gereği insanların kendilerini ister istemez evlerine hapsettiğini açıklayan Doç. Dr. Fahri Yetişir, bu durumun da insanların hareket miktarını belirgin oranda azalttığını belirtti. Covid-19 nedeniyle evlerine kapanan kişilerin büyük bir bölümünün evde kendi yiyeceklerini tedarik etme yoluna gittiğini, bazılarının ise bu gıda hazırlama işini biraz abarttığını söyleyen Doç. Dr. Fahri Yetişir, “Covid sürecinde, öbür öbür karışım ve tatlarda envaı çeşitlilik yemekler, ekmekler ve tatlılar yapılarak tüketildi. Bu da insanların hayatına pozitif kilo olarak geri döndü” dedi.

OBEZİTE COVID’E KARŞI BAĞIŞIKLIĞI DÜŞÜRÜYOR

Morbid obezitenin kendi başına bir kronik hastalık olarak kabul edilmesinin yanına, obez hastaların başlıca obeziteyle ilişkili yandaş kronik hastalıkları olma ihtimalinin de çok arttığını bildiren Doç. Dr. Fahri Yetişir, şu uyarılarda bulundu:

“Hepimizin bildiği gibi kronik hastalığa sahip elde etmek, hem Covid-19 hastalığına karşı vücudun savunma sistemini zayıflatmaktadır. Morbid obez olan hastaların Covid-19 hastalığına yakalanma ve ağır geçirme ihtimali diğer insanlara tarafından çok daha fazladır. Buradan da anlaşılacağı üzere, Covid-19 salgını obeziteye zemin hazırlamakta, obezite de Covid-19 hastalığına karşısında vücudun savunma sistemini zayıflatarak ağır bir Covid-19 hastalığına zemin hazırlamaktadır.”

OBEZ ORANINDA AVRUPA BİRİNCİSİYİZ

Ülkemizin Sağlık Bakanlığı’nın 2010 yılı verilerine kadar yüzde 30.3’lük obez insan oranıyla  Avrupa birincisi durumunda olduğuna dikkat çeken Doç. Dr. Fahri Yetişir, obezite ile nedenlerini ortadan kaldırmaya karşın istikrarlı bir savaş verilmesi gerektiğinin altını çizdi.Obezite ve şeker hastalığı ameliyatı için kendilerine başvuran hasta grubunda geçen senenin aynı ayına tarafından takriben 2 kat büyüme olduğunu sözlerine ekleyen Doç. Dr. Fahri Yetişir, “Bizim ameliyat ettiğimiz vücut kitle indeksi 40’ın üstünde olan, diyet ve alıştırma ile kilo veremeyen hastalar ayrıntılı bir araştırma ve ardından obezite ekibimizin incelemesi sonrasında işlem için sorun yahut ameliyata alınabilmektedir. Ameliyat hazırlığı sırasında ve ardından Covid-19 hastalığına karşısında maksimum yalıtım kurallarına uyulmakta ve bütün hastalara ameliyat öncesi Covid 19 testi yapılmaktadır” ifadelerini kullandı.

Obezitenin çoğu insanın düşündüğü gibi yalnızca şekilsel bir sorun yok, tersine beraberinde bir sürü kronik ağır hastalığı da getiren ciddi bir afiyet sorunu olduğunun altını çizen Doç. Dr. Fahri Yetişir, “Sağlığımızın baş düşmanı olan obezite ile savaşta daha ciddi ve ısrarcı olmamız gerekiyor” önerisinde bulundu.

 

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.