Magazin, Magazin Haberleri, Magazinevin.com

Site Rengi

Serinlemek için karpuz ve peynir tüketin

18.02.2021
207
Serinlemek için karpuz ve peynir tüketin

Yaz mevsiminin mükemmel ikilisi karpuz-peynir sofralarda yerini aldı. A- C vitaminleriyle potasyum ve lif zengini karpuzun yanında tüketilen peynir, ayrıca kan şekerinin dengelenmesini sağlıyor keza de hafif ve dinç beslenmeyle kilo kontrolüne yardım oluyor. Fakat tüketimde aşırıya kaçmamak gerekiyor. Gıda ve Fitoterapi Uzmanı Gizem Keservuran, “Bu iki kıymetli gıdanın birlikteliği keza sağlık keza de tat için harikulade sonuçlar vermektedir” dedi.

Gizem Keservuran, aşırıya kaçmamak şartıyla karpuz ve peynirin mükemmel buluşması ile keza sağlıklı beslenip ayrıca de kilo kontrolünün sağlanabileceğini söyledi. Yaz sıcağında ağır yemeklerin yerine karpuz-peynir buluşmasının tercih edilebileceğini belirten Keservuran, “Bu iki değerli gıdanın birlikteliği hem sağlık durumu ayrıca de tat için mükemmel sonuçlar vermektedir. Karpuz yaz ayları için muhteşem bir serinletici” diye konuştu.

Yaz sıcaklarında serinlemek için karpuz tüketin

Keservuran, “Su oranı fazla yüksek olduğu için karpuz, yazın bunaltıcı sıcaklarında su kaybını önler. Karpuzun, kanser çeşitlerine karşı olan tedavi edici ve koruyucu etkisinin yanı sıra kalp fonksiyonlarının ve kan basıncının düzenlenmesine de asistan olduğu biliniyor. Peynir ise hem iyi bir protein ve kalsiyum kaynağı, hem de B12 vitamini ve fosfor zenginidir. Karpuz peynir ikilisi ise yaz aylarımızın vazgeçilmez damak lezzetidir” ifadelerini kullandı.

Karpuz tek tüketildiğinde kan şekerini yükselttiğini gösteren Keservuran, “Fakat yanına tüketilen peynir, keza kan şekerinin birden yükselmesine engel olur, kan şekerini dengeler. Ayrıca de içerdiği protein ile sağlıklı ve dengelenmiş beslenmeyi sağlar. Proteinli yiyecekler daha uzun sürede sindirildiklerinden ötürü yanlarında tüketilen karbonhidratın da kan şekerini yükseltme hızını dengelemeye yardımcı olur” şeklinde konuştu. Düzenli akışkan tüketimi ile kilonuzu koruyabilirsiniz

Az tuz peynirleri seçim edin

Karpuz Peynir tüketiminde uyarı edilmesi gereken konuları da ifade eden Keservuran şunları kaydetti: “Sıcak ve bunaltıcı günlerde bir ya da iki öğünü yalnızca karpuz – peynir yiyerek aşmak olası. Karpuzun yanına neşeli, eğlenceli, eksik tuz atıştırmalık peynir ile kendinize keza hafif keza de dinç bir öğün oluşturabilirsiniz. Oysa tükettiğiniz miktar manâlı, aşırıya kaçmamak gerekir. Özellikle şeker hastalarını karpuz tüketim miktarına ve sıklığına fazla özen göstermelidir. Peynir tüketirken de tuz oranına ve tüketilen miktara dikkat etmek gerekiyor.”

özel içeriğidir.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.