Magazin, Magazin Haberleri, Magazinevin.com

Site Rengi

Spor yaparken en fazla yapılan hatalar

17.02.2021
193
Spor yaparken en fazla yapılan hatalar

Nefes alıp vermek

Uyarı edilmeyen davranışlar arasında birincil sırada olanı nefes alıp verme düzensizliğidir.

Yaptığınız spor sizi normalinden artı yoruyor ve bitkin halde bırakıyorsa nefes alıp vermenizde bir sorun var demektir. Genelde yapılan en büyük hata ise, kısa kısa ve aralıklı nefes almaktır. Uzmanların nasihat ettiği usul ise, uzun ve derin soluklanmadır.

Isınma

Yapacağız egzersiz sizi zorlamayacak düzeyde basit bile olsa, ısınmadan hiç bir hareketi vücudunuza uygulamayın. Spor yapmaya hazırlanmış olmayan vücudunuz en küçük hamlenizde sakatlanmanızla sonuçlanabilir. hemen hemen bütün egzersiz programlarının başındaki açma germe ve ısınma hareketlerini özenle uygulayın. Vücudunuz terleme aşamasına geçtiğinde büyük ölçüde hazırsınız demektir. Özellikle çalıştıracağınız bölgeye en fazla yük gösterin.

Program değiştirirken uyarı edin

Bir programa ast kalıp kastetmek biraz kulağa can sıkıcı gelse de içten yöntemlerden biridir. Egzersiz sisteminizi değiştirmeniz fazla riskli ve sizi spordan soğutan bir etmen olabilir.

Kesin şartların değişmesi yerine minik çeşitlilikler eklemek size daha dürüst bir alıştırma sistemi kazandıracaktır. Bir farklılık yaratmak istiyorsanız özellikle bir uzmana danışmanız ve profösyonel yardım almanız faydalı olacaktır.

Besin düzeni

Spor yapanların şayet de en çok dikkat etmesi gereken konuların başında gıda düzeni gelmelidir. Egzersizlerinizin peşinde vücudun eksiklerini tamir etmek adına uyumlu bir yemek programı çıkarmanız sağlınız açısından fazla önemli. Kaybettiğiniz vitamin ve akışkan ihtiyacını baştan kazanmak için önerilen besinleri akıcı bir programla geri kazanmalısınız. Ertesi gün, günlük hayatınıza ve sporunuza kaldığınız yerden devam etmek istiyorsanız eksiksiz bir kullanım şarttır.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.