Magazin, Magazin Haberleri, Magazinevin.com

Site Rengi

Tatlandırıcılar hakkında bilmeniz gerekenler

17.02.2021
240
Tatlandırıcılar hakkında bilmeniz gerekenler

Tatlandırıcılar, şeker yerine kullanılabilen ve aynı tadı veren; düşük enerjili ve/veya enerji içermeyen ürünlerdir.

Bu ürünler, bitkilerden ya da şekerin kendisinden elde edilebildiği gibi, yapay olarak da üretilebilirler.
Tatlandırıcıları, enerji içeren ve enerji içermeyen tatlandırıcılar elde etmek üzere ikiye bozmak mümkündür:
Enerji taşıyan tatlandırıcılar: Fruktoz, mısır şurubu, maltoz, malto dekstrin, şeker alkolleri.
– Enerji içermeyen tatlandırıcılar: Sakkarin, aspartam, asesulfam-K, siklamat, alitam ve sukraloz.

Tatlandırıcılar hakkında merak edilenler

Fruktoz enerji içerir mi? Fruktozun diyabetliler tarafından kullanımı uygun mudur?

• Fruktoz bir karbonhidrattır ve benzer sofra şekeri gibi 1 gramında 4 kalori içerir. Ama tatlılık derecesi yüksek olduğundan, daha eksik kullanılır. Fazla fruktoz tüketimi, kan kolesterolünü yükseltir. bu nedenle yürek damar hastalığı riskini artırır. Diyabetik diyette ve obez kişilerde, tatlandırıcı olarak fruktozun herhangi bir üstünlüğü yoktur. böylece özellikle diyabetik bireylerin, satın alacakları diyet ürünlerin etiket bilgilerini okumaları gerekir.

Tatlandırıcıların tatbik dozu ne olmalıdır?

• Aspartam: Günde tüketilen 50 mg/kg aspartamın toksik bir etki yaratmadığı bildirilmiştir. Örneğin; 70 kg bir birey günde 3,5 gram aspartam kullanabilir. Sağlıklı yetişkinler, 2 yaşından büyük çocuklar, hamile ve emziren kadınlar ve diyabetli hastalar için aspartamın dinç ve belirlenmiş olduğu, rahatlıkla kullanılabileceği, FDA göre belirtilmiştir. Canderal ticari adıyla piyasadadır.

• Asesulfam K: En Fazla kullanım dozu 15 mg/kg/gün olarak belirlenmiştir. Hamilelik döneminde kullanımının da güvenilir olduğu belirtilmiştir. Potasyumdan kısıtlı diyetlerde veya sulfa–antibiyotiklere ast alerjisi olanlarda titiz kullanılmalıdır.

• Sakkarin: Sakarinin jurnal kullanılabilir miktarı 2,5 mg/kg olarak sınırlandırılmıştır. Gebelikte kullanımından kaçınılmalıdır. Ağızda metalik ve acı bir lezzet bırakır. Şeker Hastalığı hastalarında ve pozitif şişman kişilerde, tartı ve şeker kontrolünde sakarin kullanılabilir. En çok aşina ticari halleri Dulcaryl ve Takita’dır.
• Siklamat: En Fazla dilekçe dozu 11 mg/kg/gün’dür. Sakkarin ve siklamat çoğunlukla beraber kullanılır.

• Sukraloz: FDA tarafından onaylanmıştır. İnsülin seviyelerini etkilemez. En Fazla dozu 5mg/kg/gün’dür. Diyabetliler ve kilo kontrolü sağlamak isteyenler için uygundur. Splenda ticari adıyla piyasadadır.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.