Magazin, Magazin Haberleri, Magazinevin.com

Site Rengi

Pandemi dönemi yetkisiz kalan diş tedavileri genel sağlığı nasıl etkiliyor aman uyarı!

30.03.2021
55
Pandemi dönemi yetkisiz kalan diş tedavileri genel sağlığı nasıl etkiliyor aman uyarı!

Pandemi döneminde ağız ve diş sağlığı problemlerine karşı diş hekimine yerine geçici çözümler üretmek, ağız ve diş sağlığının daha da bozulmasına neden olabiliyor. Bu süreçte sağlığı korumaya yönelik bilinçli çözüm yaklaşımlarıyla en yerinde yönlendirmeleri ve tedavileri yapan uzmanlar, ciddiye alınmayan bulguların ileride daha büyük sağlık durumu sorunlarına sebep olacağına uyarı çekiyor. Konu ile ilgili açıklamalarda yer alan Türkiye İş Bankası iştiraki Bayındır Alsancak Diş Kliniği Ağız ve Diş Sağlığı Uzmanı Dt. Tankut Tuncer, diş ve diş eti problemlerinin, kalp ve eklemler olmak üzere öyle çok organa ulaşarak ciddi hastalıklara sebep olabileceğinin altını çiziyor.

Pandemi sürecinde maske kullanmak, sosyal mesafe kurallarına aktarmak, zorunlu olmadıkça evden çıkmamak gibi genel refleksler bundan böyle herkesin uyguladığı tutum biçimleri haline geldi. Fakat sağlığımızı ilgilendiren diğer konularda, bilhassa de diş sağlığı hizmetlerinin alımında nasıl bir farkındalık düzeyinde olunması gerektiği akıllarda soru işareti olarak kalıyor.Diş hekimleri, pandemi döneminde olsak da devam etmekte olan tedavilerin tamamlanmasının önemini belirtiyor. Çünkü yetersiz kalan tedaviler ağız ve diş sağlının daha da bozulmasına ve hatta genel sağlığın da tehlikeye girmesine niçin olabiliyor.

BU DURUMLARDA DİŞ HEKİMİNE GİTMENİZ ŞART!

Enfeksiyona neden olabilecek dişlerin varlığı, genel direncin düştüğü durumlarda yaygın enfeksiyonlara dönüşebiliyor diye belirten Türkiye İş Bankası iştiraki Bayındır Alsancak Diş Kliniği Ağız ve Diş Sağlığı Uzmanı Dt. Tankut Tuncer, “Ivedi diş tedavisine ihtiyacınız varsa, kendiliğinden ortaya çıkan ağrı ve kanamalar laf konusu ise, mevcut kron ve köprüleriniz düştüyse, sallanan implant ve implant üstü protezleriniz varsa ertelemeden diş hekimine gitmeniz gerekiyor” diye konuştu.

SAĞLIKLI BESIN HASTALIK RİSKİNİ AZALTIYOR

Bu dönemde ahenkli ve dinç beslenmenin hastalıklara yakalanma riskini eksilmek açısından yaşamsal bir yük taşıdığını hatırlatan Ağız ve Diş Sağlığı Uzmanı Dt. Tankut Tuncer, “Yetkisiz dişler, yarım kalmış protetik uygulamalar, artık ahenksiz hale gelmiş, vuran ve acıtan protezleriniz varsa bu gibi durumlar besin kalitenizi olumsuz etkiler. Ayrıca hayat konforunun korunması açısından bu stil sorunlara yerinde bir çözüm aramanması gerekiyor” dedi.

