Magazin, Magazin Haberleri, Magazinevin.com

Site Rengi

Şeker hastalığına yan mesane problemleri görülebilir!

13.01.2023
62
Şeker hastalığına yan mesane problemleri görülebilir!

Nörojenik mesane probleminde önceliğin altta yatan hastalığın tedavisi olduğunu bildiren Prof. Dr. Tufan Tarcan, “Genelde sinirlerde oluşan hasar geri döndürülemez oluyor lakin kısmi felç yaşamış hastalarda mesane işlevi zamanla düzelebiliyor.“ dedi ve ekledi: “Nörojenik mesanede ortaya meydana çıkan problemleri değişik yöntemlerle düzeltmeye çalışıyoruz. Amacımız öncelikle böbrekleri korurken, mesanenin doğru şekilde idrar depolamasını ve dürüst şekilde idrar boşaltımını karşılamak.”

Nörojenik mesaneyi; ayrıca çocuklarda keza de erişkinlerde herhangi bir nörolojik hastalık sebebiyle ortaya meydana çıkan daha aşağı üriner sistem işlev bozukluğu şeklinde tanımlayan Prof. Dr. Tufan Tarcan, “Çocuklarda yaşanmasının en sık nedeni spina bifida, serebral palsi ve asap sistemi tümörleri. Asap sisteminin diğer hastalıkları da daha seyrek olarak görülebiliyor.” diye konuştu.

Erişkinlerde nörojenik mesane probleminin görülmesinin başında şeker hastalığının geldiğini ifade eden Prof. Dr. Tufan Tarcan, “Şeker Hastalığı mesaneyi denetçi sinirleri bozabiliyor. Biz buna diyabetik nöropati yani şeker hastalığına alt olarak ortaya çıkan sinirsel bozukluk adını veriyoruz. Nörojenik mesane ayrıca omurilik yaralanmaları, MS, Parkinson, serebrovasküler olaylar ve bel fıtığı hastalarında da sık görülüyor. Nörolojik mesanede işlev bozukluklarının ortaya çıkış şekli fazla değişken olabiliyor. Çünkü altta yatan nörolojik tablo da fazla istikrarsız.” dedi.

Şeker hastaları rutin olarak üroloji doktoruna görünmeli

Nörojenik mesanenin tanısı ara sıra çok kolay bazen de zor olabiliyor. Nörojenik mesanenin erişkinlerde yaşanma nedenlerinin başında spinal kord (omurilik) yaralanmasının geldiğini söyleyen Prof. Dr. Tufan Tarcan, “Trafik kazasında bel kırığına ast omurilikte kopmalar meydana geliyor. O vakit o kopan yerin altındaki sinirler ne eyvah fakat çalışmıyor. dahası nörojenik mesane diyabet gibi durumlarda fazla sinsi olabiliyor. Özellikle şeker hastalarının 10 yıldan daha sonra fazla uyarı etmeleri lazım. Bilhassa uzun süredir şeker hastası olan kişiler kesin bir zamandan sonradan rutin olarak bevliye doktoruna mutlaka görünmeli.” diye konuştu.

Nörojenik mesanede önceliğin altta yatan hastalığın tedavisi olduğunu gösteren Prof. Dr. Tufan Tarcan, “Başlıca sinirlerde oluşan zarar geri döndürülemez oluyor fakat kısmi bir felç yaşayan hastalarda mesane işlevi de zamanla düzelebiliyor. Biz nörojenik mesanede ortaya çıkan problemleri bir şekilde düzeltmeye çalışıyoruz. Amacımız fizyolojik koşullarda mesaneyi hem idrarı depolayabilir ayrıca de boşalabilir ışık halkası getirmek. Eğer altta yatan nörolojik hastalık düzelemiyorsa ürolojik tedavilerimiz sebepten ziyade daha fazla ortaya meydana çıkan problemin tedavisine yönelik oluyor.” dedi.

