Magazin, Magazin Haberleri, Magazinevin.com

Site Rengi

Bireysel hijyende dikkat edilmesi gerekenler

17.02.2021
214
Bireysel hijyende dikkat edilmesi gerekenler

Bireysel hijyene dikkat etmek, sağlıklı bir hayat sürmek için fazla önemlidir. Saçlarınızı yıkayıp temizlemek, dişlerinizi fırçalamak ve düzenli olarak duş almak mikroplardan, parazitlerden ve enfeksiyona neden olabilecek şeylerden kurtulmanıza tezgâhtar olur. Günlük olarak hastalığa neden olabilecek mikrop ve virüslerle temas halindeyiz. Düzenli bir kişisel hijyen programı ile korunma, hastalanmamak için önemlidir.

Hangi temel hijyen görevlerini yapmanız gerektiğinin farkında olsanız da, ne değin sıklıkla yapmanız gerektiğinin farkına varamayabilirsiniz. Kişisel hijyeniniz için yapmanız gerekenlerin ne sıklıkta olmasını öğrenmek için uzmanlarla konuştuk.

Ne çoğunlukla saçınızı yıkamalısınız

Saçlarınızı ne sıklıkta yıkamanız gerektiği bugünlerde popüler bir soru gibi görünüyor. Bazı uzmanlar saçınızı her gün yıkamanız gerektiğini söylerken, diğerleri daha az yıkamanın daha iyi olduğunu iddia ediyor. Bunun nedeni, insanların ne sıklıkta şampuan kullanmaları gerektiğine dair tek bir cevabın bulunmaması, bu, bireysel tercihlere ve saç tipine bağlı.

Her insanın saçları; yaşı, ırksa kökeni, etkinlik seviyesi ve saç tipi açısından bambaşka. İleri yaştaki kadınların ve daha kuru saçları olan kadınların saçlarını daha az sıklıkta yıkaması gerekir. genel olarak saçınızı jurnal olarak yıkamanıza gerek yok. Haftada üç kere, haftada bir veya iki kez gibi standart bir saç yıkama programına uyulmalı.

Ne çoğunlukla duş almalısınız

Muhtemelen gereğinden pozitif duş aldığınızı duymak sizi şaşırtabilir. Uzmanlara kadar, aktivite düzeyi düşük olan veya ileri yaştaki yetişkinlerin haftada bir veya iki kez duş almaları tatmin edici. Yaşları 6-11 arasında olan çocukların yalnızca birkaç günde bir duş alması gerekirken, gençler jurnal olarak duş almalıdır. Ve kesinlikle, çok artı çalışma yapan insanların daha sık duş alması gerekir.

Temel olarak, kendinizi temiz hissediyorsanız, gereksiz yere duş olmak konusunda endişelenmeyin. Gerekenden pozitif banyo yapmak ciltteki iyi bakterileri değil eder ve sizi enfeksiyona karşı daha kullanışlı hale getirir.

Ne çoğunlukla dişlerinizi fırçalamalısınız

Uzmanlara tarafından en uygun diş fırçalama rutini, uyandığınızda ve yatmadan öncesi. Dişlerinizi güçlendirmek ve diş macununuza daha iyi işe yaraması için bir şans devretmek için uzmanlara tarafından geceleri dişlerinizi daha itinalı temizlemelisiniz. Dişlerin arasının temizliği, ağız hijyeninde çok önemlidir. Diş ipi gibi bir arıtıcı kullanarak daha hijyenik bir ağız içine sahip olabilirsiniz.

Ne çoğunlukla ellerinizi yıkamalısınız

Uzmanlara göre, jurnal olarak yıkadığınızdan kesin olmanız gereken durumlar açık havada ellerinizi kaç kez yıkadığınız önemli yok. Peki, bu durumlar bütünüyle nedir? Yemek hazırlamadan önce, yemek hazırlama sırasında ve sonrasında; yemeden önce; banyoyu kullandıktan sonra; burnunuzu temizledikten sonradan, öksürüğün ya da hapşırmanın peşinde; bir hayvana dokunduktan sonra; evcil hayvanınızı besledikten daha sonra; ve çöplere dokunduktan sonra.

Ne sıklıkla tırnaklarınızı kesmelisiniz

Tırnak bakımı manâlı bir kişisel hijyen görevdir. Günün sonunda, hem el keza de ayak tırnaklarınızın kısa olması önemlidir çünkü leke enfeksiyona niçin olabilir. Tırnaklarınızı ne sıklıkta kesmeniz gerektiğine dair dar bir formül bulunmamasına rağmen, tırnaklarınızın aşağı leke biriktiğini fark ettiğinizde, makasları çıkarın.

Ne çoğunlukla ayaklarınızı yıkamalısınız

Çoğu insan bu kayda değer bireysel hijyen görevini atlar çünkü duşta ayaklarının ıslanması ve sabununun yeterince iyi olduğu varsayımı altındadır. Ama uzmanlara göre ayaklarınızı günlük olarak yıkamanız gerekiyor. Ayaklar, vücudunuzun geri kalanında olduğu gibi bakterilerle astarlı ışık halkası gelebilir. Kapalı ayakkabılar giymeniz veya çıplak ayak dolaşmanız pek önemli yok; ayakları en ince ayrıntısına kadar yıkamak, nahoş kokuları, enfeksiyonları ve siğilleri engeller.

Ne çoğunlukla çarşaflarınızı yıkamalısınız

Birçoğumuz çarşaflarımızı temizlemek ve başkalaşmak konusunda fazla fazla düşünmüyoruz, ama uzmanlara tarafından bir ton bakteri ve mikrop barındırıyorlar. Gerçekte, düşündüğünüzden çok daha sık yıkanmaları gerekir. Her gün kaç kere duş aldığınız kayda değer değil. Çarşaflarınızı ve yastık kılıflarınızı haftada bir yıkamalısınız. Bunu yaparak, bakterilerden kurtulur ve uyku ortamınızı hijyenik tutarsınız.

özel içeriğidir.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.