Magazin, Magazin Haberleri, Magazinevin.com

Site Rengi

Perhiz yapanlar için arkadaş ve düşman içecekler

17.02.2021
208
Perhiz yapanlar için arkadaş ve düşman içecekler

SU: Diyetin vazgeçilmezi. Daha uzun zaman tok hissetmemizin yanı sıra metabolizmamızı hızlandırmaya asistan. Çünkü vücutta beceriksiz akıcı olması ya da sıvı kaybının fazla olduğu durumlarda gövde alarm veriyor ve metabolizmayı yavaşlatıyor. Kabızlık sorununun en önemli önleyicilerinden olan su, vücudumuzun ödem tutmamasını, kan dolaşımının düzgün sağlanmasını da sağlıyor. Tüm bu olumlu etkilerinin yanı sıra zayıflama esnasında vücutta yıkılan ve zararlı etkisi olabilecek öğelerin vücuttan uzaklaştırılmasını da sağlıyor. Diyetteyseniz günde en düşük 1.5 litre su içmeyi dikkatsizlik etmeyin.

Minerallerden zenginleştirilmiş sular: İçerisine potasyum ve magnezyum eklenmiş sular bilhassa diyetin yanı sıra egzersiz yapanlar için önemli. Terle atılan potasyumun karşılanmasını kolaylaştırdıklarından ötürü, mümkün kas kramplarını önlüyorlar. Magnezyum, kabızlıktan koruyan minerallerden biri olduğundan ötürü diyette yaşanan en büyük problemlerden biri olan kabızlığın da önüne geçmeye tezgâhtar.

Maden suyu: Maden suyu olarak bildiğimiz doğal mineralli sular, içerdikleri mineraller ile sağlığımızı korumaya ve geliştirmeye yardımcı. bununla beraber yemeği çabuk tükettiğimiz ya da artı yediğimiz zamanlar için de kurtarıcı. Hipertansiyon hastalarının uzaktan durması gereken içeceklerden biri.

Sebze Suları: Kalorisi düşük ve tokluk hissetmeye yardımcı sebze suları diyet yapanlar için ideal olabilir. Sebze suları birçok vitamin ve mineralden bununla birlikte antioksidanlardan zengindir. Fakat bir takım çeşitlerinin sodyum içeriğinin yüksek olduğu unutulmamalı. Hipertansiyon hastalarının uyarı etmesi gereken içeceklerden biri.

Yarım yağlı süt: İçerdiği protein ile tokluk duygusal sağlar ve metabolizmanın hızlanmasına yardımcı olur. Kalsiyum mineralinin ahenkli alınmasının özellikle göbek çevresinde yağlanmanın düşmanı olduğu bilinmektedir. Bütün yağlı sütlere kadar daha az kalori, dolu yağ ve kolesterol içerir. Günde 2 kadeh süt tüketimi kemik sağlığını korumak için gerekli ve aynı zamanda zayıflamaya yardımcıdır.

Filtre kahve: Günde 3-4 kupa kahve tüketmenin kafein sebebi ile konsantrasyonu güçlendirdiği ve metabolizmayı hızlandırdığı biliniyor. Yapılan son bilimsel çalışmalar kahvenin şeker ve kanser hastalıklarına aleyhinde koruma sağlayabileceği sonucuna ulaştı. Hipertansiyon hastaları ve yüksek kolesterol hastalarının günde 1 kupanın üstüne çıkmaması gerekiyor.

Yeşil akarsu: İçerdiği kateşin ile metabolizma hızlandırmaya yardımcı ve yaşlanmayı geciktirici etkileri var. Antioksidan içeriği ile kansere karşı koruma sağladığı düşünülüyor. Günde 2 kupa tüketilmesi sağlıklı. Reflüsü olan veya hipotansiyonu olanların tüketmemesi gerekli.

Meyve çayları: İştahı azaltıcı etkisi olduğu düşünülüyor. Kalori maliyeti olmayan bir meşrubat çeşidi. Diyette yer almasında sorun değil. Su içemeyenler için su yerine geçecek sağlıklı bir alternatif olarak .

Şekerli asitli içecekler: Yüksek şeker içerdiklerinden ötürü yüksek kalorili olan bu nesil içecekler kuytu kalori alımına yol açarak kilo verememenize sebep olabilir.

Kremalı kahveler: İçerdiği krema oranına ve kahvenin boyutuna tarafından bir hamburger değin kalori içerebilecek içeceklerdir. Dar kalori bombası olan bu cins içecekler tüketilecek ise, küçük tepe seçilmeli ve ara öğün yerine tüketilmelidir.

Enerji içecekleri: Kalori ve şeker içerikleri yüksek diğer bir meşrubat grubudur. Yüksek kafein içerikleri ile başlıca tüketilmeleri önerilmemektedir.

Alkollü içecekler: İçerdikleri alkol oranına göre kalorileri yükselen içeceklerdir. Bir gram içki 7 kalori içerir. bunun dışında vücutta yağ yakımını güçleştirir ve ödem tutmaya sebep olabilir.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.