Magazin, Magazin Haberleri, Magazinevin.com

Site Rengi

Sınava girmeden önce bunları tüketin

17.02.2021
190
Sınava girmeden önce bunları tüketin

Üniversite sınavı öncesi dürüst ve dengelenmiş beslemek başarı oranını artırıyor.

Sınavlara sayılı günler kala içten besin planı kullanmak; öğrenme zorluğu,odaklanma problemi ve stres yaşayan gençlerin başarısını etkileyecek en önemli faktörlerden biri olarak gösteriliyor.

Dyt. Pınar Yetimoğlu, sınav öncesindesağlıklı besin önerilerinde bulundu:

Ceviz, badem, fındık tüketin

Odaklanma probleminin engellenmesi sınavda galibiyet sağlanmasında büyük yük taşır. Sert kabuklu meyveler olarak gruplandırılan ceviz, fındık veya badem asap sistemini kuvvetlendirerek, odaklanma problemini çözmekte etkili olabilmektedir. Günlük olarak 1 avuçtan fazlası; yani yaklaşık 2 ceviz içi + 10 bademden fazlasının tüketilmesi önerilmemektedir.

Çilek ve yaban mersini öğrenmeyi kolaylaştırır

Sınava hazırlık döneminde bilhassa ara öğün olarak 8-10 adet çilek ya da 1 yemek yemek kaşığı dolusu yaban mersini harcamak hafıza güçlendirici tesir yapmakta ve öğrenmeyi kolaylaştırmaktadır. Yaban mersini tüketilirken tedarik konusunda aşırıya kaçılmamalıdır. Pozitif tüketilmesi kabızlık problemi yaşanmasına neden olabilir.

Gençler ara öğünü hayatlarına katmalılar

Imtihan döneminde öğrencilerin birincil amacı dikkati hep yüksek tutmaktır. Dikkati yüksek tutmak için en kayda değer koz ise dürüst ve bilinçli beslenmedir. Bunun için de ilk adım olarak “ara öğün” kavramını hayatlarına katmaları gerekir. Sınava hazırlık döneminde jurnal besin planı, bütün beslenme ve besin gruplarını mutlaka içermelidir.

Ispanak yiyerek gerginlik savaşcısı olun

Kayda Değer minerallerden biri olan magnezyum, gerginlik kaynaklı yakınmaları azaltır. Magnezyumun en iyi kaynaklarından biri ıspanaktır. Ispanak sevmeyen bilhassa imtihan dönemi genç grup için ise, magnezyum kaynağı olarak diğer yeşil yapraklı sebzeler kullanılabilir.

Kahvaltıda bütün tahıllı karbonhidrat kayda değer

Kahvaltı, imtihan dönemine hazırlanırken kesinlikle her gün ahenkli tüketilmesi gereken öğünlerin başında kazanç. Kahvaltıda tüketilecek olan karbonhidratın, rafine karbonhidrat olmamasına, şeker taşıyan reçel ve türevlerinin çok sık tüketilmemesine özellikle dikkat edilmelidir.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.