Magazin, Magazin Haberleri, Magazinevin.com

Site Rengi

Tuzun zararları neler fazlasına kaçarsanız…

23.04.2021
60
Tuzun zararları neler fazlasına kaçarsanız…

Kaliteli bir hayat için vücudun ihtiyacı olan tüm vitamin ve mineralleri doğal yollardan sağlamamız gerekiyor. Ancak her alanda olduğu gibi besin de de sağlığımız için tehlike faktörü oluşturan bazı besinler bulunuyor. Bunlardan biri de tuzdur. Vücudun ihtyiacı olan sodyumu temin etmek için tüketmemiz gereken 6 gram tuzda 2.400 mg sodyum bulunuyor. Ancak yapılan araştırmalara göre insanların ortalama 7.000 mg civarı sodyum tüketildiğini söyleyen Beykoz Üniversitesi Gastronomi ve Mutfak Sanatları Bölümü Öğretim Üyelerinden Prof. Dr. Y. Birol Hürmet, ”Tuz pozitif tüketildiğinde düşmana dönüşür. Kronik hastalıklara davetiye çıkarır” dedi. İnsan sağlığı açısından bir çok risk yaratıcı tuzun zararları saymakla bitmiyor. İşte tuz tüketimlerinde uyarı edilmesi gerekenler elmaelma.com’da!

Tuzlu metabolizma için ne değin önemli? Niçin tuzlu tüketimi konusunda endişeliyiz? Tuz dost mı, yoksa düşman mı? Tuzun % 40 sodyum, % 60 klordan oluşmaktadır. Tuzda kayda değer olan mineralin sodyum olduğunu söyledi. Tuzdan gelen sodyumun bir elektrolit olduğunu anlatan Saygı, “Elektrolitler; asap adale uyarılabilirliğini sağlar, beden sıvılarının osmolaritesini devam ettirir, vücutta asit – baz dengesini düzenler, organizmada su hacminin düzenlenmesinde ve dağılımında tahsis alırlar. Organizmada bölümler arası istikrarsız dağılımı sağlar, hücreli membranının işlevinde etkilidirler. Biyolojik süreçlerde işlev görürler ve hücreli işlevlerinde yer alırlar” dedi.

Tuz ”Sıhhat mı-tat mi?”

“Sağlık Durumu mı, tat mi?” sorusu oldukça önemlidir. Sağlık kaybedildiğinde düzeltmek kolay yok fakat lezzet tercihlerinde metabolizmanın alışması kolaydır. Lezzet, hiçbir vakit sağlığa tercih edilmemelidir. Metabolizmaya sodyum alımı temel unsuru unutulmadan sağlıklı beslemek çok önemlidir. Metabolizmanın yeteri değin sodyum alması gerekir. Günlük tuz kullanımı 5 bin sene önce 100 mg düzeyinde iken günümüzde, ülkemizde 15, hatta 18 gramın üzerindedir. Türk gıda kodeksine tarafından önerilen jurnal tuzlu alımı 6 gram olup bu da 2 bin 400 mg sodyum alımı demektir.

Biz ise jurnal 6 bin – 7 bin 200 mg sodyum almaktayız. Bu da alınması gerekenin iki katından fazlası çağrıda bulunmak oluyor. Metabolizma için sodyumun fazla manâlı ve zorunlu olduğunu fakat fazlasının Gibbs-Donnan dengesinin zorlanmasına neden olacağını da açıklayan Saygı, normalde 1 olması gereken bu dengenin Türkiye’de 2’nin üstünde olduğunu açıkladı.

Vücudun İhtiyacı Olan Sodyum Miktarı Epeyce Manâlı!

Sodyumun ihtiyaçtan pozitif tüketilmesinin metabolizmada çoğu kronik hastalığın tetikleyicisidir. Fazla sodyum ve yetkisiz potasyum alımının afiyet üzerine kayda değer etkileri var. Günümüzde önerilen ‘yardımcı tuzlu’ olgusunun başta sodyum içeriği ile değerlendirilmesi gerekir. ‘Mineral içeriği yüksektir’ ifadesinde bu mineralleri alırken metabolizmaya ne dek sodyum aldığımız önemli. Unutulmaması gerekir ancak tuz vücudumuz için mineral kaynağı muhakkak yok. Gıdalara tat veren tuzlu, jurnal başvuru formu limiti aşıldığında sağlık durumu riski taşıyan bir mahsul oluyor. Yani tuzlu keza arkadaş ayrıca de düşmandır.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.