Magazin, Magazin Haberleri, Magazinevin.com

Site Rengi

Omurga ağrılarına karşı güne egzersiz ile başlayın

17.02.2021
195
Omurga ağrılarına karşı güne egzersiz ile başlayın

Koronavirüs salgını nedeniyle alınan tedbirler dahilinde çoğu kişi hemen hemen bütün gününü evde geçiriyor. Evde kaldığımız bu günlerde hareketsiz kalmak ise beraberinde bir dizi sıhhat sorunu getirebiliyor.

Algoloji Uzmanı Prof. Dr. Figen Ayhan, Dünya Sağlık Durumu Örgütü’nün de ev içerisinde aktif olunması gerektiği yönünde önerilerinin bulunduğunu belirterek uyarılarda bulundu.

5 dakikalık alıştırma ağrıları kesiyor

Oturduğunuz süre yarım saat sonra ayağa kalkıp, 5 dakika bedensel aktivite yapacak şekilde çalışmanızı programlarsanız, bel ve boyun ağrısı ile karşılaşmazsınız. bununla beraber oturduğunuz etraf da epeyce önemlidir. Mutlaka ergonomik bir sandalyede kastetmek gerekiyor ve bilgisayar monitöründe bütün göz hizasında olmanız gerekiyor. Boyun ağrısı yaşamamak için boyun daha geride durmalı yani kulağınızla omuz başı benzer hizada olacak şekilde planlamanız gerekiyor.

Uzun süre oturan özellikle kilolu bireyler ve sigara içen kişilerde omurga ve kuyruk sokumu ağrıları daha sık olabiliyor. Uzun zaman oturma sonrası mutlaka ayağa kalkıp birtakım germe hareketleri yapılması gerekiyor. Bunları yapmadığınız sürece omurganın ve ceset ağırlığınızın yükü doğrudan doğruya kuyruk sokumuna iniyor. Olmaması için birtakım özel yastıklar var, birey oturduğu zaman bunları da kullanabilir.

Kuyruk sokumu bölgesinde diğer rahatsızlıklar da olabiliyor. Bu bölgede uzun oturmaya bağlı, hemoroit, kıl köklerinde birtakım enfeksiyonlar (kıl dönmesi) gelişebiliyor. Bunlar varsa son derece tedbirli olmamız lüzumlu. 30 dakikadan uzun süreli oturmak omurgaya ekstra tartma bindiriyor. Keza kuyruk sokumunda ayrıca de omurgada önemli ağrılara niçin oluyor.

Beden pozisyonunuza dikkat edin

Dünya Afiyet Örgütü haftada 150 dakika orta şiddetli alıştırma yapılmasını tavsiye ediyor. Alternatif olarak ‘haftada 75 dakika şiddetli egzersiz yapın’ deniliyor. Süreler minimum sürelerdir. Ne kadar şişmansanız, sigara bağımlısıysanız, ne değin artı alkol tüketiyorsanız bunlar hep risk faktörüdür. öyle fazla omurga ağrısıyla karşılaşacağınız anlamına geliyor. En önemlisi beden pozisyonumuza uyarı etmemiz gerekiyor.

Güne çalışma ile başlamalıyız. Sabahtan güne egzersiz ile başlayan veya gün içinde yarım saat alıştırma yapan insanlarda omurga ağrısı görmüyoruz. Dolayısıyla çalışma bir ilaçtır. Eğer evden çalışıyorsanız, masaya oturduğunuz anda 30 dakika sonrasına saati kurun. 5-10 dakikalık mola yeterlidir. Bel ağrısında da saatlerce bilgisayar başında oturmayın, televizyon seyretmeyin ve oyun oynamayın. Birey omurganızı hareketsiz tutarak, kendini hasta bir kişi pozisyona getirmiş oluyor.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.