Magazin, Magazin Haberleri, Magazinevin.com

Site Rengi

Varisten korunma yolları!

28.11.2022
65
Varisten korunma yolları!

Saatlerce oturmayı veya ayakta durmayı zorunlu kılan yaşam tarzı mirasçı oluşumuna neden olabiliyor. 40 yaşın üstündeki kadınların yaklaşık olarak yarısında ve erkeklerin dörtte birinde ven (toplardamar) hastalıkları görülüyor. Gençlerin takriben yüzde 15’inde cildin yüzeydeki ince kılcal damarlarında yer yer genişlemeler (telenjektazi) oluşuyor.  Bu yaşam tarzı varise de neden olabiliyor.

Varisten korunmak için alınabilecek önlemlerin başında bol hareket geliyor. Yürüme, yüzme, bisiklet gibi sürekliliği olan hareketler. Aniden durma ve sıçrama gibi hareketlerle birlikte olan sporlar (futbol, basketbol vb.) mirasçı yönünden sakıncalı bulunuyor. Diğer bir tedbir ise 1 saatten fazla oturmamak veya ayakta kalmamak.  ara sıra ayağa kalkarak dolaşmak, bacakları yüksekte tutmanın yararı bulunuyor.

Etap ve parmak hareketleri

Ayrıca ayaklarınızla A harfi yapacak gibi topukları uzaklaştırıp, baş parmakları birleştirin. Topukları birleştirip parmakları uzaklaştırarak da V hareketi yapın. Topuklarınız yerde kalsın, ayaklarınızın ön kısmını yukarı kaldırın. Sonra ayaklarınızın önü yerle temastayken, topuklarınızı yukarı kaldırın. Hareketlerin hepsini 10’ar defa tekrarlayın. 

Soğuk duş 

Bir diğer korunma önlemi de soğuk su. Her sabahtan ve akşam bacaklara ayaklardan başlayıp yukarıya doğru soğuk su duşu uygulanabilir.  Bol giysiler seçim edilmeli, sıkan kemerlerden kaçınılmalıdır. Külütlu çorapların bel kısmının sıkmaması da gerekiyor.

Kundura topuğu 5 cm’i geçmemeli

Pabuç topukları ne değin yüksekse but kaslarının kan pompalaması öyle kuvvetsiz oluyor. Ayakabı topuğu 5 cm’den yüksek olmamalı. Öbür yükseklikteki topuklar kan pompalamaya uyarıcı etki yapıyor. Her gün ayakkabınızı değiştirin.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.