Magazin, Magazin Haberleri, Magazinevin.com

Site Rengi

Bağışıklık sisteminizi güçlendirin hasta olmayın

18.02.2021
188
Bağışıklık sisteminizi güçlendirin hasta olmayın

Mevsim değişikliği, gerginlik, dengesiz besin, uykusuzluk gibi çoğu niçin bağışıklık sisteminin zayıflamasına yol açabiliyor. Kuvvetli bir bağışıklık sistemi için ise doğal besinlerle desteklenmesi gerekiyor. Memorial Wellness Gıda Danışmanı Uz. Dyt. Yeşim Temel Özcan, dinç bir bağışıklık sistemi için önerilerde bulundu.

hasta

Hastalıklardan koruyor

Bağışıklık sistemi, vücudun virüsler ve zararlı bakterilerin sebep olduğu enfeksiyon ve hastalıklara karşısında doğal koruyucusudur. Bağışıklık sistemi yetkisiz olduğunda, dinç dokular ve enfekte olmuş dokular aralarında ayrım yapamaz ve dolayısıyla işlevini yerine getiremez. Bunun için bağışıklık sistemini doğal olarak takviye etmek gerekir.

Bağışıklık sistemini bu nedenler zayıflatıyor

Sağlıklı yapabilmek için vücudun immün sistemi; yani bağışıklık sisteminin kuvvetli olması gerekir. Bağışıklık sisteminin gelişmesi için ise bebeklik döneminden itibaren yaşamın her döneminde önemli olan bazı noktalar dikkat edilmesi gerekir. Ama hava kirliliği, dengesiz ve kötü besin, yoğun stres, mevsim değişiklikleri sigara, kimyasallar, genel hijyen kurallarının yerine getirilmemesi, fazla kilo, düşük kalite uyku gibi sebepler bağışıklık sistemini zayıflatabilmektedir.

grip

Bağışıklık sisteminizi 10 adımda güçlendirin

– Taze hayvansal yağlar, kemik ve et suları tüketin. Bu besinler hasarlı olan bağırsak duvarını da iyileştirmeye asistan olacaktır.

– Besin planınızda sıklıkla soğan ve sarımsağa yer verin. Kendinize doğal bir antibiyotik yapmak isterseniz; 2 litre saf limon suyuna ezilen 40 diş sarımsağı ezerek ekleyin ve bu karışımı kavanoza koyun, karanlıkta 1 ay bekletin. Bir ay sonradan her sabahtan ya da akşam yarım akarsu bardağı içebilirsiniz.

– Taze bunalmış sebze suları tüketebilirsiniz. Taze sebze suları, vücutta birikmiş olan ağır metal ve toksin atıklarını temizler.

sebze

– Uyumlu yeşil sebze tüketin. Maydanoz, kişniş, yeşil soğan, roka gibi bu grup alkali besinler vücudun ph dengesini korur.

– Probiyotik beslenme destekleri ve doğal fermente gıdalar tüketin. Ev yoğurdu ve turşu en güzel probiyotiklerdir.

– Soğuk pres yağlar, zeytinyağı, balık yağları, kabuklu yemiş ve tohum yağları tüketin.

– Tüm aşı ve hijyeni sağlanan bir evcil hayvanı beslemek, çocuğunuzun da bağışıklık sistemini güçlendirmeye tezgâhtar olacaktır.

yürüyüş

– Egzersiz hayatınızın bir parçası olmalıdır. Fiziki yapınıza uygun şekilde ahenkli olarak çalışma yapın. Egzersizlerinizi yaparken bol oksijenli bir havayı tercih edin.

– Bağışıklık sisteminizi yükseltmek için muhtemel olduğunca havuz yerine göl, akarsu, deniz gibi doğal pak sularda yüzün.

– Güneşi görebildiğiniz her gün 30 dakika güneşlenin.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.