Magazin, Magazin Haberleri, Magazinevin.com

Site Rengi

Bahar yorgunluğuna karşısında öneriler

18.02.2021
195
Bahar yorgunluğuna karşısında öneriler

Sabahları yataktan kalkmakta zorlanır, uykunuzu alamadığınızı hissederseniz. Kas ve eklemleriniz ağrır, daha önce yaptığınız jurnal aktiviteleri yaparken tez yorulursanız. Enerjiniz gün içerisinde kısa sürede tükenirse bu belirtiler aşağıda önemli başka bir hastalık yatmıyorsa bahar yorgunluğuna sinyâl eder. Son yıllarda sıklığı giderek gelişen ve bundan böyle hastalık olarak nitelenen bahar yorgunluğu sendromu önlem alınmadığı takdirde kronik dermansızlık sendromuna dönüşebilir. Bahar yorgunluğundan kurtulmaksa sanıldığı gibi şiddet yok. İşte hayatınızı düzene sokacak ve sizi bahar yorgunluğundan kurtaracak öneriler.

Ahenkli beslenin

Mevsim meyveleri ve sebzelerini tüketmeye çaba edin. Bedenimizin ihtiyacı olan vitamin ve mineraller her mevsimde çeşitlilik gösterip; en açıkçası doğal ve mevsiminde yetişen besinleri tüketmektir. Sabah yapılan iyi bir kahvaltı gün içinde ihtiyacımız olan enerjiyi bize sağlar. Gün içinde enerjinizin tükendiğini hissettiğinizde aya dek kabuklu kuruyemişler, incir gibi enerji deposu olan kurutulmuş meyveleri çantanızda bulundurmanızda üstünlük var. Önümüzdeki yaza formda girmek nedeniyle aç kalarak metabolizma hızınızı azaltmanız, yorgunluğunuzu arttıracağı için beslenme uzmanı kontrolünde öğün atlamadan, aç kalmayacak şekilde gıda alışkanlığı geliştirmelisiniz. Unutmayınız ama aç kalarak zayıflanamaz. Aç kaldığınız takdirde günlük aldığınız kalori miktarı kadar metabolizmanız da kendini düşürerek yorgunluğa sebep olur. bununla birlikte kilo verme hızınızı da azaltmış olursunuz.

Vitamini doğal yollardan alın

Bahar yorgunluğu ile ırk vitamine sarılıp kendilerini enerjik tutmaya çalışır. Bilinmeli ki vitaminlerin eksikliği gibi fazlalığı da toksik etkiler yapar. Bu bağlamda doktor kontrolünde beceriksiz görüldüğü tetkiklerle sabitlenirse vitamin desteğinde bulunmak dürüst olur. Baharda gelişen vitamin ihtiyacımızı doğal yollarla karşılamaksa en doğru seçimdir. B ve C vitaminleri tahıl, sebze ve meyvelerde; potasyum üzüm, kayısı, pekmez, domates ve patateste bol miktarda bulunur.

Yürüyüş ve alıştırma yapın

Her gün 40 dakika ya da haftada 4 gün birer saat yürüyüş yaparak metabolizmanızı hızlandırarak kendinizi daha güçlü hissedebilirsiniz. Bu dek yürüyüşe ayıracak vakit bulamamanız durumunda her sabah aç karnına 5 dakika haricen yürüyüş gerçekleştirmek bile yeterli. Düzenli egzersizle metabolizma hızlanır ve vücudunuz daha fazla enerji oluşturur. Özellikle kendinizi yormayacak şekilde aerobik, koşu, bisiklet, yüzme, dans gibi egzersizler tercih edilmelidir.

Su için

Havaların ısındığı bu günlerde metabolizmanızı hızlandırmak ve vücudunuzun ihtiyacı olan suyu karşılamak için günde 2,5-3 litre su için. İhtiyacınız olan suyu bir seferde yok de gün içine yayarak içmeye itina gösterin.

Ahenkli uyuyun

Vücudumuzdaki iç saatimiz gündüz kurnaz kalmaya, gece uyumaya ayarlanmıştır. Gece geç saatlere değin açıkgöz kalarak biyolojik ritminizi bozmamaya; ihtiyacınız olan enerjiyi depolamaya özen gösterin. Günlük 5-8 saatlik uyku vücut için yeterli kabul edilir.

Sosyalleşin

Sevdiğiniz filmi seyrederek, sevdiğiniz yazarları okuyarak, tiyatro ve konsere gitgide artarak sevinç hormonları olan dopamin ve seratonini daha artı salgılattırabilirsiniz. Böylece yorgunluğunluzun dindiğini görebilirsiniz.

Alkolden kaçının

Alkol kullanıyorsanız, daha eksik içki ihtiva eden içecekler seçim edilmeli ve 1-2 kadehten fazla tüketilmemelidir. Yorgunluktan kurtulmak amacıyla alkole sarılmak yorgunluğunuzun daha da artmasına sebep olur.

Tatile çıkın

Günlük hayatınızın sıkıcı ve yoğun temposuna rağmen kısa süreli de olsa tatili dikkatsizlik etmeyin. Bu kısa süreli tatillerde bütün iş yükünüzü, sıkıntıları geride bırakarak hem zihinsel hem de fiziki açıdan dinlenmeye uyarı edin.

Hekim kontrolü

Bütün bu önlemlere rağmen yorgunluğunuz dinmezse kronik dermansızlık nedenlerinin araştırılması nedeniyle doktorunuza gidip muayene ve gerekirse muayene edilmeniz gerekir.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.