Magazin, Magazin Haberleri, Magazinevin.com

Site Rengi

Demir eksikliği belirtileri neler tırnaklarda kırılmaya sebep oluyor!

10.01.2023
70
Demir eksikliği belirtileri neler tırnaklarda kırılmaya sebep oluyor!

Demir eksikliği dünyada kadınların %35’inde, erkeklerin ise %20’sinde ortaya meydana çıkan kayda değer bir sağlık problemidir. Vücutta gereksinim duyulan demirin değişik nedenlerle karşılanamaması durumu demir eksikliği olarak tanımlanıyor. Demir eksikliğinin en manâlı nedeni demir taşıyan besinlerin yeterli düzeyde tüketilmemesidir. Demir eksikliği hakkında tüm bilgileri haberimizin devamında bulabilirsiniz…

Demir eksikliği (kansızlık) nedir?

Toplumda anemi olarak aşina demir eksikliği anemisi, kandaki kırmızı kan hücrelerinin yapısında oksijenin taşınması ve bu hücrelerin kırmızı olmasını karşılayan hemoglobin miktarının azalması nedeniyle ortaya çıkmaktadır.

Kırmızı kan hücreleri vücutta oksijen taşımalarını karşılayan bir protein olan hemoglobini üretmek için demire gereksinim duyar. Vücudunuzda yeterli hemoglobin yoksa, dokularınız ve kaslarınız tatmin edici oksijen alamaz ve etkili bir şekilde çalışamaz. 

Demir eksikliği belirtileri

– Deri solgunluğu
– Vücutta kuvvetsizlik, takâtsizlik
– Maddi aktiviteler esnasında soluk soluğa kalmak
– Kırılgan saç ve tırnaklar
– Baş ağrısı
– Ellerde ve ayaklarda duyumsuzlaşma
– Asabiyet hali
– Kulaklarda uğuldama
– Dudaklarda çatlaklar ve ağız kenarında yaralar
– Konsantrasyon bozukluğu
– Saçlarda dökülme
– Dilde yanma
– Ağız mukozasında hassasiyet
– Depresyon
– Uyku sorunları
– Sıradan olmayan üşüme şehvetli

Çarpıntı, toprak ya da buz yeme, yavaşlayan tiroit fonksiyonları ve sıkıntılı ayak sendromu gibi durumlar demir eksikliğinin ileri derece belirtileri arasında yer almaktadır.

Demir eksikliği tedavisi nasıl olur?

Demir eksikliği için belirli çare, durumun nedenine ve şiddetine kadar değişmektedir. Birçok durumda hekim kadar demir hapları reçete edilir.

Demir emilim bozukluğunun sorun olduğu durumlarda, demiri intravenöz (damar yuluyla) olarak saptamak mümkündür. Bu, kayda değer kan kaybı gibi öteki durumlarda da bir seçenektir. En ağır vakalarda kan nakli gerekebilir. İç kanama eksikliğin bir nedeniyse, ameliyat gerekebilir

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.