Magazin, Magazin Haberleri, Magazinevin.com

Site Rengi

Yazın benlerinize daha çok itina gösterin

18.02.2021
183
Yazın benlerinize daha çok itina gösterin

Liv Hospital Dermatoloji Uzmanı Dr. Ahmet Günay “Hemencecik herkesin vücudunda ben vardır. Özellikle yaz aylarında güneş sebebiyle bedenimizdeki benlerin sayısı artıyor. Sahiden sağlık durumu için zararları olmayan benler renk ve şekil değiştiriyorsa tehlike sinyalleri çalıyor demektir. Bir Takım ben tipleri zamanla cilt kanserine dönüşebiliyor. Bu yüzden benleri düzenli olarak takip etmek çok önemlidir” diyor.

Benlerin yazın tehlikesi niçin artar?

Bir benin kansere dönüşebilmesi için bir travmaya uğraması gerekir. Bu travmaların başında güneş kazanç. bu nedenle yazın kansere dönüşme riski artar. Güneş dışarıya avuç içi, ayak tabanı, sutyen tokası, iç çamaşırı lastiği gibi yerlere eşit gelen benler sıklıkla sürtme ya da kopmalara bağlı olarak travmaya uğrar. Bu tip benlerin aldırılması gerekir. Güneş ışınları benlerin kansere dönüşebilme riskini artırır. Özellikle ani ve yüksek dozdaki güneş fazla önemlidir. Bilhassa yanık yapacak boyutta kızarma, soyulma gibi durumlar, deri kanserine dönüşme riskini artırır. Hücresel tipini bozarak atip yaratır. Bilhassa koyu renk melanin içeren benlerde daha artı risk bulunur. Hücre yapısı bozulunca kanser riski de artar. Güneş ışınlarından özellikle ultra viyola A ışınları daha tehlikeli ışınlardır. Ne eyvah oysa kullandığımız güneş koruyucular da ultra viyole B ışınlarına göre emin faktörler yer alır. Güneş koruyucu kullanırken üzerinde “Ultra viole A ve B’den korur” yazması gerekir.

Ne yerine getirmek gerekir?

Ilk Önce 11.00 ile 16.00 arası güneşe çıkmamak gerekir. Bu saatler dışarıda da dermatoloğun önerdiği güneş koruyucuları kullanılmalı. Açık renk cildi olanlar ya da ailesinde melanom öyküsü olanlar senede bir defa kontrolden geçmeli. Etap tabanı, el ayası ve iç çamaşır lastiği veya sutyen tokası temas eden yerlerdeki koyu renk benleri aldırılmalı.

Hangi ciltler risk altında?

– Koyu renk beni olanlar

– Ailesinde melanom öyküsü olanlar

– Yoğun şekilde güneşe maruz kalanlar

– Geçirilmiş güneş yanığı öyküsü olanlar

– Açık tenliler

Teşhis nasıl konuluyor?

Çıplak gözle ya da dermatoskop isimli cihazla tetkik yapılır. Sonra da benin çıkartılmasına veya biyopsi alınıp alınmaması gerektiğine karar verilir. Tehlike faktörü saptanır. Tehlike olsa da benin erken dönemde çıkartılması hastalığın tedavisi için yeterlidir.

Bu belirtiler varsa anında doktora!

– Ben bir anda büyüdüyse

– Konturları düzensizleştiyse, şekli bozulduysa

– Rengi kuzguni siyah yani koyu siyaha döndüyse

– Subjektif belirtiler eşlik ediyorsa (Yanma, kaşınma, sancı)

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.