Magazin, Magazin Haberleri, Magazinevin.com

Site Rengi

Ofisteyken kilo vermenin yolları

17.02.2021
192
Ofisteyken kilo vermenin yolları

Bunlar düş ürünü yok: Tüm gün ofiste oturmak yüzünden diğer taraftan bakmışsın poponuz döner sandalye dek büyümüş. Careerbuilder.com’un yaptığı bir ankete göre, büro çalışanlarının yüzde 49’unun, son çalıştıkları işte kilo aldığı ve bu kişilerin yüzde 28’inin üç kilodan pozitif aldığı ortaya çıktı. Önerilerimize kulak ver oysa çalışırken bir anda 3-5 kilo birdenbire alma.

1. Ayağa kalk ve kendini teslim et.

Mayo Clinic’de Profesör olan James Levin’e kadar, 150 sene öncesine kadar günde 1.500 kalori daha az harcıyoruz. Bu da yılda beş kilo almaya denk geliyor. Masana yapışık yaşıyorsan teslim edilmesi gereken bir evrak olduğunda bunu kişisel olarak kendin yapmaya gayret et. Akarsu veya su gibi ihtiyaçlarını çaycı getirmesin. Sen kalkıp al. Bu şekilde gün içinde eksik da olsa hareket etmiş ve 30 kalori daha fazla yakmış olursun.

2. Telefon konuşmaları…

American Council on Exercise’da psikolog olan Cedric Bryant, “Bir kulaklık edinin ve telefonda konuşurken yürüy. Bir pedometre edin. Böylece günde kaç adım attığını da öğrenmiş olursun” diyor. Günde ekstradan attığın 500 adım, 25 kalori yakmak seslenmek. Bunu seneye vurduğunda yeme alışkanlığını hiç değiştirmesen de iki kilo vermiş olacaksın. Şayet iş arkadaşların seninle dalga geçecek ama sahilde kimin daha güzel görüneceği de ortada.

3. Yemek Yemek aralarını düzene sok.

American Dietetic Association’ın bir raporuna tarafından çalışanların yüzde 75’i, haftada minimum iki-üç kere öğlen yemeklerini masalarında yiyor.Yemek yiyeceğin vakit kendini işten uzakta tun ve yediklerine konsantre ol. Ne yediğinin farkında olan olursan bütün gün atıştırmaktan kendini kurtarmış olursun.

4. Sola dürüst uzan.

Eğer ivedi durumlar için sakladığın çikolatalar varsa onları sol tarafında bulunan bir çekmeceye kaldır. Niçin mi? Dartmouth College araştırmacılarına göre, millet solak da sağlak da olsa , sağ taraflarında olan şeylere uzanma eğilimi gösteriyor. Sen en iyisi, masanda, sağ elinin altında meyve bulundur. Böylece atıştıracağın süre çikolata yerine meyve yemiş olursun.

5. Yeşilci ol.

Ofiste olduğun saatler içinde kupana normal akarsu yerine yeşil akarsu doldur. American Journal of Clinical Nutrition’da bulunan bir çalışmaya göre, fincanlarını üç ay her tarafında her gün yeşil çayla dolduranlar, alışılagelmiş dere içenlere oranla bir kilo daha fazla veriyor. Yeşil çayda bulunan antioksidan ve catechin, vücudun kalori yakmasını ve yağ oranını düşürmesini sağlıyor.

6. Üstünü kapat.

İradeni desteklemek, ve kendine gaddarlık etmemek için şekerlemeleri gözünün önünden kaldır. Onları içi soyut bir kavanoza doldur. Cornell Üniversitesi Food and Brand Lab’in yaptığı bir çalışmaya göre, çalışanların yüzde 71’i şekerleme türü abur cuburları içi gözüken bir kapta durduklarında daha çok yiyor. O süre kaldır ve kurtul.

7. Başarıyı kokla.

Bir grup kilolu insan üstünde yapılan bir çalışmada acıktıkları vakit yeşil elma, nane şekeri, vanilya ya da muz gibi tatlı kokularını içine çekenlerin altı ay içinde takriben 10 kilo verdikleri ortaya çıktı. Şikago’daki Smell & Taste Treatment and Research Foundation’da Nöroloji Direktörü olan Alan Hirsch, kokunun açlığı tetiklemediği, tam tersine bastırdığına inanıyor. Hirsch “Oda spreylerine dayanamıyorsan, masanda yeşil elma kokulu bir şeyin olması özlem krizlerini bastırır” diyor.

8. İddiaları başlat

İş arkadaşlarınla kilo verme yarışına gir. Southeast Missouri State Univercity’nin araştırmacıları, ofislerinde çalışanlarının gruplara ayrılmalarını ve 12 haftalık bir diyet programı uygulamalarını istedi. Kazananaysa peşin para para ödülü verileceğini söylediler. Bu şartlar aşağı katılımcılar, ortalama dört kilo verdi. İşin içine rekâbet girdiğinde her şey nasıl da değişiyor.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.