Magazin, Magazin Haberleri, Magazinevin.com

Site Rengi

Burun ameliyatı nasıl yapılır şişlik ve morluktan korkmayın!

28.11.2022
56
Burun ameliyatı nasıl yapılır şişlik ve morluktan korkmayın!

Burun ameliyatı günümüzde nefes alamama ve dağıtılmış afiyet problemleri için tercih edilirken aynı zamanda burnun dış görünümünün kişinin tercihine göre değiştirilmesi için yapılmaktadır. Elmaelma.com olarak burun ameliyatında dikkat edilmesi gerekenler nelerdir? Morluk ve şişkinlik geçici mi? gibi merak ettiğiniz sorunlarınıza yanıt aradık ve Altınbaş Üniversite Hastanesi Medical Park Bahçelievler Kulak Burun Boğaz Uzmanı Dr. Öğr. Üyesi Denizhan Dizdar, burun ameliyatında uyarı edilmesi gereken 3 aşamayı sizlerle paylaştı.

SİGARA VE IÇKI İYİLEŞMEYİ GECİKTİRİYOR

Altınbaş Üniversite Hastanesi Medical Park Bahçelievler Kulak Burun Boğaz Uzmanı Dr. Öğr. Üyesi Denizhan Dizdar: “Burun estetiği yaptırmaya karar verdikten sonradan doktorlarınız uygun bulursa sizin için bambaşka bir işlem başlamaktadır. Bu evre da dikkat etmeniz gereken noktalar bulunmaktadır. Hasta aspirin ve türevleri gibi çoğu kan sulandırıcı ilacı operasyondan asgari 1 veya 2 hafta önce bırakmalı ve tüketmemelidir. Eğer bu ilaçların tüketimi devam ederse hasta işlem için büyük tehlike taşır ve olumsuz sonuçlar doğabilir. bununla birlikte hastaların sigara ve alkol kullanımı da yaraların iyileşmesini geciktirir. Bu sebeple hastalar tedavi sürecinden önce bu tarz alışkanlıklarını bırakmalı veya ara vermelidir. Sigara, nefes kontrolü açısından da negatif bir faktör olarak değerlendirilmektedir” diyor.

burun ameliyatı

HANGİ AMELİYAT TEKNİĞİ TERCİH EDİLMELİ?

Ameliyat tekniklerinin seçimi de vakadan vakaya değişmektedir. Açık teknik denildiğinde; burun ucundan bir kesi yapılarak, burun sırtının kaldırılıp, burun yapılarına ulaşılması anlatılmaktadır. Kapalı teknik ise; bu kesilerin burun içinden yapılması ile olur. Açık teknik daha fazla görüş alanı ve anatomik yapılarak egemenlik sağlarken, kapalı teknik daha minik düzeltmeler için tercih edilir. Her 2 tekniğin de artıları ve eksileri bulunmakta olup, teknik seçimi cerrahın tercihi ve hastanın ihtiyacına göre şekillenir. Bu tekniklerin birbirine belli üstünlükleri yoktur. Her iki teknik de yaygın olarak kullanılmaktadır. Kayda Değer olan hangi teknik kullanılırsa kullanılsın sonucun mutluluk verici olmasıdır. Burun estetiği ameliyatında her operasyonda olduğu gibi sancı birkaç gün olacaktır. Ama bu standart sancı kesicilerle tedavi edilebilir bir durumdur.

burun ameliyat

ŞİŞLİK VE MORLUKTAN KORKMAYIN!

Burun estetiğinde burun kemiğine karşın bir işlem yapıldığında pek fazla faktöre yan olarak ödem olabilir. Burada birinci etmen; hastanın deri yapısıdır, ince ciltli açık tenli hastalarda şişkinlik ve morluk daha fazla beklenir. Operasyon sonrası iki gün buz uygulaması yaparak bu şişlik ve morlukları minimuma indirebiliriz. İkinci etmen ise; anestezinin düşük tansiyon ile yapılması ve olası olduğunca eksik travma yaratan cerrahi teknik kullanılmasıdır. Günümüzde burun cerrahisi çok gelişmiş durumda olup, milimetrik kesi ve aletlerle istenen şansın dönmesi yapılabilmektedir. Oysa bütün bunlara rağmen ameliyat sonrası şişkinlik ve morluk oluşumunda şu tekrar tekrar bilinen bir gerçektir. Tüm bu morluk ve şişlikler 10 gün içerisinde geçecektir. Bu ameliyatın beklenen bir sonucudur, geçici olduğu bilinir ve ona kadar hazırlanılırsa işlem daha bakımlı geçecektir.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.