Magazin, Magazin Haberleri, Magazinevin.com

Site Rengi

Beyin gücünü en üstteki düzeye taşıyan besinler

18.02.2021
190
Beyin gücünü en üstteki düzeye taşıyan besinler

Beynimiz sahip olduğumuz en güçlü organdır ve dürüst bir şekilde kastetmek için dürüst miktar ve gıda türüne gereklilik duyar. Beynimize dürüst yakıtı vermediğimiz zaman, bizi yavaşlatır, odaklanmamızı engeller, bizi daha mutsuz ve güvensiz yapar. İşte beyin gücünüzü en üst düzeye hariç tutmak için gereken besinler.

1. Omega-3

Omega-3’ler, beyin hücrelerimizin dış katmanını yaratıcı temel besinlerdir. Beslenmenizde yeterince omega-3 olmaması olağan beyin gelişimini etkileyebilir ve bilişsel gerilemelere neden olabilir.

En iyi kaynaklar:

Ceviz, chia tohumu, somon, keten tohumu, yumurta, balık yağı

2. Magnezyum

Magnezyum, beyin aktivitesi için kritik öneme sahiptir. Magnezyum, vücut ve beyin içindeki yüzlerce metabolik işlem için gereklidir.

En iyi kaynaklar:

Badem, ıspanak, kaju fıstığı, avokado, siyah fasulye

3. Vitamin B1: Tiamin

Birçok B vitamininin beyin sağlığı için faydalı olduğu biliniyor. B1, enerjinizi idare eden süreçler de dahil edinmek üzere vücuttaki çok sayıda metabolik işlem için gereklidir. Beyniniz gün boyunca çok büyük miktarda enerji kullanıyor. Tiamin, beyin hücrelerinizin etkili bir şekilde çalışması ve gücünü koruması için zorunlu enerjiyi sağlayarak ruh halinizi, enerjinizi ve uyanıklığınızı artırır.

En iyi kaynaklar:

Deniz yosunu, günebakan tohumu, fındık, mercimek, siyah fasulye

4. B6 Vitamini

B6 vitamini, kendinizi daha mutlu hissetmenizi sağlayarak ruh halinizi iyileştirmeye tezgâhtar olur. aynı zamanda zihinsel yorgunlukla uğraş etmede de önemlidir.

En iyi kaynaklar:

Sığır eti, antep fıstığı, ton balığı, hindi göğsü, avokado

5. Vitamin B9

B9 vitamini folat olarak bilinir. Folat, beynin bağışıklık sistemimizi aranje etmek için kullandığı önemli bir bileşendir. Ayrıca doğal bir antioksidandır ve beyin fonksiyonunu ve hafızasını korumaya tezgâhtar olur.

En iyi kaynaklar:

Ispanak, dana karaciğer, brokoli, kuşkonmaz, marul.

6. Vitamin B12

B12, dinç kemikler, saçlar, deri, tırnaklar, bağışıklık sistemi ve kalp sağlığı da dahil olmak üzere sağlığımızın birçok yönü için gereklidir. B12 hem beynimiz ve zihinsel sağlığımız için son derece önemlidir.

En iyi kaynaklar:

Sığır karaciğeri, sardalye, yabani somon, yumurta

7. C vitamini

C vitamini beyniniz için çok zinde ve manâlı bir antioksidandır. Beyniniz işini gerçekleştirmek için çok fazla enerji ve oksijen tüketir. C vitamini gibi antioksidanlar, beynin

En iyi kaynaklar:

Brokoli, narenciye, biber, karpuz, ıspanak

8. D vitamini

“Güneş ışığı” vitamini, çoğu insanın kaçırdığı en kayda değer vitaminlerden biridir. D vitamini çoğunlukla kemik sağlığı ve kalp sağlığı ile ilişkilidir, ama araştırmada Vitamin D’nin beyninizin performansında manâlı bir rol oynayabileceği gösterilmiştir.

En iyi kaynaklar:

Doğal güneş ışığı ya da D vitamini takviyesi

9. E Vitamini

E vitamini enerjik bir antioksidandır. Antioksidanlar vücudumuzun stresle savaşmasına yardım etmek için kritik öneme sahiptir.

En iyi kaynaklar:

Badem, lahana, pazı, maydanoz, zeytin

10. Çinko

Çinko, nöronun büyümesi ve performansı için gereklidir. Nöronlar birbirleriyle etkili irtibat kurabilmek için çinkoya gereklilik duyar.

En iyi kaynaklar:

Kabak çekirdeği, otla beslenmiş sığır eti, kaju fıstığı, mantar, ıspanak

özel içeriğidir.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.