Magazin, Magazin Haberleri, Magazinevin.com

Site Rengi

Yoga ve Meditasyon ile stresten uzakta

18.02.2021
198
Yoga ve Meditasyon ile stresten uzakta

Stresli yaşamlar sürüyoruz ve stres, çoğunlukla hem kilo almamıza ayrıca de anksiyeteye yol açıyor.Herbalife Global Sporcu Performansı ve Fitness Eğitimlerinden Sorumluluk Sahibi Başkan Yardımcısı Samantha Clayton, “Zihninizi rahatlatmanın ve kaostan bir süreliğine de olsa uzaklaşmanın yollarını arıyorsanız meditasyon ve yoga önerilerim bütün da size kadar olabilir” diyor. İşte Clayton’ın ipuçları…

Acı reel: Şekerli ve yağlı besinler kısa süreli memnuniyet sağlar

Şekerli ve yağlı besinler her ne dek kendimizi iyi hissetmemizi sağlasa da, bu tesir son derece kısa sürer. Hem bu gıdaların tüketilmesi genel sıhhat durumunun bozulmasına ve kilo almaya niçin olabilir. böylece stresle başa çıkmak üzere başka yöntemlere ihtiyacımız var: Mesela ben stresli dönemlerimle yoga ve meditasyona başvuruyorum.

Stresli dönemlerde egzersiz rutinini devam etmek daima basit görünmeyebilir. Fakat egzersiz alışkanlığını sadece bedeninize yok, aynı zamanda zihninize de kazandırmanız önemlidir. Yoga ve meditasyon şüphesiz yeni konseptler değil, ama uygunluk yeteneğinizi desteklemek, zihninizi yatıştırmak ve bununla birlikte stresli anlarda abur cuburdan medet ummanın beraberinde getirebileceği dezavantajlardan sakınmak için mükemmel yöntemler. Ayrıca antik çağlardan günümüze ulaşan bu uygulamaların sağlık durumu açısından muazzam faydaları var.

Yogayla esneme, meditasyonla sakinlik

Güne başlarken veya yorucu bir günün arkasından sadece birkaç kolay yoga hareketiyle zihninizi arındırabilir ve fazla bakışınızı koruyabilirsiniz. öte taraftan meditasyon benim için hayatın getirdiği kaosun dışına çıkmak, zihni dinginleştirmek ve bir nesil farkındalık için geçirilen süre anlamını taşıyor.Ben de zihninizi teskin etmek ve yaşamı daha berrak bir zihinle değer biçmek için işinize yarayabilecek pratik meditasyon tavsiyelerimi paylaşmak istiyorum:

11 kolay meditasyon kuralı

– Meditasyon için bütün bir sükunet ve ıssızlık gerekmez. Reel dünyada ve özellikle çocukların olduğu bir evde veya ofiste mutlak sükunet imkânsızdır. Oysa telefon, bilgisayar ekranı ve fazla şamatalı bir ortam gibi dikkatinizi dağıtacak etkenlerden uzaklaşmaya çalışın. Ofiste sandalyenizi ekranın aksine çevirmeniz tatmin edici olacaktır. Evdeyseniz yatak odanızın kapısını kapatın.

– Yoga matı, zil veya battaniye gibi özel bir ekipmana gereksinim duyduğunuzu düşünmeyin çünkü baştan meditasyon yapabilirsiniz. Ne dek eksik malzemeye gereklilik duyarsanız, uygulamaya öyle çabuk ve basit geçersiniz.

– Bakımlı hissettiğiniz bir yerde oturmayı ya da uzanmayı deneyin. Gözlerinizi açık veya kapalı tutabilirsiniz, nasıl rahat hissedecekseniz pek davranın.

– Diyaframdan veya burundan nefes almak gibi özel bir stilde nefes almaya başlatmak için kendinizi zorlamayın. Başlangıçta bu sizi engelleyebilir, hatta başınızın dönmesine neden olabilir. Meditasyon konusunda kendinizi gizli hissetmeye başladığınızda nefes tekniği üzerinde çalışabilirsiniz.

– Nefesinize odaklanın. Havanın vücudunuza girişini ve çıkışını hissedin.

– Market listeniz ya da yapılacaklar listeniz aklınıza geldiğinde olumsuz düşüncelere kapılmayın.Zihninizi market listesinden uzaklaştırıp baştan nefes almaya odaklanın.

– Düşündüğünüz veya yüksek sesle dile getirdiğiniz uzun bir tasdik veya amaç listesi hazırlamayın.

– Rahatlamanıza muavin olacak ya da pozitif hissetmeniz için sizi yönlendirecek bir ya da iki anahtar sözcük belirleyin.

– Kaotik yaşamın dışına çıkmanın tadına varın.

– Günde bir veya iki defa sessizlik içerisinde 20 dakika geçirmeyi hedefleyin. Meditasyonun da tıpatıp yoga gibi bir pratik olduğunu unutmayın.

– Hareketsiz durmak size kadar değilse, yürürken ya da koşarken meditasyon yapabilirsiniz. Örneğin ben Pazar koşularıma ‘anne kaçamağı’ adını verdim.Eğer rahatlamakta güçlük çekersem, adımlarımı 1-2, 1-2 şeklinde ritmik olarak sayıyorum. Sonrasında, nefesime odaklanıyor ve azıcık yoga esneme egzersizi yapıyorum. Nasıl olduğunu anlamadan bir saat geçiyor ve görevimi enerjik bir şekilde yerine getirmeye hazırlanmış ülkü geliyorum.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.