Magazin, Magazin Haberleri, Magazinevin.com

Site Rengi

P vitamini eksikliği belirtileri damar zedelenmesini engelliyor

12.01.2023
66
P vitamini eksikliği belirtileri damar zedelenmesini engelliyor

P vitamini C vitamini ile benzerlik belirten bir vitamindir. böylece yüzyıllardır eksikliği ayrım edilmeyen vitaminler arasında bulunmaktadır. Vücutta oluşan yaraların iyileşmesini sağlaması, damarların zedelenmesini engellemesinden tutun da kılcal damarların geçirgenliğini arttırmasına değin öyle çok konuda avantaj sağlamaktadır.  Peki P vitamini eksikliği belirtileri neler? P vitaminin bilinmeyen faydaları neler? İşte P vitaminine dair tüm merak edilenler! 

VÜCUTTA OLUŞAN YARALARIN KAYBOLMASINI SAĞLAR 

P vitamininin görevi vücudun C vitamininin emilimini arttırmasına muavin olmasını sağlamaktır. Bunun yanı sıra vücutta oluşan yaralarında kaybolmasını sağlamaktadır. bununla birlikte kılcal damarların geçirgenliğini de arttırmaktadır. 

İŞTE P VİTAMİNİ EKSİKLİĞİ BELİRTİLERİ! 

P vitamini C vitamini eksikliği ile aynı belirtileri göstermektedir. Fakat P vitamini eksikliğinin belirgin belirtileri bulunmaktadır. P vitamini eksikliğinin en belirgin özelliklerinden biri damar kızarıklıkları ve şişmeleridir. Bunun yanı sıra; eklem şişkinlikleri,ruhsal hastalıklar, halsiz ve uyumayan kestirme, yürürken ya da uyurken baldır ve bileklerde yaşanan ani kramplar gibi yaşanan durumlardır 

DAMARLARIN ZEDELENMESİNİ ENGELLER 

Karoser içerisindeki damarların çabuk zedelenmesini veya deforme olmasını engellemektedir. Bunun yanı sıra enfeksiyonlara aleyhinde duvarlarını güçlendirir. 

P VİTAMİNİ C VİTAMİNİ BAKIMINDAN ZENGİN OLAN BESİNLERDE BULUNUR 

P vitamini C vitamini bakımından zengin olan vitaminlerde bulunmaktadır. Turunçgillerin renklenmesini karşılayan maddeyi barındırmaktadır. Peki P vitamini hangi besinlerde bulunur diyorsanız; Atkestanesinin kabuğunda, menekşe yaprağında, taze çarliston biber, greyfurt, kiraz, mandalina, marul gibi besinlerde bulunmaktadır. 

 P VİTAMİNİN BİRÇOK FAYDASI BULUNMAKTADIR 

 P vitamini vücudun dayanıklılığını arttırmaktadır. bu nedenle bu yardım yapının dayanıklılığı için P vitamini oldukça önemlidir. Kemik kırılmaları gibi rahatsızlıkların ciddi boyutlara varmasını önlemektedir. 

ALERJİK VAKALARA YAKALANMA RİSKİNİ AZALTIYOR 

Histamin maddesi salınımı vücutta artıkça alerjik vakalara yakalanma oranı da böylece artar. P vitamini bu maddenin salınımını azaltır. 

MENAPOZ DÖNEMİNDE YAŞANAN SAĞLIK SORUNLARINI ÖNLÜYOR 

P vitamini D vitamini ile beraber alındığı süre östrojen hormonunu tetikliyor. Bu da menapoz dönemlerinde yaşanan afiyet sorunlarının en üye indirilmesine tezgâhtar oluyor. 

 

 

 

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.