Magazin, Magazin Haberleri, Magazinevin.com

Site Rengi

Bayram sonrası beslenme önerileri

18.02.2021
243
Bayram sonrası beslenme önerileri

“Bu sene de Kurban Bayramı’nı bitirdik. Bayramları her halk müziği sever fakat, biz bir diğer seviyoruz. Topluluk aile toplantıları, zengin sofralar, tatil havasının dominant olduğu günleri geride bıraktık. Kavurmaya ve tatlılara doyduğumuz bu günleri, her zamandan farklı olarak doğaüstü bir gıda tarzıyla geçirdik. Yani her zaman böyle beslenmiyorduk ve beslenmemeliyiz de. Ilk Önce kendimizi bu dönemde yaptığımız dinç olmayan seçimlerden dolayı suçlamayı bir kenara bırakıp, ne yapmamız gerektiğini konuşmaya başlayalım” diyen Okan Üniversitesi Hastanesi Beslenme ve Perhiz Uzmanı Dyt. Sinem Usuk, açıkladı.

Akdeniz tipi beslenmeye itina gösterin

Akdeniz tipi beslenmeyi sofralarımızın baş tacı yapalım. Mutfağımızda sebzeler bol, et eksik olsun. Katı yağ değil, zeytinyağı tüketelim. Kuru baklagillerle ayrıca protein keza lif kazandırdığımız vücudumuzu toparlayalım.

Probiyotikleri tercih edin

Kurban Bayramı boyunca, tüketmiş olduğunuz yoğun et içerikli öğünler sadece; fazladan batmış yağ almanıza niçin olmuyor. bununla beraber bağırsak sağlığınızı da negatif etkiliyor. Bu dönemde kabızlık şikayetiniz arttıysa birincil maddedeki Akdeniz tipi beslenme önerilerinden uzaklaşmamalısınız. Ayrıca probiyotik bakterilerin iyileştirici gücünden de adet edinmek dürüst olacaktır.

Şekerden uzak durun

Bayramda sunulan tatlı ikramlarını tatlı tatlı kabul ettiyseniz bilin ancak; şeker içeren gıdaları bir zaman daha hayatınızdan çıkarmakta zorlanacaksınız. Ama zor olması, çıkmayacakları anlamına gelmiyor. Bayram sonrası bilhassa kahvaltılarınızı protein ağırlıklı yapar ve yanında bol söğüş sebzeyi dikkatsizlik etmezseniz kolaylıkla karbonhidrat bağımlılığından kurtulabilirsiniz.

Aldığınız kalorileri kendinizce telafi edin

Bayram sonrası yapılan bir öteki hatalı da; bu dönemde fazlaca alınan kalorileri kendinizce telafi etme yollarına başvurmanız. Bu süreçte esas öğün atlayarak veya ara öğün tüketmeyerek kendinizce kalori kısıtlama yoluna giderseniz metabolizmanızı daha çok hırpalarsınız. Keza sonraki öğünlerde daha büyük açlık krizi de sinsice sizi bekliyor olacaktır. Yani bütün gün almadığınız kaloriyi yalnızca bir akşam yemeğinde fazlasıyla alırsınız. Ara öğünlerde bitki çayları, özellikle yeşil çay seçmek ayrıca metabolizmanızı hızlandırır, hem de iştah kontrolünüze muavin olur.

Her saat başı su için

Gün içine yayılmış bir şekilde su tüketmeyi elbette unutmayın. Her saat başı 1 bardak su içmek hedefiniz olsun. Şekerli gıdaların yoğun tüketimi ve bayram tatilinde yaptığınız seyahatler sebebiyle artan ödem probleminizin doğal çözümü bol su tüketmekte yatıyor.

Maddesel aktivitelerinizi dikkatsizlik etmeyin

Jurnal maddesel aktivitenizi dikkatsizlik etmeyin. Her gün 10 bin adım atmak sizi hem fiziksel olarak keza ruhen bayram tatili sonrası dönemde rahatlatacaktır. Son olarak; bu değin kısa vakit içinde bile kendinizi kilo almış görebilirsiniz. “Battı balık bağlı gider” aramak bu noktada kendinize yapacağınız en büyük musibet olur. Kısa sürede gelen kiloların telafisi gözünüzde büyüttüğünüzden fazla daha basit, belirli olun. Yeter ama süreci dürüst kişilerle yani “diyetisyenler” ile yönetin…

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.