Magazin, Magazin Haberleri, Magazinevin.com

Site Rengi

Bilmeniz gereken 14 kanser belirtisi

17.02.2021
187
Bilmeniz gereken 14 kanser belirtisi

Erken teşhis kanser tedavisi için yaşamsal öneme sahiptir. Erken tanı şansınızı çoğaltmak için yapılması gereken ise kanser belirtileri hakkında ayrıntılı bilgilere sahip olmaktır. Ancak aşağıdaki kanser belirtilerinin sadece birine sahip olmak kanser olduğunuz anlamına gelmez.

Ciltteki değişiklikler

Cildinizde, boyutu, şekli ya da rengini zamanla değişen bir nokta, cilt kanseri belirtisi olabilir. Vücudunuzdaki öteki noktalardan farklı bir görünümde olan ve uzun süre kalan değişiklikler de deri kanseri belirtisi olabilir. Cildinizde alışılmadık değişiklikler varsa, doktorunuza başvurun. Gerekli testleri ve gerekirse biyopsi yaptırın.

Geçmeyen öksürük

Öksürükler genel olarak astım, reflü veya bir enfeksiyondan kaynaklanır. Fakat geçmeyen öksürük ya da öksürük esnasında ağızdan gelen kan, özellikle sigara içiyorsanız, güvenli olmayan bir durumun sinyali olabilir. Böyle durumlarda anında doktorunuza başvurarak akciğerlerinizi denetim ettirin.

Göğüsteki değişiklikler

Göğüsteki değişikliklerinin çoğu kanser belirtisi değildir. gerçi doktorunuza bunları izah etmek ve denetleme etmesini temin etmek önemlidir. Göğüslerinizdeki herhangi bir topaklanma, meme ucu değişikliği, akıntı, kızarıklık, kalınlaşma ve ağrıları peşine düşüp takip edin. Uyumlu olarak mamografi yaptırmayı ihmalkârlık etmeyin. Uzun süreli bir problem hissederseniz doktorunuzu başvurun ve herhangi bir kiste rastlanması durumunda biyopsi yaptırın.

Şişlik

Besin durumunuza kadar şişlik hissi yaşayabilirsiniz. Stres de şişkinklik hissi yaratan nedenlerdendir. Uzun zaman geçmeyen bir şişkinliğiniz varsa ve bu şişkinliğe dermansızlık, kilo kaybı veya sırt ağrısı eşlik ediyorsa, kontrol ettirmenizde menfaat var. Kadınlarda aralıksız şişkinlik, yumurtalık kanseri belirtisi olabilir. Doktorunuz nedeni aramak için bir pelvik tetkik yapabilir.

İdrar sorunları

Birçok erkek, yaşlandıkça idrar sorunları yaşar. Daha sık idrara çıkma ihtiyacı, istemsiz kaçırmalar genelde genişlemiş prostat belirtileridir, oysa prostat kanseri anlamına da gelebilirler. Tetkik ve PSA testi adı verilen özel bir kan testi için doktorunuza danışın.

Lenf şişmesi

Bu minik, fasulye şeklindeki bezler boynunuzda, koltuk altlarında ve vücudunuzdaki çeşitli yerlerde mevcut. Şiştiklerinde, genelde soğuk algınlığı ya da boğaz şişmesi gibi bir enfeksiyonla uğraş ettiğiniz anlamına gelir. Lenfoma ve lösemi gibi bir takım kanserler de bu cins şişmelere niçin olabilir. Nedeni bütün olarak belirlemek için doktorunuza danışın.

Dışkıda kan

Dışkınızda kan görürseniz, doktorunuza danışmak iyi bir fikirdir. Kanlı dışkının, hemoroit adı verilen şişmiş ve iltihaplı damarlardan gelmesi muhtemeldir, ancak kolon kanseri olma ihtimali de vardır. Çişinizdeki kan idrar yolu enfeksiyonu gibi bir sorun olabilir, fakat böbrek ya da mesane kanseri belirtisi de olabilir.

Yutma sorunu

Soğuk algınlığı, reflü, hatta bir takım ilaçlar bile yutmayı zorlaştırabilir. Yutma problemi zamanla iyileşmezse, doktorunuza görünün. Uzun süreli yutma problemleri boğazınızdaki bir kanser belirtisi ya da yemek borusu olarak adlandırılan ağız ile mide arasındaki borudaki problemlerden kaynaklanıyor olabilir.

Tuhaf vajinal kanama

Adet dögüsünün bir parçası olmayan kanamanın birçok nedeni olabilir. Adet periyotları aralarında kanama ya da seks sonrası kan akıntınız varsa doktorunuza danışın. Bu durumlar rahim ya da rahim ağzı kanseri belirtisi olabilir. Menopozdan sonra olan kan akıntılarını doktorunuza mutlaka söyleyin. Bu şart adi yok ve derhal teftiş edilmeli.

Ağız sorunları

Ağız kokusundan, yaralara dek ağzınızdaki değişikliklerin birçok ciddi değildir. Ancak ağzınızda birkaç hafta sonra iyileşmeyen beyaz veya kırmızı lekeler veya yaralar varsa doktorunuza görünmekte fayda var. Ağız kanseri belirtisi olabilir. Yanağınızdaki bir topak, çenenizi hareket ettirmede sorun ya da ağız ağrısı durumları varsa mutlaka doktora başvurun.

Kilo kaybı

Kuşkusuz, yeme şeklinizi veya çalışma şeklinizi değiştirdiğinizde zayıflayabilirsiniz. Gerginlik ya da tiroid problemi gibi başka problemleriniz varsa da zayıflamanız olağandır. Oysa ani ve aşırı kilo kayıpları sıradan değildir. Pankreas, mide, yemek borusu, akciğer ya da diğer kanser türlerinin birincil belirtisi olma olasılığı vardır.

Geçmeyen ateş

Alev, genel olarak fena bir şey değildir. Bazen bu yalnızca vücudunuzun bir enfeksiyonla savaşmakta olduğunun bir işaretidir. Bazı ilaçların bağlı etkisi de olabilir. Lakin keskin bir nedeni olmayan ve geçmeyen ateş, lösemi veya lenfoma gibi bir kan kanseri belirtisi olabilir.

Dispepsi

Yaklaşık Olarak herkes mide ekşimesi ya da hazımsızlık yaşar. Beslenme tarzı değişiklikleri işe yaramazsa ve hazımsızlığınız durmazsa, doktorunuz bir sebep çağırmak için bir takım testler gerçekleştirmek isteyebilir. Mide kanseri belirtisi olabilir.

Geçmeyen bitkinlik

Öyle çok şey yorgunluğa niçin olabilir ve çoğu önemli değildir. Fakat dermansızlık, lösemi gibi bir takım kanserlerin erken bir belirtisidir. Bazı sütun ve mide kanserleri farkedemediğiniz kan kayıplarına neden olabilir ve bu da kendinizi çok bezginlik hissetmenize neden olabilir. Sürekli yorgunluk şehvetli çekiyorsanız ve dinlenmenin bir faydası olmazsa, doktorunuza danışın.

Dyt. Serkan Sıtkı Şahin

özel içeriğidir.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.