Magazin, Magazin Haberleri, Magazinevin.com

Site Rengi

Adet ağrılarından kurtulmak için yapmanız gereken 10 şey

18.02.2021
196
Adet ağrılarından kurtulmak için yapmanız gereken 10 şey

Her iki kadından birinde görülen adet ağrıları, fiziksel olduğu değin ruhsal sorunları da beraberinde getirebiliyor. Ağrının tipi ve şiddetine göre; alıştırma, sıcak tatbik, dağıtılmış bitki çaylarının içilmesi hatta cerrahi yöntemlere başvurulması gibi tedbirler alınabiliyor.

Memorial Hizmet Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Bölümü’nden Op. Dr. Nadide Korkut, adet ağrıları ve alınması gereken önlemler hakkında bilgi verdi.

İşte adet ağrılarından kurtulmak için yapmanız gereken 10 şey…

Baş ağrısı ve halsizlik sık görülüyor

Dismonere denilen adet ağrıları yaklaşık her iki kadından birinde görülmektedir. Adet dönemlerinde yaşanan ve ara sıra günlük yaşamı olumsuz yönde etkileyen ağrılar; kasıklara, bacaklara ve bele yayılan kramplar şeklinde yaşanmaktadır. Bu sancı ve kramplara; baş ağrısı, baş dönmesi, kusma, halsizlik, ishal, çabuk sinirlenme ve bayılmalar da eşlik edebilmektedir.

Artan Bir Şekilde gelişen ağrılarınız için uzmana başvurun

Adetlerin oluşmasıysa birlikte ağrılar herhangi bir organik nedene yan olmadan yaşanabilmektedir. Doğal bir süreç olarak kabul edilen ve “Primer Dismonere” denilen bu ağrılar 20-25 yaşlarına değin azalarak devam edebilmektedir. 20-30 yaşlarında ortaya çıkan ve artarak sürekli “Sekonder Dismonere” deniler ağrılara ise;

– Miyom

– Endometriosiz yani rahim içini döşeyen ve her ay adetle birlikte dökülen tabakanın karın içinde diğer yerlere yerleşmesi.

– Yumurtalık kisti

– Polip

– Genital enfeksiyonlar

– Servikal darlık

– Rahim içi yapışıklık

– Bası yapan tümörler niçin olabilmektedir.

Ağrının reel nedenini ortaya ayarlamak için jinekolojik muayenenin yanı sıra ultrasonografi, smear testi ile ağrının özellikleri incelenmelidir. Ağrının nedeninin belirlenemediği durumlarda laparoskopik yöntemlerle karın içinde ağrıya niçin olabilecek rahatsızlıkların varlığı sorgulanmalıdır.

Ağrınızın nedeni miyomlar olabilir

analjezik ve adale gevşetici ilaçlarla birlikte hormonal dalgalanmaların niçin olduğu kasılmalara karşı doğum kontrol ilaçları kullanılabilmektedir. Kontrol altına alınamayan ve aşağıda öbür sorunların neden olduğu ağrılara genel olarak miyomlar niçin olmaktadır. 40 yaş sonrası her 3 kadından birinde görülen miyomlar şiddetli ağrı ve kanamalar yapabilmektedir. 5 cm. üstünde olan miyomların genel duyumsuzlaşma aşağı miyemektomi yöntemiyle alınması yaşana sorunların giderilmesini sağlayabilmektedir. Miyom gibi şiddetli ağrılara niçin olan rahim iç zarına ve yumurtalıklara yerleşen kistlerde açık ya da laparoskopik cerrahiyle çıkarılarak ağrılar sonlandırılabilmektedir. Bütün cerrahi müdahalelere karşın geçmeyen şiddetli ağrılar için “Presakral Nevrektomi” denilen rahim arka bölgesinden geçen sinirler kesilerek ağrıların beyne iletimi engellenebilmektedir.

Adet ağrılarını rahatlatmak için yapmanız gereken 10 şey

Ruhsal ve cinsel sorunlar, eğitim yetersizliği, sosyo-idareli durumu iyi olmayan kadınlarda ağrılı adet daha sık görülmektedir. Ailesinde adet ağrısı öyküsü olanlarda kalıtımsal faktörler dışarıya; koşullandırma yönü ile adet ağrılarının daha yaygın olduğunu belirten çalışmalar bulunmaktadır Bu da adet ağrılarının psikolojik kökeni hakkında veri vermektedir. İşte yapmanız gereken 10 şey;

– Sıcak kullanım önemlidir. Sıcak banyo, karın üzerine ısıtılmış havlu uygulaması ya da sıcak su torbası ağrıyı azaltabilir.

– Spor ve egzersiz ahenkli yapılmalıdır: Yürüyüş, bisiklet, yüzme gibi hafif spor ve egzersizler endorfin salgılamasını artırarak adet ağrısını azaltabilir. Sporcularda adet ağrılarına daha eksik rastlanır.

– Karın kaslarının kanlanmasını artırıp gevşeme sağlayan masajlar ağrıyı giderir.

– Akupunktur kayda değer bir tedavi alternatifidir. Belirtilmiş asap bölgelerinde blokajlar yaparak; ağrı oluşturan yolakları keser ve kimyasal nöromediatörleri azaltır.

– B vitamini, magnezyum takviyeleri ve balık yağı da sızı giderecek nöro kimyasalları artırır.

– Bitki çayları da başvurulabilecek yollardan biridir. Bilhassa papatya, civanperçemi, sarı kantaron, nane, adaçayı, aslan perçemi, safran, maydanoz suyu hem ödem atıcı; keza de adale kramplarını önleyici özelliklere sahiptir.

– Sigara içen kadınlarda adet ağrılarına daha artı rastlanır. Sigarayı bırakanlar da adet ağrılarında azalma görülür.

– Uyku, meditasyon, yoga ve pilates gibi uygulamalar kasların gevşemesini sağlayarak ağrı kontrolü açısından faydalı olabilir.

– Lifli gıdalarla dinç beslenmek adet ağrılarını hafifletebilir. Adet ağrılarına baş ağrısı karında şişlik gibi sorunlarda eşlik ediyorsa tuzu sınırlama getirmek olumlu netice verebilmektedir.

– Karın kaslarının rahatlamasını sağlayan cenin pozisyonunda yatmak, ağrı kesici ilaç ve sıcak uygulamalarla birlikte olumlu sonuçlar yaratır.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.