Magazin, Magazin Haberleri, Magazinevin.com

Site Rengi

B12 Vitamini: Uygun jurnal miktar nedir

17.02.2021
193
B12 Vitamini: Uygun jurnal miktar nedir

Dyt. Serkan Sıtkı Şahin / email protectedet

B12 vitamini, halk için temel bir vitamindir. Enerji seviyelerini, metabolizmayı, hormon dengesini, ruh halini, sindirimi ve deri sağlığını gözetmek için hayati öneme sahiptir. Oysa tatmin edici beslenme maddesi olmadan B12 vitamini yararlarını kaçırabiliriz. B12 eksikliği, yanlış çoğaltma ve gelişmeden bilişsel bozulmaya değin kayda değer sıhhat sorunlarına yol açabilir. Peki uygun B12 vitamini dozu nedir?

Çeşitli gıdalar içeren dengeli bir perhiz çoğu insan için çoğunlukla yeterli B12 vitamini sağlayacaktır, fakat bir takım yaş grupları ve durumlar için ya da altta yatan afiyet problemi olanlar için destek gerekir. bu nedenle, ihtiyaçlarınız için hangi B12 vitamini dozajının dürüst olduğunu anlayışlı olmak önemlidir.

B12 vitamini dozaj tavsiyeleri

Bireysel önerilen jurnal B12 vitamini dozu hakkında kafanız karışabilir. Eh, hayat evreleri ve yaşam tarzı değişiklikleri, eksikliği durdurmak için gereklilik duyduğunuz B12 vitamini miktarını etkiler. Bu, B12 vitamini gereksinimlerinizin yaşamınız baştan başa değişeceği anlamına gelir.

Bebekler, çocuklar ve gençler

Bebekler, çocuklar ve gençler için önerilen günlük B12 vitamini dozu aşağıdaki gibidir:

0-6 ay: 0.4 mikrogram
7-12 ay: 0.5 mikrogram
1-3 yaş: 0.9 mikrogram
4-8 yaş: 1.2 mikrogram
9-13 yaş: 1.8 mikrogram
14–18 yaş: 2,4 mikrogram

B12 Vitamini, bebeklerde, çocuklarda ve gençlerde, doğru büyüme ve beyin fonksiyonu da dahil edinmek üzere birçok gövde fonksiyonu için gereklidir.

18-50 yaş arası yetişkinler

18 yaşından büyük yetişkinler için önerilen günlük doz 2.4 mikrogramdır. Birçok yetişkin, et, deniz ürünleri, süt ve yumurta gibi hayvansal ürünleri tükettikleri için bu miktarı sadece diyetlerinden alabilmektedir.

İnce bağırsak bozuklukları, düşük mide asidi düzeyleri veya mide ameliyatı geçirmiş olan yetişkinler B vitaminini uygun olarak ememeyebilir ve daha fazla eksiklik riski altında olabilirler. Bu halk müziği B12 takviyesi almaktan faydalanabilir. Asit düşürücü ilaçlar kullanıyorsanız, B12 vitamin seviyenizi arttırma konusunda doktorunuzla konuşun.

50 yaş üstü yetişkinler

50 yaşın üzerindeki yetişkinler, B12 vitamini eksikliği riski altındadır, çünkü vitamini uygun şekilde dönüştürmek için gerekenden daha eksik mide asidi üretme eğilimindedirler. Bu, 50 yaşından büyük yetişkinlerin jurnal daha yüksek miktarda B12 vitamini tüketmeleri gerektiği anlamına gelir.

B12 vitamini eksikliğine karşısında daha savunmasız olan bir öteki grup ise vegan ya da vejeteryan diyeti izleyen insanlardır. En iyi B12 vitamini kaynaklarının birçok hayvansal ürünlerdir (balık, et, yumurta ve süt ürünleri gibi), böylece bitkiye dayalı diyetleri izleyenler, yeterli miktarda vitamin aldıklarından emin almak için jurnal B12 vitamini takviyesi almaları önerilir.

Incelemeler, yaşlı ırk için 125-250 mikrogram B12 vitamini almanın zorunlu seviyeleri gözetmek ve eksiklikleri durdurmak için etkin olduğunu göstermektedir. Zaten eksik olan yaşlı yetişkinler için, bir ay boyunca günde bir miligram B12 vitamini almanın, eksikliği tersine çevirdiği ve güvenli olduğu, keza tabi etkileri olmadığı görülmüştür.

Gebe bayan

Çalışmalar, düşük B12 vitamini seviyelerinin uygunsuz nöral tüp gelişiminden kaynaklanan doğum kusurları için bir risk faktörü olduğunu göstermektedir. Gelişmekte olan embriyonun B12 vitamini eksikliği en büyük risk altında olan gruplardan biri olduğu düşünülmektedir. bu nedenle gebe kadınların günde 2,6 mikrogram B12 vitamini almaları önerilir.

Emziren kadınlar

Emziren kadınlar için önerilen B12 vitamini dozu günlük 2.8 mikrogramdır. Emziren annelerin daha fazla B12 vitaminine ihtiyacı vardır.

B12 vitamini eksikliği aşina bir emziren annenin, seviyelerini düzeltmek için takviye alması gerekebilir. Araştırmalar, maternal eksiklik durumunda günlük 50-100 mikrogram dozunun zorunlu olabileceğini göstermektedir.

özel içeriğidir.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.