Magazin, Magazin Haberleri, Magazinevin.com

Site Rengi

Sağlıklı kilo almak için ipuçları

17.02.2021
212
Sağlıklı kilo almak için ipuçları

Saç dökülmesi, cilt kuruluğu, halsizlik, buhran, bayanlarda regl problemleri en fazla görülen şikayetler. Zayıflığı tanımlarken kişinin gövde yağ oranına bakıyoruz eğer vücut yağ oranı bayanlarda 9-10kg altı, erkeklerde 7-8kg altında ise kuvvetsiz olarak adlandırmaktayız. Yağ oranınız bu değerlerde hatta daha da aşağı ise başta nedenleri saptama edilmelidir;

– Aldığınız kaloriden daha fazlasını harcamak
– Endokrin sistemle ilgili bir rahatsızlığın olması
– Bir Takım mineral eksiklikleri
– Gaitada parazit olması

Eğer herhangi bir afiyet probleminiz yahut kilo artışı için gıda alışkanlıklarınızın değişmesi gerekmektedir ve kilo artışı için abur cubur tarzı bol kalorili yiyecekler yemeniz şüphesiz dinç bir yöntem yok. Bu yiyecekler içerisindeki yağ ve şeker oranı oldukça yüksektir ve kilo alayım derken sıhhat sorunları da oluşabilir. Keza yağlı besinler tokluk hissinizi de artıracağından iştahınızı baskılayacaktır.

Kilo almanız için aldığınız kalori miktarını artırmalısınız lakin sağlıklı besinlerin miktarını artırarak..

– Her öğün tükettiğiniz yiyeceklerin karbonhidrat, protein ve yağ oranları dengelenmiş olmalıdır, her besini yeterli ölçüde yemelisiniz.

– Günde 3 öğün yerine nasıl olursa olsun 3 asıl, 3 ara öğün tüketin ve yatmadan önceki ara öğününüz manâlı.

– Beslenmenize sağlıklı yağları ilave edin bilhassa omega-3’den zengin olan balık tüketiminizi artırın eğer tüketemiyorsanız takviye alın.

– Ara öğünlerde meyve ve yanında kuruyemiş tüketin, badem, fındık, ceviz iyi bir tercih.

– Gün içerisinde bir öğününüzde protein tüketmeye özen gösterin; tavuk, hindi, kırmızı et ya da kurubaklagiller kayda değer.

– Adale artışını karşılamak için ahenkli alıştırma de yapabilirsiniz örneğin tartı kaldırabilirsiniz fakat yürüyüş, koşu, bisiklet, yüzmek size daha çok kilo verdirecektir.

– Yemeklerinizi kızartmak yerine fırınlayın ya da tencere yemeği olarak tüketin. Mesela patates kızartması size sağlıklı kilo etkilenmez haşlayıp tüketerek de bunu sağlayabilirsiniz, yalnızca porsiyonlarınızın büyük olması manâlı.

– Öğünlerde salata yemekten korkmayın, içerisine patates, havuç, avakado, mısır, susam, peynir, kuruyemişler katarak biraz daha kalorisini artırabilirsiniz.

– Yemeklerinizle beraber ekmek tüketiminizi artırın veya eşdeğeri pilav, makarna tüketin.

– Çorbalarınıza et suyu, krema veya süt ilave edebilirsiniz. Beslenme Uzmanı Özlem Sert Okumuş

– Su tüketiminiz önemli ama bunu yemeklerle beraber yok yemeklerden yarım saat önce ya da sonra yapın.

– Asitli içecekler evet kalori miktarınızı artıracaktır fakat katiyen sağlıklı bir seçim değil, onun yerine süt, meyveli süt, meyve suyu, ayran tüketmenizi öneririm.

– Tükettiğiniz besinlerin kalori miktarı yüksek olmalıdır fakat bununla birlikte besin değeri açısından da sizin ihtiyaçlarınıza tatmin edici olmalıdır.

– Bazı hastalıklar ne dek yemek yesenizde kilo almanızı engelleyebilir, kronik bir rahatsızlığınız varsa önce bunun tedavisi ve tedavi sürecinde bir takım beslenme desteklerinden faydalanabilinir.

– Unutmayın kilo almak vermekten daha zordur azıcık sabırla ve inatla herhalde başarabilirsiniz.

Beslenme Uzmanı
Arzu Sert Okumuş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.