Magazin, Magazin Haberleri, Magazinevin.com

Site Rengi

Uzmanından açık havada yeme içme rehberi

18.02.2021
183
Uzmanından açık havada yeme içme rehberi

Obezite ve Metabolik Cerrah Prof. Dr. Halil Coşkun, ‘Obezite Kaderiniz Değil’ isimli kitabında bu konuda önemli tavsiyelerde bulundu.

Menüyü detaylıca inceleyin, diyet menülerine mutlaka göz atın.

“Düşük kalorili” , “yağsız” , ‘düşük “karbonhidratlı”, “diyet” yazan yiyeceklerin de içeriklerini sorun ve böylece sipariş edin.

Prof. Dr. Halil Coşkun‘un dışında yeme içme tavsiyeleri şu şekilde:

Salata sosu yerine alternatifleri deneyin

Kızarmış ekmekler, haşlanmış darı, peynir çeşitleri, mayonez, salata sosları salataların vazgeçilmezleri olsa da fazla kalori almaktan kaçınmalısınız.

Taze salatalar, ekstra kalori eklemediğiniz takdirde size tezgâhtar olur. Mevsim salataları yerine makarna salatası, patates salatası seçmek tek sözcük ile yanlış seçimlerdir.

Salata sosu için çok az yağ veya sıfır yağ, limon suyu ya da sirke seçim edebilirsiniz. Salata sosunu ek etmeden önce salatanıza bir çatal batırın. Şayet de salata sosu yerine yağsız peynir, lor veya kekikli yoğurt ilave etmek salatanıza tat katabilir.

Atıştırmalıklara dikkat

İki kere düşük kalorili atıştırmalık yerine bir ara öğün arkasından ufak porsiyon esas yemek ve salata seçim edebilirsiniz. Hangi atıştırmalığı seçtiğinize uyarı etmelisiniz. Çünkü birçoğu bol yağda kızartılmış ve yüksek kalorili olabiliyor.

Ekmek tercihi için; bütün tahıllı ekmekleri seçin, yemek yemek öncesinde servis edilen farklı aromalardaki ekmekleri veya pideleri tercih etmeyin.

Hepsini yemeyip paket yaptırabilirsiniz

Sağlıklı pişirme tekniklerine dikkat edin. Bu teknikler: ızgara, fırınlama, buğulama ya da haşlamadır. Bu pişirme teknikleri ile yapılan yiyecekleri tercih edin ve üstüne ekstra tereyağı ya da sos ilave ekletmeyin.

Yüksek kalorili ve yağlı yemekler için pişirme teknikleriyse kızartma ve kavurmadır. Unutmayınız; kremalı, tereyağlı, beşamel soslu, rendelenmiş adalȩar peynirli yiyecekler ekstra yağ ve kalori demektir.

Vücudunuz size yemeyi bırakmanız gerektiğini öneri ettiği zaman yemeyi bırakın. Zekice yemek, yemekten şımartma alarak ve yavaş yemeyi gerektirir.

Restoranlar büyük porsiyonlar servis etme eğilimindedirler. Porsiyonunuzdan geri kalanını paket yaptırmayı düşünün! Keza yarım porsiyon da sipariş edebilirsiniz. Şartları zorlamalısınız!

Kızarmış patates, pilav yerine buharda kirli̧miş sebze, yeşil salata, taze meyve ilave edip edemeyeceklerini sorun. Çoğu restoran çok yönlü yemek çeşitlerine sahiptir. Şartları zorlayın!

Tatsız kahve için

Yersiz kalori alımını önlemek için su, şekersiz nehir veya kahve için. Şeker yerine kalori içermeyen tatlandırıcılar tercih edin.

Daha fazla kalsiyum elde etmek için, düşük yağlı ya da yağsız süt sipariş ediniz.

Tatlınızı paylaşın

Mevsimine uygun meyveleri seçim edin. Dondurulmuş yoğurt, meyve püresi yemeyi deneyin.

Eğer yüksek kalorili tatlı seçerseniz, iki çatal alın ve geri kalanını diğer biriyle paylaşın. Tatlı isteğinizi birkaç ısırıkla geçirebilirsiniz.”

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.