Mesane boşaltımında en sık uygulanan usul pak aralıklı kateterizasyon

Mesane boşaltım sorunlarında yani boşalamayan mesanelerde en sık uygulanan tedavinin temiz aralıklı kateterizasyon yöntemi olduğunu söyleyen Prof. Dr. Tufan Tarcan, “Burada hasta günde 6 kez kendi kendine ince bir sondayı mesanesine idrar yolundan uygulayarak mesanesini bu şekilde boşaltabiliyor. Mesanede bu sefer idrar depolayamama sorunu eğer ek olarak varsa hastalarımızda mesaneyi büyüteç tedaviler ya da mesaneyi büyüten ameliyatlar uygulayabiliyoruz. Tedaviye çoğunlukla ürodinamik çalışmalardan aldığımız bilgiler ışığında karar veriyoruz.” açıklamasında bulundu.

Nörojenik mesane probleminin bazı durumlarda mesela spinal kord yaralanması yaşamış veya doğumsal spina bifidalı çocuklarda daimi olduğuna şive yapan Prof. Dr. Tufan Tarcan, “MS ya da kısmi felçli hastalarda etkilenen bölge iyileştiğinde mesane işlevinde de iyileşme olabiliyor. Oysa bunlar kısıtlı sahalar. Başlıca ne yazık oysa nörojenik mesanedeki oluşmuş hasarı geri döndüremiyoruz.” dedi.

Nörojenik mesane problemine ilk önce bevliye uzmanları uyarı etmeli

Nörojenik mesane problemine yaklaşımda ilk olarak üroloji uzmanlarının uyarı etmesi gereken noktalar olduğuna şive yapan Prof. Dr. Tufan Tarcan, şöyle devam etti: “Üroloji uzmanı olarak nörojenik mesane karşımıza geldiğinde bizim ilk dikkat ettiğimiz nokta böbreklerin sağlığı. Çünkü nörojenik mesaneli hastaların bir grubunda mesane içinde mesanenin, idrarı gerektiği gibi depolayamaması nedeni ile çok yüksek basınçlar ortaya çıkabiliyor. Bu yüksek basınçlar böbreğe sirayet ederek böbrekte tekrarlayan ateşli idrar yolu enfeksiyonlarına, tekrarlayan bu enfeksiyonlar nedeni ile böbrek parankiminde kayba yol açabiliyor. İlk uyarı etmemiz gereken şey hastaların böbrek sağlığı. Çünkü böbrekte oluşan zarar ne eyvah ancak geri döndürülemiyor. Çare etmezseniz, kronik böbrek yetmezliğine dek gidiyor. Vücudun ürettiği idrarı düşük basınçla depolayabilmesi ve düşük basınçla karoser dışına çıkarmasını karşılamak gerekli. Böbrekleri koruduktan daha sonra ikinci amacımız ise, hastayı kuru yakalamak. Bunun içinde öbür medikal minimal invaziv ve cerrahi çare yöntemlerimiz var. Kontrolü aksatan hasta birkaç yıl içinde böbreklerini iyice kaybetmiş olarak gelebiliyor. Eğer takibi ve tedavisi yapılmazsa spinal kord yaralanması olan hastaların ve spina bifidalı çocuklarımızın az kalsın tümü böbrek kaybı problemi ile karşısında karşıya kalır.”

Nörojenik mesane problemi yaşamış hastalara hasta bezi ve mesane pedi de öneriyoruz

Nörojenik mesane problemi yaşayan hastalara yaşanabilecek idrar kaçırma probleminin hijyenik sorunlara yol açmaması için hasta bezi ve mesane pedini önerdiklerini söyleyen Prof. Dr. Tufan Tarcan, “Özellikle idrar kaçıran hastalara sondalama aralarında, çare geçişlerinde ve tedavi sürecinde hasta bezini öneriyoruz. Özellikle nörojenik mesaneli çocuklarda idrar kontrolü ara sıra hiç, ara sıra daha geç sağlanıyor. Bu tablolarda da hasta bezine başvurabiliyoruz. Hasta bezi bizim için yardımcı ve kayda değer bir tabanca.” dedi.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.