Magazin, Magazin Haberleri, Magazinevin.com

Site Rengi

D Vitamini eksikliği belirtileri ve tedavisi

17.02.2021
223
D Vitamini eksikliği belirtileri ve tedavisi

D Vitamini, vücudunuzdaki farklı alanlara yönlendirilmiş sistemler üstünde enerjik etkileri olan son derece manâlı bir vitamindir. Öteki vitaminlerin aksine, D vitamini bir hormon gibi çalışır ve vücudunuzdaki her hücrede bunun için bir reseptör bulunur.

Cildiniz güneş ışığına maruz kaldığında vücudunuz D vitamini üretir. bununla beraber yağlı balık ve süt ürünleri gibi bir takım gıdalarda da bulunur, ancak D vitamininin sadece besinlerden alınması epeyce zordur. Önerilen günlük alım miktarı genel olarak 400-800 IU civarındadır.

D vitamini eksikliği çok yaygındır. Dünyada yaklaşık 1 milyar insanda D vitamini eksikliği olduğu tahmin edilmektedir.

D vitamini eksikliği ortak risk faktörleri

– Koyu tenli elde etmek.

– Ihtiyar almak.

– Artı kilolu veya obez elde etmek.

– Çok artı balık veya süt tüketmemek.

– Yıl boyunca güneşin az olduğu yerlerde yaşamak.

– Dışarı çıkarken daima güneş kremi göstermek.

– Daha fazla kapalı ortamlarda zaman devretmek.

Ekvatorun yakınında yaşamış ve çoğu kez güneş ışığına maruz kalan insanların derilerinin vücutlarının ihtiyaçlarını karşılamaya yetecek D vitamini üretmesi sebebiyle yetkisiz olma olasılığı daha düşüktür. Belirtilerin genel olarak farkedilebilir olmadığı için çoğu insan D vitamini eksikliğinin olduğunun farkında değildir. Hayat kalitenizi manâlı derecede olumsuz yönde etkileseler bile, belirtileri kolayca tanıyamazsınız.

Geçmeyen bitkinlik

Bitap hissetmenin birçok nedeni olabilir ve D vitamini eksikliği bunlardan biri olabilir lakin genellikle potansiyel bir niçin olarak göz ardı edilir. Olgu çalışmaları, çok düşük D vitamini seviyelerinin, hayat kalitesi üstünde önemli negatif etkisi olan yorgunluğa niçin olabileceğini göstermiştir. Aşırı takâtsizlik ve halsizlik D vitamini eksikliğinin bir işareti olabilir. Destek edinmek enerji seviyesini yükseltmeye muavin olabilir.

Bir vakada kronik gündüz yorgunluğu ve baş ağrısı şikayeti olan bir kadının D vitamini kan düzeyi yalnızca 5.9 ng/ml idi. 20 ng/ml’nin altındaki tüm değerler düşük olarak kabul edildiğinden, bu son derece düşüktür. D vitamini takviyesi ile kan değeri seviyesi 39 ng/ml’ye yükseldi ve belirtiler ortadan kalktı.

Fazla derecede düşük olmayan D vitamini seviyelerinin bile enerji seviyelerinizi negatif yönde etkileyebileceği düşünülmektedir. Kadın katılımcılar ile yapılan bir diğer gözlemsel alıştırma, düşük D vitamini düzeyleri ile kendi kendine bildirilen dermansızlık arasında dinç bir bağlantı bulmuştur.

Buhran

Depresif bir ruh hali, bununla birlikte D vitamini eksikliğinin bir işareti olabilir. Buhran, düşük D vitamini düzeyleri ile ilişkilidir ve bir takım çalışmalar, takviyenin havayı iyileştirdiğini ortaya koymuştur. Çalışmalarda, araştırmacılar D vitamini eksikliğini, özellikle ihtiyar erişkinlerde, bunalım ile ilişkilendirmişlerdir. Bir analizde, gözlemsel çalışmaların %65’i düşük D vitamini seviyeleri ile depresyon aralarında bir ilişki olduğu ortaya çıktı. Fakat gözlemsel çalışmalardan daha artı bilimsel yük taşıyan kontrollü çalışmaların birçok, ikisi arasında bir temas göstermemiştir.

