Magazin, Magazin Haberleri, Magazinevin.com

Site Rengi

Uzmanından şeker tüketimi uyarısı

17.02.2021
175
Uzmanından şeker tüketimi uyarısı

Merhabalar…

Malum gündemin konusu “şeker”. Beslenme kuralları namına en önemli konulardan biri de “şeker tüketimi”. İşlenmiş şekerden uzaktan durmamız gerektiğini hepimiz biliyoruz. Böylece ancak, zinhar uzaktan durulacak “üç beyazlar” listesinde ilk sıraya yerleştirerek dillere pelesenk ayla getirmişiz.

bundan başka doğal olarak meyve, tahıl ve baklagillerde bulunan şeker, yani karbonhidratlar var tabii. Doğal olmasına rağmen her besindeki karbonhidrat masum yok maalesef.

Gizem Keservuran

Glisemik yükü yüksek besinlere uyarı

Bir besinin tüketildikten sonra, vücutta kan şekerine olan etkisini betimlemek adına “glisemik indeks” ve “glisemik siklet” olarak adlandırılan iki terim kullanıyoruz.

Glisemik yük, glisemik indeksten sonradan tanımlanan bir açıklama olmakla birlikte bize daha dinç data veriyor. Kabaca, bir besinin glisemik yükü, o besinin bir porsiyonundaki karbonhidrat miktarını alarak bu karbonhidratın kan şekerinde ne hızda bir değişime sebep olduğunu anlatır. Glisemik yükü artı olan besinler kan şekerinde ani yükselişe sebep olur ve bu nedenle daha fazla insülin hormonu salgılanmasına, ardındaki da kan şekerinin hızla düşmesine yol açtığından acıkma süresi de kısalır.

böylece özellikle şeker hastalığı hastalarının glisemik yükü yüksek besinlerden uzak durması gerekir.

Uzm. Dyt. Gizem Keservuran

özel içeriğidir.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.