Magazin, Magazin Haberleri, Magazinevin.com

Site Rengi

Tahin ve pekmez = Güçlü bağışıklık

18.02.2021
182
Tahin ve pekmez = Güçlü bağışıklık

Kış aylarında kahvaltıların vazgeçilmezlerinden biri de enerji verici ve besleyici özelliği ile tahin ve pekmez ikilisidir. İnsanın içini ısıttığı gibi, tatlı ihtiyacının da daha sağlıklı bir şekilde karşılanmasını sağlar. Fakat fazladan kalori ve kilo alımının önüne geçmek için bu geleneksel yiyeceğin kontrollü ve ölçülü tüketimi önemlidir. Memorial Ankara Hastanesi Beslenme ve Diyet Bölümü’nden Dyt. Emine Yüzbaşıoğlu, tahin pekmezin faydaları ve tüketiminde dikkat edilecek noktalar hakkında bilgi verdi.

tahin pekmez

Dinç olduğunu düşünerek ölçüyü kaçırmayın

Soğuk havalarda akla gelen birincil lezzetlerden biri pekmez, pekmez denildiğinde de akla birincil gelen ise tahindir. Sıhhat açısından fazla yararlı olan tahin ve pekmezi tek olarak sevmeyenler karıştırarak tüketmeyi seçim eder. Enerjisi epeyce yüksek olan tahin ve pekmezin tüketimi sınırlandırılmalı, mümkünse 2 tatlı kaşığı aşılmamalıdır.

tahin pekmez

Karışımda tahin oranı artı olmamalı

Bu karışım için titiz olunması gereken en kayda değer nokta ise doğru oranın kullanılmasıdır. Tahin pekmez hazırlanırken hedef pekmez tüketimini çoğaltmak olmalıdır, tahin yalnızca lezzet verici olarak düşünülmelidir. Örneğin 1 dere bardağı pekmez için eklenecek tahin azami yarım akarsu bardağı olmalıdır. Bu oran enerji içeriğinin dengede olmasını sağlar. Her dinç yiyeceğin fazlasının sağlığımız için dar bir risk olduğu unutulmamalıdır.

tahin pekmez

Tahin kemik sağlığını koruyor, kabızlığı önlüyor

Susamın öbür işlemlere tutulması ve ezilmesi sonucunda elde edilen tahin; soğuk algınlığı, grip gibi kış hastalıklarını önler. Beden direncini artırarak bu hastalıklara yakalanma riskini azaltmaktadır. Keza hastalık döneminin da daha süratli ve etkin bir şekilde atlatılmasına da muavin olmaktadır. Antioksidan özelliği doğru kansere karşısında cisim direncini artırır. Hücreli yapısını koruyucu özelliği doğru de kanserli hücreler ile aktif bir şekilde savaşır. Hammaddesi olan susamda yer alan kalsiyum ile yardımcı yağlar kemiklerin korunmasına tezgâhtar olur. Sindirim sisteminin daha etkin çalışmasını sağlayarak kabızlığın giderilmesinde etkilidir. Varlıklı miktardaki kalsiyum içeriği kemiklerin güçlenmesine ve kemik erimesine karşısında kemiklerin daha dirençli olmasına yardımcı olur. Gelişme çağındaki çocukların kemik gelişiminin sağlıklı olması için kalsiyum içeren beslenme maddelerinin tüketilmesine büyük itina gösterilmesi gerekmektedir. Tahin mezelerde ve bazı yemeklerde sos olarak da kullanılmaktadır.

tahin pekmez

Karaciğer ve midenin dostu pekmez öksürüğü de kesiyor

Üzüm, dut, keçiboynuzu ve keçiboynuzu gibi böylece fazla çeşidi yer alan pekmez kan yapıcı özelliğe sahiptir. Hem beden direncini, bağışıklık sisteminin direncini artırıcı ve güçlendirici özelliği baştan sona hastalıklara aleyhinde koruyucudur. Karaciğeri temizleyerek damarları açar, kan basıncını dengeler. Hastalık aşamasında ise iyileşme sürecini hızlandırır. Mide rahatsızlıklarının tedavisinde destekleyici özelliğe sahiptir. Anne sütünü arttırdığı da bilinen faydaları arasında yer almaktadır. İltihap söktürücü özelliği bulunmaktadır. Öksürüğü keser ve balgam söktürücüdür. Keza yetişkinlerde keza de çocuklarda pamukçuk adı bahşedilen ağız içi yaralarının tedavisinde epeyce etkilidir. Son dönemlerde keklerde, pastalarda, tatlılar da şeker yerine kullanılmaktadır. Bilhassa pekmez sevmeyen çocuklara pekmez yedirmek nedeniyle kullanılan bu usul sıhhat açısından oldukça faydalıdır.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.