Magazin, Magazin Haberleri, Magazinevin.com

Site Rengi

Ramazan’da sindirim sistemini göz ardı etmeyin

18.02.2021
178
Ramazan’da sindirim sistemini göz ardı etmeyin

Ramazan’ın yaz aylarına eşit gelmesiyle uzayan oruç saatleri sindirim sistemi rahatsızlıklarını da beraberinde getiriyor. Sindirim sistemi sağlığında en sık karşılaşılan rahatsızlıkların başında gaz, şişlik, kabızlık ve ishal geliyor. Oruç tutarken sağlığımız için alacağımız en önemli tedbirin dengeli beslemek olduğunu açıklayan Prof. Dr. Cem Kalaycı, “Daima uyarı etmemiz gerektiği gibi Ramazan ayında da oruç tutarken besinlerimizin üç belli başlı öğesi olan karbohidrat, yağ ve proteini içten oranlarda tüketmeliyiz. Içten beslenmemek, bir takım sağlık durumu sorunlarına ve sindirim sistemi öncelikle edinmek üzere birçok yakınmalara yol açar. aynı zamanda ramazanda beğenilmeyen kilo alımlarına da sebep olur. çoğunlukla şekerli gıdalar, kızartma ve yağlı gıda tüketiminden kaçınmalıyız. Kafeinli içeceklerde (kahve, nehir ve çoğu gazlı meşrubat) aşırıya kaçmamak gerekir. Son yıllarda birçok sağlık durumu yararından laf edilen kafein, bir takım çalışmalara kadar idrar sıklığını ve miktarını arttırarak su kaybına da yol açabiliyor. bu nedenle iftardan daha sonra fazla su içmek gerekir. Oruç yetişmek için dinç olmak gerektiğini de unutmamak gerekir. Herhangi bir sıhhat sorunu olan birey oruç yetişmek istiyorsa önce mutlaka bir doktora danışmalıdır. Hamileler, emziren kadınlar ve çocukların oruç tutmamaları gerektiğini de andırmak isterim.” dedi.

Kabızlığa aleyhinde bol değişken alımı yapın

Ramazan aylarında en sık karşılaşılan sindirim sistemi rahatsızlıklarından biri olan kabızlığın tedavisinde istikrarsız ve posa alımının önemine uyarı çeken Prof. Dr. Cem Kalaycı, “Ramazan’da dışkılama düzeninin normal olmasını karşılamak için yapılacak öneriler öteki zamanlardan çok öbür değildir. Kabızlığın tedavisinde her gün tuvalete çıkmak hedeflenmemelidir. Bu sağlık için durum değildir. Sıvı ve posa alımını arttırmak gerekir. Diğer bir tedbir yemeklerden sonradan tuvalete gitmeye gayret etmektir. Yemek, bağırsak hareketlerini hızlandırır. Özellikle sabahleyin kahvaltısından sonra bağırsak hareketleri en güçlüdür. Diyetteki posayı arttırmanın en etkili yollarından biri, kuru kayısı ve eriktir. Ayrıca narenciye ve baklagillerde bulunan posa, kalın bağırsaktaki yararlı bakterilerin çoğalmasına da tezgâhtar olur. Kepek çok yararlı olup, bazı kişilerde şişkinliğe yol açar. bu nedenle yavaş yavaş arttırılmalıdır. Bazı gıdaların şeker içeriği de kabızlık için faydalıdır. bu nedenle armut, incir, üzüm ve fındık kuvvetle önerilir. Posa, bilhassa kepek tüketiminin arkasında su içmek çok faydalı olur.” açıklamasında bulundu.

Gaz ve şişkinlik yakınmalarının tedavisi

Ramazan’da gaz ve şişlik problemine karşı diyet, tutum tedavileri ve alıştırma dışarıda da oldukça etkin tedavi yöntemleri bulunduğunu ifade eden Prof. Dr. Kalaycı, “Fazla uzun yıllardır kullanılan ve etkinliği kanıtlanmış ilaçlar aralarında simetikon ve etkin kömür kombinasyonu olan ürünler sayılabilir.” dedi.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.