CİDDİYE ALINMAYAN AĞIZ VE DİŞ SAĞLIĞI SORUNLARI GENEL SAĞLIĞI DA ETKİLİYOR

Sıklıkla yaşanan diş çürüklerinin yerinde biçimde tedavi edilmezse dişin sert dokusunda gitgide artarak çoğalan kayıplara niçin olabileceğini söyleyen Dt. Tankut Tuncer, “Çürükle birlikte dişin pulpasına ulaşmış olan mikroorganizmalar dişin kökünde bulunan kanal her tarafında ilerleyerek çene kemiğine ve oradan da kanımıza karışarak bütün vücudumuzda yürek ve eklemler başta edinmek üzere böylece çok organımıza ulaşabiliyorlar. Buralarda eklem ve yürek enfeksiyonları gibi fazla önemli hastalıkların oluşmasına niçin olabiliyorlar. Aynı şekilde diş etleri de pek çok mikroorganizma için vücudumuza harika bir giriş kapısıdır. Bir diş eti enfeksiyonu tedavi edilmediğinde çabucak diş eti altında yer alan kemiğe sirayet ederek bir yana dişlerimizin ve çene kemiği dokusun kaybına öteki yana da fena ağız kokusuna neden olur. Keza bu enfeksiyonu oluşturan mikro organizmaların sayıları ve çeşitleri pek fazla ancak, ağız ortamının vücudumuzun en kirli bölgesi olduğunu anlatmak kuşkusuz abartı olmaz. Bilhassa diş eti hastalıkları yüksek riskli böyle bir ortamda kana sürekli olarak bakteri karışmasına neden olurlar” diye konuştu.

SAĞLIK BÜTÜNLÜĞÜ İÇİN DİŞ SAĞLIĞI DURUM

Ağzımızın bulunduğu bölgenin, yerine getirdiği fonksiyonlar açısından ayrıca iç ve hem de dış organ olduğunu söyleyen Ağız ve Diş Sağlığı Uzmanı Dt. Tankut Tuncer, “Sindirim fonksiyonumuz ağızda başlar ve bu işlev fakat dişlerimizin ve yumuşak dokularımızın dinç ve eksiksiz olduğu durumda tamamen yerine getirilir. Bu sebeple diş eksiklerinin giderilmesi, ağız yumuşak dokularının dinç olmaları öteki sindirim fonksiyonlarının da daha iyi çalışmasını sağlayacaktır. Kuşkusuz sağlık durumu bir bütündür ve insan organizması bütünü oluşturan parçaların eksiksiz çalışmasıyla tam olur. Diş hekimleri kendi alanlarında geçmişte olduğu gibi gelecekte de dayanma ve dikkatle ağız ve diş hastalıklarına çare üretmeye devam edeceklerdir” dedi.

DİŞ FIRÇASI VE DİŞ İPİ KULLANIMI RUH SAĞLIĞI İÇİN ÖNEMLİ

Pandemi nedeniyle evde geçirdiğimiz vakit arttığını ve bu durumun kendimize gösterdiğimiz özenin azalmasına ve depresif bir hale gelmemize niçin olduğunu söyleyen Dt. Tuncer, “Kişisel ve dişsel bakımlarımızı aksatmadan hayatımıza devam etmemiz, pandemiye daha iyi direnmemize asistan olurken, pandemiden de daha güçlü çıkmamızı sağlayacaktır. Diş hekimleri olarak önerimiz bireysel ağız ve diş sağlığı bakımlarınızı aksatmamanız ve ahenkli olarak diş fırçası ve diş ipi kullanmanızdır” dedi.

PANDEMİ DÖNEMİNDE RİSK VE YÜKÜMLÜLÜK DENGESİNİ GÖZETİYORUZ

Ağız ve Diş Sağlığı Uzmanı Dt. Tankut Tuncer, pandemi döneminde diş hekimine gitme konusunda endişesi olanlar için de şunları söyledi: “Akademik birikimimiz, mesleki tecrübemiz, dikkatle tedarik edilen ekipmanlarımız, yüksek nitelikli klinik şartlarımız ve Sağlık Durumu Bakanlığı’nın aralıksız güncellediği algoritmalar doğru güven ve özveriyle diş sağlığı hizmetlerini vermeye devam ediyoruz. Çünkü sağlığı bir iyice algılıyor ve bu bütünü gözetmek için pandemi döneminde de tehlike ve mesuliyet dengesini gözeterek toplum ağız ve diş sağlığına gereken desteği veriyoruz.”

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.