Magazin, Magazin Haberleri, Magazinevin.com

Site Rengi

Tükürük bezinde taş niçin olur cerrahi müdahaleye gerek duyulabilir!

04.12.2022
73
Tükürük bezinde taş niçin olur cerrahi müdahaleye gerek duyulabilir!

Tükürüğün sağlığımız için sayısız fonksiyonu bulunmaktadır. Nasıl fakat her organımız rahatsızlanabiliyorsa tükürük bezlerimizde de rahatsızlıklar ortaya çıkabilir. Eğer bu rahatsızlıklar önlenmezse ve çare edilmezse önemli sağlık sorunlarına yol açabilir. Peki tükürük bezinde taş neden oluşur? Tükürük bezlerinde taş oluşumuna dair bütün merak edilenleri KBB Hastalıkları Uzmanı Doç. Dr. Ozan Seymen Sezen’den öğrendik. 

TÜKÜRÜK DİŞLERİMİZDE BAKTERİ OLUŞUMUNU ENGELLEMEKTEDİR 

Tükürük bezleri göre salgılanan tükürüğün pat diye fazla hayati fonksiyonu olduğunu vurgulayan KBB Hastalıkları Uzmanı Doç. Dr. Ozan Seymen Sezen, “Tükürük, tat almamızı kolaylaştırmaktadır. bununla birlikte ağız içini nemli tutarak, ağız bölgesini korumaktadır. Ağız içi bölgesini nemlendiren tükürük, tüketilen besinlerin yutulmasını kolaylaştırmaktadır. Tükürük içerisinde yer alan enzimler, sindirime yardımcı olmasının yanı sıra, diş sağlığı için de önem talep etmektedir. Tükürük, içerisinde barındırdığı maddeler doğruca diş minesini korur ve dişlerimizde bakteri oluşumunu engeller.” şeklinde konuştu.  

TÜKÜRÜK BEZİNDE TAŞ OLUŞUMU ENFEKSİYON RİSKİNİ ARTTIRIYOR 

Tükürük akımının azalmasının ve tükürük bezinde mümkün bir taş oluşumunun enfeksiyon riskini artırdığına dikkat çeken Doç. Dr. Ozan Seymen Sezen, “Her iki kulağımızın önünde ve aşağı bulunan tükürük bezine parotis tükürük bezi denir. Çene altında ise 2 adet submandibüler ismini verdiğimiz bezin yanı sıra dil aşağı da 2 adet sublingual tükürük bezi mevcuttur.

Istikrarsız kaybı, stres, kullanılan çeşitli ilaçlar, ışın tedavisi görme, bir takım kansızlıklar (demir eksikliği anemisi, şeker hastalığı, tükürük bezlerinin kronik hastalıkları) gibi nedenlerden dolayı tükürük miktarı ve eğilim hızı azabilir. Tükürük akımının azalması, enfeksiyon riskini de artırmaktadır. Bu durumunun önüne geçilebilmesi için bol istikrarsız ve ekşi besinler tüketilmelidir. Tükürük hastalıkları kapsamında maksimum karşılaşılan şart tükürük bezleri enfeksiyonlarıdır. Tükürük bezi enfeksiyonları, bakteri ve virüslerle oluşabilmektedir. Enfeksiyon en sık kulak önü ve altı(parotis) tükürük bezinde görülür.“ dedi.

CERRAHİ MÜDAHALE GEREKEBİLİR 

Tükürük bezi enfeksiyonlarının, sancı, ciltte kızarıklık, sıcaklık artışı ve şişlik olarak belirti verdiğini belirten Sezen, şunları söyledi: “Tükürük bezi enfeksiyonlarının tedavisinde bol istikrarsız tüketimi önerilmektedir. Tedavi süreçleri antibiyotikler ve ağrı kesici ilaçlar ile desteklenebilmektedir. Enfeksiyon bölgesinde apseleşme görülüyorsa cerrahi müdahaleye lüzum duyulabilir. Tükürük bezi enfeksiyonları tekrarlayabilmektedir. Enfeksiyon oluşumunun tekrarlaması halinde ilaçlı tedavi süreci aynı şekilde devam ettirilir. Enfeksiyonların fazla sık tekrarlaması halinde bezin çıkarılması için cerrahi bir müdahale gerekebilir.” dedi. 

KABAKULAK ÇOCUKLARDA DAHA SIK GÖRÜLÜYOR 

Tükürük bezi enfeksiyonlarının virüsler aracılığıyla da oluşabileceğini ifade eden Sezen, “Virüsler nedeniyle oluşan enfeksiyonların çoğunlukla gözlenen hastalığı, daha çok çocuklarda görülen kabakulaktır. Kabakulak hastalığı, başlıca kulak önü ve altı tükürük bezlerinde oluşur. Virüs direkt temasla, damlacık(hapşırık, öksürük esnasında) veya tükürük ile bulaşabilir. Kabakulak hastalığı yaşan bireylerin tek ya da çift kulaklarının ön kısmında ağrı ve şişkinlik görülebilir. Hastalığın birincil 3 gününde 40 dereceye varan ateş olabilir.

Hastalığın tedavisinde ateş düşürücü ilaçlar kullanılabilir. aynı zamanda hastaların bol değişken tüketmelerini ve istirahat etmelerini önermekteyiz. Kabakulak hastalığı nadir de olsa erkeklerde, yumurtalıklarda enfeksiyon (Orşit), menenjit, beyin, pankreas, kalp kası ve eklem iltihaplarına yol açabileceği için peşine düşüp takip edilmesi gerekir.” dedi.

AMAN DİKKAT! TÜKÜRÜK BEZLERİNDE TAŞ OLUŞABİLİR! 

Tükürük bezlerinde çoğunlukla karşılaşılan bir öteki hastalığın ise tükürük bezlerindeki taş oluşumu olduğunu belirten Sezen, “Tükürük bezlerinde görülen taş oluşumu, akışkan kaybına yol açan hastalıklar veya eksik akıcı alımı gibi nedenlerden dolayı oluşabilmektedir. Bunun yanı sıra kullanılan ilaçlar ve kronik hastalıklar da tükürük bezi içerisinde taş oluşumuna aşinalık yaratır.

Bezlerde oluşan taşlar en sık çene altı (submandibüler) tükürük bezlerinde gözlemlenir. Tükürük kanalları içinde oluşan taş, kanalları tıkar ve tükürük akımını engelleyebilir. Genelde beslenme tüketimi sonrasında çene altında sancı ve şişme oluşabilir. Bazen bu duruma tükürük bezi enfeksiyonu da eşlik eder. Bu durum kayıtlı bir zaman sonra kendiliğinden düzelebilir fakat tekrar etme olasılığı da mevcuttur. Tükürük bezi taşlarının tedavisinde ise ince kıvrımlı kameralarla birlikte ufak taşlar tükürük kanalından alınabilir. Tükürük kanallarında taşların büyük olduğu takdirde cerrahi müdahaleye başvurulabilir.” şeklinde konuştu. 

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.