Magazin, Magazin Haberleri, Magazinevin.com

Site Rengi

Vücuttaki morarmalar neye dikkat çekici ediyor

18.02.2021
1.640
Vücuttaki morarmalar neye dikkat çekici ediyor

Büyüklerin “Çocuklar düşe kalka büyür” ifadesi anne-babalar göre kabul edilse de çocukları düştüğünde gerçi panik olabilirler. Düşmeye emrindeki kolay yaralanmalar kol ve bacak gibi bölgelerde bilhassa yaralanmalara neden olur. Hatta dışında oyun oynayan pek çocuğun dizinde büyüyene değin yara beceriksiz olmaz. Düşme sonucu oluşan morarmalar zaman zaman aileleri endişeye sürükler. Peki morarmalar neye dikkat çekici ediyor? Hangi morarmalar tehlikeli?

Bacakta morarma neyin belirtisi?

Olur Ya bir travma olmaksızın bacakta morarma oluşmuşsa ve morarma uzun süre duruyorsa; bu koşul doğrusu korkulması gereken bir kan hastalığının habercisi olabilir. Ayrıca travmanın şiddeti ve morarma derecesinin de orantılı olması gerekir. Ufak bir çarpma ardından büyük morarmalar meydana gelmesi de tehlikeli. Ailelerin dikkat etmesi gereken bir diğer nokta da morarmanın oluştuğu yer. Dizden altında oluşan morarma yaramazlık, dizden yukarıda oluşan morarma ise daha çok hastalık kaynaklıdır.

Morarma dizden aşağıdaysa…

Çocuklarda dizden aşağıda olan morarmalar çoğunlukla travma sebebiyle oluşur. Bilhassa oyun ve okul çağı çocuklarında bu nedenle oluşan travmalar çok daha sık görülür. Ancak bu morarmaların tümü travma sebebiyle oluşmaz. Bir travma olmaksızın kendiliğinden oluşan morarmalar anne babaları mutlaka alarma geçirmeli. Çünkü ekimoz diye cümle parçası edilen bu morarmalar birçok kan hastalığının habercisi olabilir. bu nedenle özellikle oyun ve mektep çağı diye ifade edilen 2- 12 yaş arasında çocukların vücutlarında oluşan morarmaların özenle peşine düşüp takip edilmesi gerekir.

Hangi morarmalar tehlikeli?

Aşağıda kemik bulunmayan veya yumuşak doku katmanlarından zengin olan bölgelerde darbenin şiddeti görece daha az olur. Bilhassa dizden yukarıdaki dokular darbenin hızını azaltma özelliği gösterir. bu nedenle diz üstü bölgenin travmaya maruz kalması bacağa kadar daha nadir. Tüm bu özelliklerden dolayı diz üstü morarmalar için biraz daha şüpheci faydalanmak, hematolojik hastalıkları akılda tutmak gerekir. Kandaki pıhtılaşma sistemi ile görevli trombosit denen hücrelerin azlığı ile seyreden immun trombositopenik purpura (ITP), pıhtılaşma faktörlerindeki eksiklikleri kapsayan hemofililer, trombositlerdeki işlev bozuklukları ve ender olarak lösemi gibi birçok hastalık bu morarmalara yol açabilir. Hatta bazen lösemilerde birincil semptom trombosit düşüklüğüne yan çoğalan bu morarmalar olabilir.

– Ansızın fazla olan,

– Kendi kendine çoğalan,

– Travmanın şiddetiyle zıt orantılı olan,

– Beraberinde burun ve diş eti kanamalarının eşlik ettiği morluklara, dikkat edin.

Unutmayın, hekim muayenesinden daha sonra yapılacak basit bir kan sayımı, birçok hastalığın oluşmasına engel olur. Muhakkak ama çocuğunuzun vücudunda oluşan her morlukta doktora gitmeniz koşul yok. Özellikle morarma oluşumunda travmanın rolü olduğundan eminseniz çocuğunuzu gözlemleyin. Gerekirse çocuğunuzu sorgulayın. Çocuklar travma öyküsünü rahatlıkla dile getirebilir. Bunların dışındaki morarmalarda ise çocuğun kan hastalıkları uzmanı kadar muayene edilmesinde avantaj var.

Esmer çocuklara dikkat!

Başta bacaklarda meydana gelen bu morarmaların nedeni hastalıksa; vakit içerisinde tüm vücuda yayılır. Özellikle fazla esmer çocuklarda oluşan morarmalar zaman zaman gözden kaçabilir. Ailelerin bu durumu kesinlikle gözlemlemeleri gerekir.

Yetişkinlerde morarma neden olur?

Yetişkinlerde de kollar ile vücudun üstteki bölümünde meydana gelen morarmalar, diş eti kanamaları, adet kanamasının uzun sürmesi, nedensiz adet kanaması, göz içi kanamalar, dışkı ile kan atılması ve hemoroitten gelen kanamalar genellikle pıhtılaşma bozukluğuna sinyâl edebilir. Pıhtılaşma bozukluğu, hemofili gibi kalıtımsal geçişli olabildiği gibi bazen de sonra ortaya çıkar. böylece bu tür morarmalarda hematoloji uzmanına müracaat etmek gerekir. Morarmalar pıhtılaşma sorunlarının yanı sıra karaciğer hastalıklarına, alerjilere veya lösemiye de dikkat çekici edebilir.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.