Magazin, Magazin Haberleri, Magazinevin.com

Site Rengi

Karayılan Otu – Menopoz | Rahim sarkması| Siyatik|Depresyon vs…

13.02.2022
391
Karayılan Otu Simisifuga | Black Cohosh

Ülkemizde daha çok doğu bölgelerde yetişen karayılanotu ,karayılankökü olarakta bilinen oldukça hoş ve güçlü kökleri olan, uzun, beyaz narin bir çiçektir. Doğurganlık çağına gelmiş kadınlarda perimenapozal şikayetler için suratlarca yıldır natürel rehabilitasyon olarak kullanılan ender bitkilerdendir.

md2ogctqwu6no9kvgqu_thumb.jpg

1680 senelerinden beri botanik literatüründen kadın hastalıkları için kullanıldığı görünüyor.Bu bitki alttaki hastalıkların rehabilitasyonsinde tesirli biçimde kullanılıyor .Yaygın olarak ta sakinleştirici ilaç olarak ta kullanılmaktadır

Kadın kas ağrıları, Rahim ve yumurtalık ağrıları Hassas uterus, Düzensiz ağrılar Dismenore Ağrılı adet Eclectics Düşük yapmayı önlemek Rahim irinleri Adet öncesi baş ağrısı Rahim sarkması Doğum sırasındaki kasılmalar Menopoz belirtileri sıcak basması, gece terlemesi, kalp çarpıntı, baş ağrısı, terleme, uykusuzluk, sinirlilik, depresyon Kronik bitkinlik sendromu Boğmaca Kas fonksiyonu düşüklüğü Rastgele bir cins enflamatuar ağrı Romatoid artrit Eklemlerde irin biçiminde alana gelen romatizmal bir hastalıktır. Kalp tonik Siyatik Soğuk tan kaynaklanan öksürük. Osteoperosis

Kullanım Biçimi :
Karayılanotunun yeraltı gövdesi ve kökleri demli çaydemleme, kapsül, ilaçlarda bulunan katı özler ya da sıvı özleriçkiyle karıştırılmış bir madde yapmak için yaygın olarak taze ya da kuru olarak kullanılır.Düşük doz her zaman için daha faydalıdır. Taze kökü ile yapılan tentür en iyisidir. Gün de 5-15 damla alt yukarıya 40-200mg en iyi dozajıdır.

Kapsül biçiminde amazon.com sitesinde satılmaktadır 23-24$ gibi maliyeti vardır

Yan Tesirleri

Uzmanları, şayet bayanların karaciğer rahatsızlığı ya da karın ağrısı, koyu idrar ve ya sarılık gibi karaciğer sorununun gelişmiş belirtileri varsa, karayılan otu kullanımına devam etmemelerini ve bir sağlık uzmanına başvurmalarını öneriyorlar. Karayılan otu kullanan bayanlarda karaciğer yetmezliğinin yanında karaciğer iltihabı bulgularına da rastlanmıştır. Fakat bu sorunlara karayılanotunun sebep olup olmadığı bilinmemektedir. Karayılan otu baş ağrılarına ve karın rahatsızlıklarına neden olabilir. Muayenehane testlerde bitkilerin ve onların östrojenlerinin tesirleri karşılaştırılırken, baş ağrısı, mide yanması, bacaklarda ağırlık ve kilo sorunları gibi bir çok yan tesir bildirildi. Karayılan otu ve ilaçlar arasında hiçbir ters etkileşimin olmadığı bildirilmektedir. Karayılanotunun göğüs kanseri ya da hamile olan bayanlar için tehlikesiz olup olmadığı kesin değildir. Karayılanotu kendinden değişik içeriği, rehabilitasyon bereketleri ve yan tesirleri olan aslankulağıyla Caulophyllum thalictroides karıştırılmamalıdır. Karayılan otu bazen acıyı uyarmak için aslan kulağıyla beraber kullanılır ama bu terapi aslan kulağı suratından yeni doğanlarda makûs tesirlere neden olur. Bu ot ruh ve huy üzerinde güçlü bir tesire sahip olabileceğini unutmayın. Melankolik tip kadınları mutluluk veren bir özelliği vardırÇikolata gibi . Bazı kadınlarda içine kapanık olamaya sebep olabilen bu bitki Fazla doz alınması halinde baş ağrısına sebep olabilir.

 
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.