Magazin, Magazin Haberleri, Magazinevin.com

Site Rengi

Sivilce gibi görünen bu 5 lekeye uyarı

17.02.2021
340
Sivilce gibi görünen bu 5 lekeye uyarı

Vücutta yeni bir leke görmek hiçbirimizin hoşuna gitmez oysa tüm cilt lekelerini ciddiye almamız gerekiyor. Döküntüler, renk değişiklikleri, egzema, iltihaplar ve çoğu sorun cilt hasarına ve fazla daha önemli sıhhat sorunlarına yol açabiliyor. Sivilce ve akne gibi görünen birçok cilt problemi vardır.

Sivilce olarak maskelenebilecek en yaygın cilt sorunlarını dermatologlara sorduk.

Milia

Milia, sivilceyi taklit edebilen bir tip deri lezyonudur. Bu solgun, kabarık noktalar çoğunlukla gözlerin civarda görülür, fakat milia cildin diğer alanlarında da ortaya çıkabilir.

Milia zararsızdır, ama birçok insan kozmetik nedenlerden dolayı onlardan kurtulmak istiyor. Dermatologlar cerrahi müdahale ile miliaları değil ediyor fakat besin tarzı da miliadan kurtulmada muavin olabilir.

Rozase

Rozase, sivilce ile çoğunlukla karıştırılan bir sorundur. Bu kronik cilt rahatsızlığı çoğunlukla yüz kızarıklığına ve gözle görülür kan damarlarına neden olur.

Rozase hastaları çok alıngan bir cilde sahiptir. Cilt güneş ışığı, soğuk rüzgar ve tahriş edici cilt ürünleri göre zahmetsizce tahriş olabilir ve kızarabilir. Geçici pembe yumrular ve sivilce gibi görünen lekeler aslında iltihaplı yağ bezeleridir. Bu yumrular genellikle alın, burun, yanaklar ya da çene üzerinde meydana gelir ve günlerce geçmeyebilir. Uzmanlar, rozase üzerine akne ya da sivilce ilacı kullanmanın cildi daha pozitif etkileyebileceğini söylüyor. Rozase tedavisinde cildiyeci kontrolünde elde etmek en iyisidir, çünkü hastalığı teftiş altına alabilecek topikal ilaçlar vardır. Rozase hastaları derilerini güneşten koruma konusunda da dikkatli olmaları gerekir.

Perioral dermatit

Perioral dermatit, yüzde ufak, kaşıntılı ve bazen de kırmızı lekelere neden olan bir deri rahatsızlığıdır. Akne, rozase ve seboreik dermatit güya hastalıklarla karışabilir. Uzmanlar, en sık burun ve ağız çevresinde ortaya çıktığını ve genellikle topikal steroidlerin aşırı kullanımıyla benzer olduğunu söylüyor. Ayrıca burun ve ağızda kullanılan reçeteli steroid spreyleri, bazı diş macunu ve ağır yüz nemlendiricileri ile tetiklenebilir.

Sıradan olarak, topikal steroidleri ya da tahriş edici ürünü kullanmayı bıraktığınızda perioral dermatit kaybolur. Ancak antibiyotik kullanmanız gereken durumlar da olabilir.

Folikülit (Kıl kökü iltihabı)

Bir şişliğin veya lekenin sivilce olduğunu düşünüyorsanız, fiilen folikülit (kıl kökü iltihabı) olmadığından belirlenmiş almak isteyebilirsiniz. Folikülit, sıradan kıl köklerinin iltihaplandığı veya enfekte ışık halkası geldiği ve küçük kırmızı lekelerle sonuçlanan bir durumdur. En sık göğüs, sırt, kol ve bacaklarda görülür.

Dermatologlar lekelerin sivilce gibi gözüktüğünü, ancak yakından bakıldığında, kıl köklerinin enfekte olduğunun görülebileceğini söylüyor. Bu koşul çoğunlukla bakterilerden kaynaklanıyor. Önlemek için sıkça duş almanın yanı sıra etkilenen bölgelerde antibakteriyel sabun kullanılabilir.

Sebase hiperplazi

Sebase hiperplazi, yüz gibi bölgelerde yer alan, bir veya daha artı sayıda, şişmiş, yumuşak, sarımtırak ya da cilt renginde küçük yumrular biçiminde ortaya çıkarlar. Teknik olarak bir bitki örtüsü olarak kabul edilmesine rağmen, sebase hiperplazi adamakıllı zararsızdır. Uzmanlar, sebase hiperplazinin her yaşta ortaya çıkabileceğini ve başlıca yüzde görüldüğünü söylüyorlar.

email protected

özel içeriğidir.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.