Magazin, Magazin Haberleri, Magazinevin.com

Site Rengi

Sabahları uyanamamak niçin olur depresyonla karıştırmayın!

14.12.2022
54
Sabahları uyanamamak niçin olur depresyonla karıştırmayın!

Erken uyumanıza karşı sabahları uyanmakta güçlük çekenlerden misiniz? Uyandığınızda kesintisiz bir halsizlik,dermansızlık,yorgunluk ve mutsuzluk mu hissediyorsunuz? Çoğu insan sabahları uyanırken zorluk çekiyor. Her ne kadar erken yatarsa yatsın, sabahları sağlıklı uyanamıyor. Bu durumu depresyonla karıştırmayın çünkü bunalım olmayabilir! Peki sabahları erken uyanamamamızın sebebi ne olabilir? İşte sabahları bizi yataktan çıkarmayan rahatsızlık fibromiyaljinin nedenleri ve belirtileri…

EN ÇOK KADINLARDA GÖRÜLÜYOR

Görülme sıklığı kadınlarda yüzde 3-4, erkeklerde yüzde 0.5 olarak bildirilmiştir. Hastaların yüzde 70-80 kadarı kadınlardır. Her yaş grubunda görülebildiği gibi, en sık 30-50 yaş grubunda rastlanmaktadır.

EN TİPİK BELİRTİSİ AĞRIDIR

Bir romatolojik hastalığı olanlar (romatoid artrit), enfeksiyöz bir hastalığı olanlar (viral ya da bakteriyel hastalıklar) veya psikiyatrik hastalığı olanlar (majör buhran) fibromiyalji sendromu açısından risk taşırlar. · Fibromiyalji sendromunun en tipik belirtisi ağrıdır. Vücudun alt ve/veya üstteki yarısında ağrılar mevcuttur. Bu hastalarda tipik olarak boyun ve sırt bölgesindeki ağrılara baş ağrısı da eşlik eder. Mide ağrısı, ağrılı adet dönemleri, kabızlık, nefes almada zorlanma hissi, çarpıntı, zaman zaman ellerde anestezi, gözlerde ve ağızda kuruluk duygusal ve depresif semptomlar hastanın şikayetleri arasında yer alır.

MEVSİM GEÇİŞLERİNDE ARTIŞ OLUR
Özellikle soğuk havalarda ve mevsim değişikliklerinde şikayetlerde büyüme olur. Soğuk havalarda hastaların şikayetlerinde bariz bir şekilde yükselme gözlenir. Bu dönemlerde hastalarımızın hayat kalitelerinde ve meslek gücünde gözle görülür bir azalma olur. Soğuk havalarda çoğalan yaygın kas ağrıları, halsizlik, yorgunluk ve isteksizlik şikayetleri için hastalara bu dönemde daha çok egzersiz öneriyoruz. Dengeli beslenmeleri, dışında bol bol yürüyüş yapmaları esas önerilerimiz arasında yer alıyor.

TEK BİR STANDART TEDAVİ YOKTUR

Fibromiyalji sendromunun tedavisi için multidisipliner bir program düzenlenmeli. Tek bir standart tedavi yolu yoktur. Bu programın içinde; hap tedavisinin yanı sıra, egzersiz, masaj ve fizik tedavi gibi komplementer tedaviler yer almaktadır.

KİŞİYE ÖZEL EGZERSİZ PROGRAMI DÜZENLENMELİDİR

Hastalarımız yaşam biçimi ve davranış değerlendirilmeleri gibi çok yönlü eğitim programlarına alınabilir. Birey, fibromiyalji sendromu hakkında bilgilendirilmelidir.  Egzersiz tedavisi, sıklıkla önerdiğimiz ve hastaların ağrıları yanına jurnal hayat kalitesini de artıran bir çare yöntemidir. şahsi maddi çalışma programı düzenlenmelidir.

BESIN ALIŞKANLIKLARI YENİDEN DÜZENLENMELİ

Hastaların tedaviye yardımcı olması açısından diyetleri yani besin alışkanlıkları da tekrar düzenlenmelidir. Gerektiğinde psikiyatrik yardım verilmelidir. Keza fizik çare programları, myofasiyal ağrılar için kuru iğne tedavisi de başvurulan tedavi yöntemleri arasında yer alır. Tedavi; ağrıyı ve yorgunluğu azaltmak, depresif semptomları tamir etmek ve öteki semptomları en aza indirmek nedeniyle düzenlenir. Burada azalmış bedensel aktivite ve artmış sızı kısır döngüsünü incitmek amaçlanıyor.

HASTALIK DEPRESYONLA KARIŞTIRILMAMALIDIR

Fibromiyalji sendromu; müşterek şikayetler nedeniyle depresyonla çok sık karıştırılıyor. Uyku bozukluğu, mutsuzluk, hayattan tutku alamama, isteksizlik ve halsizlik; depresyonla en sık karıştırılan bulgulardır. başkaca birtakım iltihaplı romatizmal hastalıklarla da karıştırılabilir. Ama bu grup hastalıklardan BAŞLICA (antinükleer antikor), RF (romatoid faktör) ve eritrosit sedimentasyon hızı gibi laboratuar tetkikleri ile ayırıcı tanıya gidilebilir.

BU YİYECEK VE İÇECEKLERDEN UZAKTA DURUN 

Aşağıdaki yiyeceklerin fibromiyaljide ağrıyı tetikleyebileceği saptama edilmiştir: Aspartan (doğal tatlandırıcı) taşıyan yiyecekler hazırlanmış dondurulmuş gıdalarda bulunan MSG ( monosodyum glutamat) ve jambon, salam gibi gıdalarda fazla fazla yer alan nitratlar gibi gıda koruyucular dahil gıda katkıları Şeker, furuktoz ve kolay karbonhidratlar Kafein; çay, kahve, kola ve çikolata Maya içeren gıdalar: Bira, şarap, ve salata sosları gibi fermente edilmiş yiyecek ve içecekler, mayalı hamurdan yapılan poğaça, pizza ve ekmekler keza kuru meyveler, hazır meyve suları vb Patlıcan, acı biber gibi bazı ot gibi yaşama, fibromiyaljide ağrıyı tetikleyebilecek yiyecek ve içecekler arasında yer alıyor.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.