Magazin, Magazin Haberleri, Magazinevin.com

Site Rengi

Cevizin vücudumuza sağladığı 10 üstünlük

17.02.2021
418
Cevizin vücudumuza sağladığı 10 üstünlük

Ceviz içeriğinde yer alan yardımcı besinlerin vücudunuzda fantastik olumlu etkileri vardır. Şeker Hastalığı ve kalp hastalığı gibi bir takım sağlık durumu sorunlarının risklerini azaltabilir, kanseri önlemeye yardımcı olabilir ve hatta erkeklerde üreme sağlığını iyileştirebilirler.

1. Kalp krizini önler

Kan dolaşımınızdaki yüksek kolesterol seviyeleri kalp sorunlarına niçin olabilir. Ceviz, vücudunuz için zararlı olan LDL kolesterol ve trigliserit seviyelerini azaltmaya tezgâhtar olan bir takım yağ asitleri içerir. Bazı incelemeler hem, cevizlerin kan basıncını düşürmeye yardımcı olabileceğini göstermektedir. Bu, yürek krizi, felç ve kardiyovasküler rahatsızlık riskini azaltmaya yardımcı olur.

2. Kilo vermeye asistan olur

2010 yılında yapılan bir araştırma, uyumlu olarak ceviz yemenin bazal metabolizmanın hızlanmasına katkıda bulunduğunu göstermiştir. Hem diyetlerinde ceviz olan insanların, olmayanlara kadar daha artı kilo verdikleri görülmüştür. İçeriğinde yer alan bir takım maddelerin iştah keserek az yemeye teşvik ettiği de kanıtlanmıştır.

3. Şeker Hastalığı riskini azaltır

Fazla kiloya sahip olan insanların yüksek kan şekerine sahip olma olasılığı daha yüksektir. Ceviz, kilo yönetimine yardımcı olur ve obeziteyi önleyerek diyabet riskinizi azaltır. 2016 yılında yapılan bir araştırmada, ceviz yağı tüketmenin kan şekeri düzeylerini iyileştirmeye asistan olduğu bulundu.

4. Kemikleri güçlendirir

Ceviz iyi bir bakır kaynağıdır. Bu mineralin yeterince elde edilmemesi osteoporoz riskini artırabilir. Bu koşul kemiklerinizi daha ince ve daha az yoğun ülkü getirir ve bu nedenle kırılmasını kolaylaştırır. Cevizlerde bulunan öteki bir mineral de kemikleriniz için kayda değer olan magnezyum, kemik oluşumu için gerekli olan kalsiyumu emmelerine tezgâhtar olur.

5. Bir Takım kanserin oluşumunu engeller

Ceviz yemek yemek meme , prostat ve kolorektal kanser riskini azaltabilir. Ceviz, bağırsak mikroplarınızın ürolitinlere dönüştürebileceği polifenol ellagitanninler içerir. Bu bileşikler bir anti-enflamatuar etkiye sahip olabilir. Hem vücudunuzdaki hormon reseptörlerini bloke edebilir, bu da meme ve prostat kanserleri gibi hormonla ilişkili kanser riskini azaltabilir.

6. Cildinizi nemlendirir

Ceviz, vücudunuza zarar verebilecek bağımsızlık radikallerden korumaya muavin olabilecek E ve F vitaminleri içerir. Ayrıca kırışıklıkları ve kuru cildi önlemeye yardımcı olurlar. Bu sayede daha dinç bir cilde sahip olmanızı sağlar.

7. Sperm kalitesini artırır

Ceviz, omega 3 yağ asitlerinden en zengin olan bitkisel besinler aralarında yer alır. Omega 3 yağ asitleri erkek bireylerde testislere kan akışını hızlandırır. Bu sayede sperm üretimini destekler, sperm sayısının yeterli seviyede olmasına muavin olur. Tüm kuru yemişlerde olduğu gibi cevizde de bol miktarda yer alan E vitamini, cinsiyet hormonlarının yapısına katılarak üreme sisteminin ahenkli bir şekilde çalışmasına yardımcı olur. bununla birlikte arginin içeriği de yüksek olan ceviz meni hacminin arttırılmasını sağlar. İçerdiği antioksidan bileşenler doğruca üreme organlarının sağlıklı bir şekilde çalışmasına katkıda bulunur, toksinlerin vücuttan atılmasını sağlar.

8. Ateroskleroz riskini azaltır

Ateroskleroz (damar sertliği), yürek krizi, felç ya da kalp yetmezliğine yol açabilen bir durumdur. Oksitlenmiş LDL kolesterol arterlerinizde biriktirerek daraldığında ortaya çıkar. Ceviz, LDL kolesterolün oksidatif hasarını önleyebilen ve bu nedenle ateroskleroz riskini azaltan şahane bir antioksidan kaynağıdır.

9. Bağırsaktaki fena bakterileri yok eder

Bağırsakta iyi ve kötü bakteri bulunur. İyi bakteriler sindirime yardımcı olur ve kötü bakterileri değil eder. Vücudunuzda fazla fazla zararlı bakteri varsa, kilo alımı, inflamasyon ve kolorektal kanser gibi bir takım sağlık durumu sorunlarına yol açabilir. Ceviz tüketimi bağırsak sağlığını ve içindeki yararlı bakterilerin miktarını artırır.

10. Hafızayı güçlendirir

Ceviz hafızanızı ve öğrenme becerilerinizi geliştirmenize yardımcı olabilir. Keza bilişsel gerilemeyi ve nörodejeneratif hastalıkları önlemeye muavin olabilirler. Beyninizdeki oksidatif hasarı ve iltihabı azaltabilen polifenolik bileşikler içerirler.

Gizem Bozdağ

email protected

özel içeriğidir.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.