Magazin, Magazin Haberleri, Magazinevin.com

Site Rengi

Böbrek taşına ne iyi kazanç? Yaz aylarında çoğaltma gösteriyor!

11.12.2022
55
Böbrek taşına ne iyi kazanç? Yaz aylarında çoğaltma gösteriyor!

Sıhhat sorunları aralarında yaygın olarak görülen rahatsızlıklardan bir de böbrek taşıdır. Yapılan çalışmalara göre yaz aylarında idrarda çözünemeyen maddeler böbrek taşı sorununa zemin hazırlıyor. Yaz aylarında bilhassa uyarı edilmesi gerektiğinin altını çizen Acıbadem Kozyatağı Hastanesi Bevliye Uzmanı Dr. Murat Tuğrul Eren böbrek taşına alınabilecek 7 etkin yöntemi sıraladı.

Bol Bol Su İçin!

Günde minimum 2 litre akışkan tüketin. Değişken tüketiminin su ağırlıklı olması en ideali. Kahve ve akarsu gibi ürünlerin pozitif tüketimi okzalat denilen taşların büyük kısmında bulunan bir maddenin miktarını artırarak taş oluşumunu tetikleyebiliyor. Gazlı ve kolalı içeceklerin de taş oluşumunu artırdığına dair çoğu yayın bulunuyor.

Taze Limon Tüketin!

Taze limon ya da suyu, içerdiği sitrat nedeniyle taş oluşunu azaltıyor. Sitrat, doğal olarak da idrarımızda yer alan bir madde ve taş oluşumunu önlüyor. Dolayısıyla, limon tüketmek taş hastalığı için fazla yararlı. Limonu salataya, çorbaya da sıkarak tüketmeye özen gösterin.

Tuz Kullanımlarını Azaltın!

Tuzlu, böbrek taşlarınınbüyük çoğunluğunda bulunan kalsiyumun böbreklerden atılımını artırarak taş oluşumunu kolaylaştırıyor. Fazla tuz tüketmekten kaçının. Yemeklerinize hatta ayranınıza tuz eklemeyin. Olası olduğunca az tuzlu tüketerek tansiyon, kalp rahatsızlıkları gibi diğer hastalıklardan da korunabilirsiniz.

Egzersizi Alışkanlık Haline Getirin!

Hareketsizliğin hastalıklara davetiye çıkardığı yapılan bilimsel çalışmalarda ortaya konuluyor. Sağlığa genel faydalarının yanı sıra böbrek taşından korunmak için de uyumlu egzersiz gerçekleştirmek gerekiyor. Egzersizin ve ideal kiloda olmanın taş hastalığını azalttığına dair birçok yayın bulunuyor. Bilhassa sıcak yaz aylarında hareket ricası azalabildiğinden gün içerisinde mutlaka hareket etmeye; her gün minimum 45 dakika ahenkli ve tempolu yürümeye özen gösterin.

Sebze Tüktimini Alışkanlık Haline Getirin!

Hayvansal proteinin bol olduğu bir perhiz, taş hastalığını artırıyor. bu nedenle sebzeden ve liften bol, proteinden fakir bir diyet uygulayıp, sindiriminizi de rahatlatarak böbrek taşından korunabilirsiniz.

Meyve Porsiyonlarını Abartmayın!

Yazın meyveler ve soğuk içecekler çok cazibeli olabiliyor. Bir De karpuz, kavun gibi meyvelerin neredeyse yüzde 100’ü sudan oluşuyor. Ancak, bu meyveler ve onların suları fruktoz içeriyor ama bu da şeker metabolizmasını bozarak taş oluşumunu artırabiliyor. böylece meyve tüketiminde aşırıya kaçmayın.

Fast Food Beslenmeye Uyarı! 

Üroloji Uzmanı Dr. Murat Tuğrul Eren “Artan fast-food tüketiminin küresel ısınma ile birlikte taş hastalığının tüm dünyada artmasının belli başlı nedenlerinden biri olduğu düşünülmektedir. Fast-foodlarda keza protein keza de karbonhidrat bol olduğundan, taş hastalığı için zararlı iki besini de birlikte almış olursunuz. böylece olası olduğunca fast-food türü besinlerden kaçının” diyor.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.