Bazı kontrollü incelemeler, D vitamini eksikliği olan insanlara D vitamini takviyesi vermenin, soğuk aylarda meydana gelen mevsimsel bunalım da dahil olmak üzere depresyonu iyileştirmeye asistan olduğunu göstermiştir.

Kemik kaybı

D vitamini kalsiyum emiliminde ve kemik metabolizmasında çok önemli bir rol oynar. Kemik kaybı teşhisi konan çoğu ihtiyar insan daha fazla kalsiyum almaları gerektiğine inanmaktadır. Fakat D vitamini konusunda da yetkisiz olabilirler. Düşük kemik mineral yoğunluğu tanısı, D vitamini eksikliğinin bir işareti olabilir. D vitaminini yeterince olmak, yaşlandıkça kemik kütlesini gözetmek için önemlidir.

Düşük kemik mineral yoğunluğu, kemiklerinizin kalsiyum ve öteki mineralleri kaybettiğinin bir göstergesidir. Bu, daha ihtiyar yetişkinlerde, özellikle de kadınlarda, kırık riskini arttırır. Menopoz ve menopoz sonrası 1100’den artı orta ihtiyar bayan üzerinde yapılan geniş bir gözlem çalışmasında araştırmacılar, düşük D vitamini düzeyleri ile düşük kemik mineral yoğunluğu arasında enerjik bir bağlantı buldular.

Bu bulgulardan egemen olarak, yeterli D vitamini alımı ve kan seviyelerini optimal aralıkta yetişmek kemik kütlesini korumak ve kırık riskini azaltmak için iyi bir düşünce olabilir.

Kas ağrısı

Adale ağrısının nedenlerini kesinkes anlatmak çoğunlukla zordur. D vitamini eksikliğinin çocuklarda ve yetişkinlerde potansiyel bir adale ağrısı nedeni olabileceğine dair bir takım kanıtlar vardır.

Bir çalışmada kronik adale ağrısı olan şahısların %71’inin D vitamini eksikliğinin olduğu bulundu. D vitamini reseptörü, sızı algılayan nosiseptör adı bahşedilen asap hücrelerinde bulunur. Birkaç çalışma, yüksek dozda D vitamini takviyesi almanın, eksikliği olan kişilerde çeşitli sancı tiplerini azaltabileceğini göstermiştir. Kronik sızı ile düşük D vitamini kan düzeyleri arasında, vitamin ile sızı algılayan asap hücreleri arasındaki etkileşime bağlı olabilecek bir bağlantı vardır.

Enfeksiyonlar

D vitaminin en manâlı rollerinden biri bağışıklık sisteminizi kuvvetli tutmaktır, bu nedenle hastalığa niçin olan virüs ve bakterilerle savaşabilirsiniz. Enfeksiyonla mücadeleden sorumlu hücrelerle aracısız etkileşime girer. D vitamini bağışıklık fonksiyonunda manâlı roller oynar. En sık görülen eksiklik belirtilerinden biri, artan rahatsızlık ya da enfeksiyon riskidir.

sıkça hastalanırsanız, özellikle de soğuk algınlığı veya grip hastalığında, düşük D vitamini düzeyleri kayda değer bir faktör olabilir. Çoğu büyük gözlemsel alıştırma D itamini eksikliği ile soğuk algınlığı, bronşit ve zatürre gibi solunum yolu enfeksiyonları arasında bir bağlantı olduğunu göstermiştir.

Bazı araştırmalar D vitamini takviyelerinin jurnal 4.000 IU dozajda alınmasının solunum yolu enfeksiyonu riskini azaltabileceğini göstermiştir. KOAH’lı (Kronik akciğer hastalığı) kişilerde yapılan bir çalışmada, yalnızca D vitamini konusunda önemli derecede eksik olanlar bir yıl boyunca yüksek dozda yardım alındıktan daha sonra manâlı bir üstünlük sağlamıştır.

Sırt ağrısı

D vitamini kemik sağlığının değişik şekillerde korunmasına yardımcı olur, vücudunuzun kalsiyum emilimini artırır. Kemik ağrısı ve bel ağrısı, kanda eksik D vitamini seviyesinin belirtileri olabilir.

