Magazin, Magazin Haberleri, Magazinevin.com

Site Rengi

Bele en iyi gelen 10 şey

18.02.2021
234
Bele en iyi gelen 10 şey

Günümüzde kadın erkek adeta herkesin yaşadığı afiyet sorunlarının başında bel ağrıları geliyor. Hatalı duruş, hatalı hareketler, durağan yaşam, sağlıksız beslenme bel ağrılarına niçin oluyor. Günlük yaşamı olumsuz yönde etkileyen bu rahatsızlığı durdurmak için yapılabilecek kolay ama etkili şeyler var. İşte bele en iyi gelen 10 şey.

Eşya kaldırırken diz incitmek

Hatalı pozisyonda yük uyandırmak belde rahatsızlığa niçin olan yanlış davranışların başında kazanç. Yerden bir eşya alacağınız zaman, dizlerinizi bükerek çömelin ve eşyayı bu pozisyonda kaldırın.

Ani bir hareketle beli döndürmemek

Özellikle arabada, arkaya çabucak dönüp bir şey edinmek bel ağrısına neden olabilir. Omurganın dönerek hareket etmesine yol açan bu alıcı tehlikeli ve ani davranışlardan kaçının.

Çelimsiz elde etmek

şişmanlamak özellikle bel bölgesindeki diskleri zorlar ve omurgaya binen yükü artırır. Tüm vücudun ağırlığı bel bölgesindeki omurlara biner ve ağırlık oradan bacaklara dürüst dağılır. Pozitif kilolardan kurtulmak ve formunuzu gözetmek için dinç beslenip düzenli çalışma yapın.

Yükseğe uzanmamak

Bel ağrısına yol açan davranışlardan biri de yükseğe uzanmak ve yukarıdaki bir yükü almaya amaçlamak. Başınızdan yükseğe muhtemel olduğunca uzanmayın, çok ağır eşyalarınızı boyunuzdan yükseğe koymayın.

Egzersiz yerine getirmek

Bel çevresindeki kaslarınızı takviye etmek için çalışma yapın. Ancak her sporun bele iyi gelmediğini de unutmayın. Düz koşu ve yüzme bel sağlığı için en uygun sporlar… Buna karşın basketbol, futbol gibi uğraş içeren ve halter gibi siklet kaldırılan sporlar belinizi zedeleyebilir.

Hareketli edinmek

Jurnal yaşamınızda aktif olmaya çalışın. Mesela işiniz gereği bilgisayar kullanıyor veya masa başında çalışıyorsanız, her yarım saatte bir, beş dakika yerinizden kalkarak hareket edin. Yarım saatte bir pozisyon değiştirmek ağrılardan korunmaya yardımcı olur.

Yardım uygulamak

Oturma pozisyonu çalışırken veya vasıta kullanırken ağırlık taşır. Çalıştığınız koltukta ya da şoför koltuğunda mutlaka beli destekleyecek bir yastık bulundurun. geriye doğru çok yaslanmayın ve direksiyona daha yakın durarak araba kullanın.

Yatarak yok, oturarak okumak

Yatar pozisyonda kitap okumak bel ağrısına yol açar ve omurganın duruşu değişir. Aynı şekilde yatakta dizüstü bilgisayarla da çalışmayın.

Içten yatağı yeğlemek

İdeal bir yatağın ne sert ne de çok yumuşak olması gerekir. Ortopedik özellikli yataklar bel sağlığını korur. Yatma pozisyonunda ise bir kısıtlama bulunmaz. En sıcacık ettiğiniz pozisyonda uyuyun.

Rahat kundura giymek

Bilhassa kadınlar için uzun saatler yüksek topuklu kundura giymek sakıncalı olabilir. Çünkü tüm omurganın dengesi ve yük merkezi değişir. Tüm önem bele yüklenir. Diz sağlığınız için işe sırası gelmişken spor ayakkabı tercih edebilirsiniz.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.