Magazin, Magazin Haberleri, Magazinevin.com

Site Rengi

Obeziteye sebep beslenme hataları

18.02.2021
195
Obeziteye sebep beslenme hataları

Günümüzde sanayinin gelişmesi ile birlikte çoğu hazır gıdaya ulaşım kolaylaşmış, küçük yaşlarda başlayan gıda bozukluğuna bağlı obezite insidansı yükselmiştir. Derme Çatma beslenmeye ilave olarak, tembel yaşantı, stres faktörünün günlük yaşantıda egemen olması gibi etkenler genetik eğilim ile birleştiğinde ne yazık ancak kişinin genel afiyet durumunu korkutma etmeye başlıyor.

Obeziteye neden olan beslenme alışkanlıkları

– Yemek Yemek yerken başka aktiviteler ile meşgul olunması; toplumumuzda çok sık karşılaştığımız yeme bozukluğu sebebidir. Dış uyaranların açık olması, televizyon aleyhinde yemek yeme, bilgisayarda çalışırken yemek yeme ve en çokta ebeveynlerin çocukları oyun parkında oynarken veya televizyon karşı iken doyma hissiyatlarının önüne geçerek ağzına yemek vermesi.

– Akşam yemekten sonradan karbonhidrat kaynağı beslenme tüketimine sürdürmek; tatlı, hazırlanmış paketlenmiş ürün, çikolata, gazlı içecek veya şekerli içecekler, yemek yemek sonrası fazla miktarda meyve tüketimi bunlar arasında sayılabilir.

– Normal ihtiyacın üstünde beslenme alımı; bilhassa çalışan kişilerde sağlıklı besinler yerine fast-food tarzı enerji yoğunluğu yüksek besinlerin çok tüketilmesi, kızartılmış ve kavrulmuş besinleri sık tüketmek

– Günlük su tüketiminin az olması, su yerine yüksek enerjili içeceklerin seçim edilmesi olarak sıralanabilir.

Obez bireyler için diyet kazanç geçer olmamalı

– Obezite tedavisinde amaç, obeziteye ilişkin hastalık ve ölüm risklerini azaltmak, bireye yeterli ve dengelenmiş gıda alışkanlığı kazandırmak ve hayat kalitesini yükseltmektir. Verilen kilolara ek, bireyler hayat standartını değiştirmeyi de göze alabilmeli ve diyeti gelir geçer bir durum olarak nitelendirmeden hayat boyu sürdürülebilir beslenme alışkanlıkları edinmelidir. Bu şart böyle olmadığında ise ne yazık fakat obez bireylerde kaybedilen cisim ağırlığı sıklıkla ve şipşak geri alınmaktadır.

– Kilo kaybeden bireylerin fakat yüzde 5’i ulaştıkları kiloyu koruyabilmekte, büyük bir çoğunluğu ise her tarafta kilo almaktadır. Ayaküstü (fast-food) yenen karbonhidrattan ve arıtılmış şekerden zengin, nebati liflerden yoksul, aşırı yağlı besin şekli obeziteye yol açan manâlı faktörlerden birkaçıdır.

Egzersiz yapın

Obezitede gıda tedavisi ve fiziki aktivitenin artırılması ile birlikte davranış değişikliği tedavisi kesinlikle gereklidir. Besin tedavisi ve egzersizin davranış değişikliği tedavisi ile birlikte kullanıldığı “kombine tedaviler” hem tartı kaybını sağlamada ayrıca de kaybedilen ağırlığın korunmasında büyük başarı sağlar. Obezite tedavisinde, çalışma büyük siklet taşır.

– Obez kişiler, genellikle eksik hareket etme eğilimindedirler. Oysa düşük kalorili diyetler ile birlikte çok ağır çalışma programlarının uygulanması da doğru değildir.

– Azami kalp hızının yüzde 60-70 ne ulaşmayı karşılayan bir egzersiz programının 20-30 dakika, haftada 4-5 kez ya da 45-60 dakika, haftada 2-3 kez uygulanması yerinde olacaktır.

TV ve bilgisayar başında yemek yemeyin

Kilo atamak amacı ile başvuran bir hastaya hazırlanmış bir perhiz listesi verip bu listeye uyup kontrole gelmesini söylemek başarısızlıkla sonuçlanacaktır. Kasıt hastanın yeme ve aktivitesiyle ilişkili alışkanlıklarında farkındalığı ve değişimi sağlamaktır. Çocuklar ve gençlerde fiziksel aktivite düzeyinin azaldığı, TV ya da bilgisayar başında artan bir şekilde daha artı zaman geçirildiği bilinmektedir. böylece obezite ile sonuçlanabilecek bu tür hatalı alışkanlıklardan ve davranışlardan uzaklaşılması için birinci basamak hekimi mutlaka bu konu üstünde durmalı ve bu konuya zaman ayırmalıdır.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.