Magazin, Magazin Haberleri, Magazinevin.com

Site Rengi

Çivi mantarına ne iyi kazanç bulaşmasını istemiyorsanız…

09.12.2022
62
Çivi mantarına ne iyi kazanç bulaşmasını istemiyorsanız…

Ülkemizde sıklıkla görülen deri sorunlarından biri de tırnak mantarıdır. Her ne dek önemsenmeyecek bir sorun gibi görünse de zorunlu olan çare ve bakım yapılmadığı taktirde büyük sorunlara yol açabilir. Tırnak mantarı hakkında sıklıkla sorulan sorular arasında olan ‘Çivi mantarı bulaşıcı mıdır? Çivi mantarı nasıl geçer, tedavisi nasıl olur?‘ gibi merak edilen cevapları Dermatec Poliklinigi Dermatoloji Uzmani Dr. Soy Nejat Ertek konu ile ilgili bilgiler verdi.

TIRNAK MANTARI BULAŞICI MIDIR?

Çivi yavaş uzayan bir deri ekidir. Tırnak mantarı (onikomikozis) tırnağı kalınlaştırır, rengini bozar ve tırnak yatağından ayırır. Ülkemizde tırnak mantarı sorunu epeyce sık karşılaşılan bir problemdir. Sıklıkla erişkinlerde görülür. Tırnak mantar hastalıkları ağrı gelişimi, başka enfeksiyonlara yol açması ve bulaşıcı olması nedeni ile ciddi bir sağlık durumu sorunudur. Bilhassa yaşlı hastalarda, şeker hastalarında ve savunma sistemi problemli olan hastalarda daha tedbirli olunmalıdır. Bunun yanı sıra el ve ayak tırnaklarında önemli estetik problemlere sebep olmaktadır.

TIRNAK MANTARINDA ETKİLİ TEDAVİ YÖNTEMİ NE?

Tırnak mantarlarının en etkin tedavi yöntemlerinin başında lazer tedavisi gelmektedir. Lazer tedavileri; her yaş döneminde düşük risk ve geniş güvenli tatbik özelliği, yüksek hasta uyumu ve klinik iyileşmesi ile çivi mantarlarında birincil çare seçenekleri arasına yer almaktadır. Ayak tırnağına uygulanan lazer ışığı, tırnak yatağına, tırnak ve etrafındaki yumuşak dokuya hasar vermeden uygulanır. Mutlaka 5 parmağın tırnaklarına da uygulanmalıdır çünkü diğer parmaklardaki tırnaklarda da sıcacık mantar olabilir. Lazer tedavisi sırasında hafif ısınma duygusal duyulur. Herhangi bir şekilde analjezik ya da anesteziye gerek yoktur.Uygulama sonrasında anında jurnal aktivitelerinize geri dönebilirisiniz.

Lazerle tırnak mantarı tedavisi işlemi takriben 15 dakika dek sürmektedir. Tedavide bir takım hastalar için tek seans yeterli olurken bir takım hastalar (çok ileri safhalar) içinse daha fazla seansa (6-8 seans veya fazlası) lüzum vardır.Lazer işlemi sonrası derhal pedikür yaptırabilir ya da oje sürebilirsiniz. Burada manâlı olan lazer işlemi öncesi dönemdir. Lazer işlemi uygulanmadan 1 gün önce ayağınızdaki bütün ojeleri temizleyip, but temizliğinizi yapmalısınız.

Mantar hastalığı çevresel faktörlere tabi bir rahatsızlık olduğu için tekrarlaması mümkün olabilir.Bu nedenle mutlaka hastalıktan korunmak için uzmandan data alınmalıdır.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.