Magazin, Magazin Haberleri, Magazinevin.com

Site Rengi

Diş eti kanaması çare edilmezse kemiği eritiyor

18.02.2021
225
Diş eti kanaması çare edilmezse kemiği eritiyor

Diş eti kanaması, toplumumuzda epeyce sık karşılaşılan ve o kadar çok ayrı diş eti hastalığından kaynaklanabilen önemli bir ağız sağlığı sorunudur. Birçok süre önemsenmeden geçiştirilmesi, diş kayıpları ilk olarak olmak üzere başka önemli hastalıkları da tetikleyebiliyor. Dişçi Pertev Kökdemir, “Diş etleri kanıyor diye dişleri fırçalamamak son derece hatalı bir tutum olur. Diş etleri kanasa bile diş temizliği yapılmalıdır” diyerek uyardı ve diş eti kanaması ile ilgili merak edilen soruları yanıtladı…

diş eti

Diş taşı temizliği ihmale gelmez

Diş etlerimiz niçin kanar
Diş eti, mevcut diş eti iltihabına yan olarak veya travmaya alt olarak kanar. Sağlıklı olan dişlerin, fırçalarken, diş ipi kullanırken veya sert bir şeyler yerken kanamaması gerekir.

Diş eti kanamaları önlenebilir mi
İyi bir ağız bakımı, ahenkli diş doktoru kontrolleri, diş taşı temizliği ve diş eti tedavileri yapıldıktan sonradan diş eti kanamaları önlenebilir. Diş etleri kanıyor diye dişleri fırçalamamak son derece hatalı bir tutum olur. Diş etleri kanasa bile diş temizliği yapılmalıdır.

Kötü gıda sebep olabilir

Diş eti hastalıkları neden olur
Diş eti hastalıklarının ilerleyen yaşla birlikte görülme sıklığı da artar. Keza diş eti hastalıkları; vitamin eksikliklerinde, sigara kullananlarda, yoğun stres yaşayanlarda, antidepresan veya doğum kontrol hapları gibi ilaçların uzun süreli kullanımında, diş gıcırdatan ya da sıkanlarda, fena ve yetersiz beslenenlerde ve gebelik döneminde olanlarda daha sık görülmektedir.

Diş eti hastalıkları nasıl tanı edilir
Diş eti şişse, kırmızıysa, kanama bulgusu varsa, periodontal cep varlığı ve radyolojik kemik kaybı gibi etkenlere bakılarak, diş eti hastalığı teşhis edilebilir.

diş eti

Diş eti iltihabının göstergesidir

Uyumlu olarak kullanılan ilaçlar diş eti hastalığına sebep olur mu
Bağışıklık sistemi baskılayıcı ilaçlar, antiepileptikler ve kalsiyum kanal blokerleri grubu ilaçlar diş eti büyümelerine sebep olabilir.

Diş taşı, diş eti hastalıklarına niçin olur mu
Diş taşı ve dental plak, diş eti hastalıklarının esas sebebidir. Dental plağın uzun dönemde kalsitiye olması ile diş taşı oluşur. Oluşan diş taşının üzerine daha fazla plak birikir ve bu şekilde döngü olarak ilerler.

Diş eti kanaması çare edilmezse ne olur
Diş eti kanaması, diş eti iltihabının bir göstergesidir. Çare edilmez ise uzun dönemde dişlerin etrafındaki kemiğin erimesine ve son olarak da dişlerin sallanmasına ve çekilmesine sebep olur.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.