Magazin, Magazin Haberleri, Magazinevin.com

Site Rengi

Romatoid Artrit nedir belirtileri çare yöntemleri hakkında bilmeniz gerekenler

30.11.2022
52
Romatoid Artrit nedir belirtileri çare yöntemleri hakkında bilmeniz gerekenler

Dünya genelinde 35-70 milyon kişiyi etkileyen, ilerleyici ve engelleyici otoimmün enflamatuar bir rahatsızlık olan Romatoid Artrit, yaşla birlikte sert eklem gelişiminden daha fazlasını kapsıyor. Hastalıkla ilgili beceriksiz tanıdık veya bilinmeyen konuları mercek altına alan Roche, Romatoid Artrit’in onunla yaşayan kişileri gerçekte nasıl etkilediğini paylaşıyor.

İşte Romatoid Artrit hakkında bilmeniz gereken 8 şey

ETKİLENEN SADECE EKLEMLERİNİZ DEĞİL

RA sadece eklemleri değil, vücudun birçok kısmını etkileyebilen bir hastalıktır. Örneğin, RA; deri döküntüleri, kemik incelmesi ve ağrı ya da kızarma veya flu görme gibi göz problemlerine neden olabilir. bununla birlikte, dürüst çare semptomların tümünü hafifletmeye yardımcı olabilir.

SABAHLARI GÜNE BAŞLAMANIZ GÜÇ OLABİLİR

RA’lı çoğu kişinin yaşadığı ağrı ve tutulma genellikle sabahları ya da bir vakit hareketsiz kaldıktan sonradan daha fena olabilir. Bu tutulma birkaç saat sürebilir, yani RA’lı kişiler çoğunlukla işe gitmek üzere hazırlanmak için ekstra zamana gereksinim duyar.

SEMPTOMLARI DAIMA GÖRÜLMEZ

Yakın çevredekiler kadar görülmese de RA’ya ilişkin kronik bitkinlik ve ağrı, kişinin işi, ilişkileri ve ruh sağlığı üstünde şiddetli bir etkiye sahip olabilen semptomlardır. Yaygın sıhhat sorunları olmakla birlikte, takâtsizlik ve depresyon birçok birey tarafından iyi anlaşılmamaktadır. RA ile yaşamış kişilerin iyi hissetmediklerinin ayrım edilmesi hastalıklarının duygusal yükünün bir kısmını hafifletebilir.

TEDAVEYİ IÇTEN GÖSTERMEK DURUM

RA’lı çoğu kişinin bir takım tabi etkilerden nedeniyle tedavilerini reçete edildiği şekilde almadıkları görülmüştür. RA ile yaşayan kişiler seçenekleri hakkında doktorları ile konuşmalıdır.

HER YAŞ GRUBUNU ETKİLEYEBİLİR

RA en yüksek oranda 30 ve 55 yaşları aralarında gelişmekle birlikte,11 herhangi bir yaşta ortaya çıkabilir; bazı artrit tipleri iki yaş altındaki çocukları etkilemektedir.

İŞTAH KAYGI GÖRÜLEBİLİR

RA ile yaşamış kişiler çoğu kez iştah kaybının da dahil olduğu grip sözde semptomlar yaşayabilir; etkinliklere katılamayacak gibi hissedebileceklerinden bu durum sosyal yaşamlarını etkileyebilir. Yemek yeme üstüne kurulmayan etkinliklerin organize edilmesi morallerinin yükselmesine muavin olabilir.

ÇALIŞMA PERFORMANSINI DÜŞÜREBİLİR

Verimli olma konusunda zorlanmak veya ağrılı alevlenmeler sebebiyle işe gidememek RA’lı kişiler için önemli bir endişe unsurudur. RA’lı 1,000 birey ile yapılan bir ankette bu kişilerin üçte birinin hastalıkları nedeniyle işten ayrıldıkları ve yarısından azına meslek yerlerinde takviye verildiği saptama edilmiştir.14 RA’lı biriyle çalışıyorsanız, bazı günler iyi bir takım günler kötü olabileceklerini bilmek kimi süre iş uygun hissettikleri stresi ve baskıyı azaltabilir.

BAYAĞI BİR YAŞAM SÜRMEK MUHTEMEL

Erken tanı ve daha etkin, şahsi tedavilerle, Romatoid Artrit’li daha pozitif insanın normal bir hayat sürmesi bundan böyle mümkündür. RA ile yaşayan şahısların kişisel hedeflerini ve seçeneklerini görüşmek üzere doktorları ile uyumlu ve açık iletişime sahip olmaları ise özellikle kayda değer teşkil etmektedir.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.