Büyük gözlemsel çalışmalar eksiklik ile kronik bel ağrısı aralarında bir ilişki bulmuştur. Bir çalışmada 9.000’den pozitif yaşlı kadın katılımcılar ile D vitamini düzeyleri ile sırt ağrısı arasındaki ilişki incelenmiştir. Araştırmacılar, eksikliği olanların günlük aktivitelerini kısıtlayan ciddi sırt ağrısı da dahil edinmek üzere sırt ağrısına sahip olma ihtimalinin daha yüksek olduğunu bulmuşlardır.

Kontrollü bir çalışmada, D vitamini eksikliği olan kişilerin bacaklarında, kaburgalarında veya eklemlerinde bayağı aralıktaki kan düzeylerine kıyasla kemik ağrısı yaşama ihtimallerinin iki kat yüksek olduğu bulunmuştur.

Bere iyileşmesi

D vitamini seviyelerinin düşük olması cerrahi, yaralanma ya da enfeksiyon sonrası yara iyileşmesinde yavaşlamaya niçin olabilir. Ameliyat veya yaralanmalardan daha sonra yaraların yavaş iyileşmesi D vitamini düzeyinizin çok düşük olduğunun bir işareti olabilir. Bir test tüpü çalışmasından elde edilen sonuçlar, D vitamininin bere iyileşme sürecinin bir parçası olarak yeni deri meydana getirmek için fazla kayda değer olan bileşiklerin üretimini arttırdığını göstermektedir.

Ayrıca D vitamininin iltihabı denetleme etme ve enfeksiyonla mücadeledeki rolünün uygun iyileşme için manâlı olduğu da unutulmamalıdır. Diyabetik etap enfeksiyonu olan hastalarla yapılan bir çalışmada, ciddi D vitamini eksikliği olanların, iyileşmeyi tehlikeye atabilecek daha yüksek düzeyde iltihaplanma belirtilerine sahip olma ihtimalinin daha yüksek olduğu bulunmuştur.

Başka bir çalışmada, etap ülseri olan ve D vitamini eksikliği olan hastalara vitamin takviyesi verildiğinde, ülser boyutunun ortalama %28 oranında azaldığı saptama edilmiştir.

Saç dökülmesi

Saç dökülmesi genelde yaygın bir niçin olan strese bağlanır. bununla birlikte, saç dökülmesi şiddetli olduğunda, bir rahatsızlık veya gıda eksikliğinin bir sonucu olabilir. Kadınlarda saç dökülmesi, düşük D vitamini düzeyleriyle ilişkilendirilmiştir, fakat bugüne kadar üretilmiş fazla eksik araştırma vardır.

Alopesi areata (saçkıran), baş ve vücudun diğer bölümlerinden önemli dökülmeler ile ortaya çıkan otoimmün bir hastalıktır. Düşük D vitamini düzeyleri saçkıran ile bağlantılıdır ve hastalığın gelişimi için tehlike faktörü olabilir.

Saçkıran hastalarında yapılan bir çalışmada, düşük D vitamini kan seviyelerinin daha ciddi bir saç dökülmesi ile ilişkili olduğu gösterilmiştir. Saç dökülmesi, bayan tipi saç dökülmesinde veya otoimmün durumdaki saçkıran hastalığında D vitamini eksikliğinin bir işareti olabilir.

Son anekdot

D vitamini eksikliği olağanüstü derecede yaygındır ve çoğu insan bunun farkında olan değildir. Bunun nedeni semptomların genelde ince ve spesifik olmamasıdır, yani düşük D vitamini seviyesinden ya da başka bir şeyden kaynaklanıp kaynaklanmadığını anlamak zordur.

Eğer bir eksikliğin olabileceğini düşünüyorsanız, kan değerlerinizi ölçtürmeniz önemlidir. Neyse oysa, D vitamini eksikliğini onarmak genel olarak kolaydır. Güneşe maruz kalma oranınızı artırabilir, yağlı balık veya süt ürünleri gibi D vitamini bakımından zengin gıdaları tüketebilirsiniz. Keza farklı alanlara yönlendirilmiş D vitamini takviyeleri bulabilirsiniz.

Eksikliği onarmak kolay, kolaydır ve sağlığınız için büyük faydalar sağlayabilir.

Sorularınız için e-posta atabilirsiniz.

Dyt. Serkan Sıtkı Şahin

email protected

özel içeriğidir.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.