Magazin, Magazin Haberleri, Magazinevin.com

Site Rengi

1 Ekim Dünya Yaşlılar Günü: Genç kalmanın sırları

17.02.2021
203
1 Ekim Dünya Yaşlılar Günü: Genç kalmanın sırları

1 Ekim Dünya Yaşlılar Günü deyince akıllara derhal daha çok yaşlılıkla ilintilenen yürek rahatsızlıkları geliyor. Ancak günümüzde kalp krizi geçiren hastaların yüzde 10’unu 45 yaş altı gençler oluşturuyor.

Yürek sağlığına dikkat

Takriben 20 sene önce yürek krizi, 60 yaşın üzerindeki hastalarda görülürdü. Şimdilerde ise yamalı gıda, hareketsizlik, teknoloji esareti yürek krizi yaşını 45 yaşın altına kadar indirdi. Hatta son zamanlarda çoğu kez gençlerin yürek krizi geçirip hayatlarını kaybettiklerine şahit oluyoruz ve ülkemizde yürek krizi, sağlık problemleri arasında yüzde 42 ile birincil sırada yer alıyor.

1 Ekim Dünya Yaşlılar Günü ile birlikte ihtiyarlık ve yürek sağlığı ilişkisi her tarafta masaya yatırıldı. Kardiyoloji Uzmanı Prof. Dr. Arzu Esen, kalp rahatsızlığının artık bir yaşlılık hastalığı olmadığını ve genç yaştan itibaren yürek sağlığına dikkatle dikkat edilmesi gerektiğini vurguluyor. “Dünyada ölümle sonuçlanan hastalıkların başında kalp hastalıkları geliyor. Yürek ve damar hastalıklarından korunmak, genç ve devingen bir vücuda sahip elde etmek için yapılması gerekenlerin başında sigara tüketiminden uzak durmak var. Sigara, gençlerin ömrünü sıradan 15 sene ileriye götürüyor. Ailelere bu konuda büyük ödev düşüyor. Sigara ile aile içinde erken yaşta tanışan bireyler, genç yaşta bağımlı ışık halkası geliyor. Sigara ile hiç tanışmamış bir bireyin yaşam ömrü, sigara bitiren bir bireye göre 2 kat daha fazladır” diyen Esen, bilhassa fazla bonbon, unlu mamul, hayvansal (batmış) yağ tüketimi, darı şurubu içeren endüstriyel yiyecek tüketmenin kalbi 30 yaş yaşlandırdığının altını çiziyor.

Nitelikli yaşlılık için “fit ihtiyar” olun

Sağlıklı ve nitelikli bir ihtiyarlık süreci aşmak için hayat tarzında da bazı şartların değişmesi yerine getirmek gerekiyor. Yaşlılığın hayattan emekliliğin olmadığını belirten Esen, “Herhangi bir spor salonuna üye olmadan basit egzersizlerle jurnal hayatta hareketli olmak muhtemel. Evinizin çevresinde bulunan yürüyüş parkurlarını kullanarak yürüyüş yapabilir veya basit egzersizlerle bu süreci hareketli geçirebilirsiniz” diyor.

Düzenli beslemek yürek yaşını genç tutuyor

Kalp yaşını genç yetişmek için oldukça çok sebze ve meyve tüketilmesi gerekiyor. Hayvansal yağlar yerine beslenmenizde zeytinyağına, kırmızı et yerine balığa, hindiye yer açın. Sosis, salam, sucuk gibi operasyon görmüş gıdalardan uzakta durun ve en önemlisi de öğünlerinizde proteine, karbonhidrata ve vitaminlere dengelenmiş bir şekilde yer açın.

Hemen hareket zamanı

Yapılan araştırmalara kadar dünyada ölüm nedenleri arasında dördüncü sırada durağanlık geliyor. Çağdaş hayat bizi hareket ettirmekten uzaktan tutarken, durağanlık kalp sağlığımızı da ilk elden etkiliyor. Prof. Dr. Istek Esen, dinç bir yürek için haftada en az 3 gün orta tempoda takriben 1 saatlik yürüyüşler nasihat ediyor.

Gün içerisinde de yakın yerlere yürümek, asansör yerine merdiven kullanmak gibi hayata daha fazla hareket katacak aksiyonları almamızı nasihat ediyor. “Çalışma ile tansiyon düşer ve çalışma esnasında salgılanan mutluluk hormonları doğruca kalp krizi riski azalır” açıklamasında bulunan Esen, gençlikte yapılacak yatırımlarla herkesin dinç bir ihtiyarlık geçirilebileceğini ifade ederken, mutlaka ve mutlaka stresten kaçınılması gerektiğini de belirtiyor.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.