Magazin, Magazin Haberleri, Magazinevin.com

Site Rengi

Diş hassasiyetini önlemenin 5 yolu

17.02.2021
184
Diş hassasiyetini önlemenin 5 yolu

Diş hassasiyeti soğuk-sıcak veya şekerli yiyeceklerin, dişin daha yumuşak kısmı olan dentinin ortaya çıkması sonucu verdiği hastalık hissiyle oluşuyor. Dişler fırçalandığında veya hava değişikliklerinde kısa sürede kendini hissettiren keskin ağrı, kişiyi zor durumda bırakıyor. genel olarak şekerli yiyecekler tüketildiğinde ve soğuk havalarda ortaya çıkan geçici sızı sebebiyle hasta, dişlerini fırçalamaktan da uzaklaşabiliyor. Diş hassasiyetine sebep olan nedenlerin ortadan kaldırılmaması ise ağızda başka problemlerin yaşanmasına zemin hazırlayabiliyor.

Asitli meyveler diş minesini etkiliyor

Limon, greyfurt gibi meyvelerin ağızda tutulması ve asitli içeceklerin fazla tüketilmesi diş minesini aşındırarak dentinin açığa çıkmasına sebep oluyor. Zayıflayan diş yüzeyinde açıkta kalan dentin, diş hassasiyetinin oluşmasına yol açıyor. Yaşam kalitesini etkileyen bu problem, erginlik çağından itibaren görülmeye başlarken, yaşlanmayla birlikte zamanla azalabiliyor. Diş eti problemleriyle sık karşılaşan kişiler, diş etlerinde çekilme de yaşayabiliyor. Bu durumla ortaya çıkan kök yüzeyleri dentini açığa çıkararak, diş hassasiyetinin yaşanmasına niçin oluyor.

Diş kayıpları yaşanabilir

Diş hassasiyeti nedeniyle çürümüş veya kırılmış dişler, hatalı diş fırçalama, bruksizm ve diş eti iltihaplanmalarıyla çoğu kez karşılaşılabiliyor. Bunun yanı sıra yanlış besin ve asitli içeceklerin fazla pozitif tüketilmesi sebebiyle de diş hassasiyeti gelişebiliyor. Diş hekimleri, hassasiyet olan dişler için gerekli tedavileri uygulayarak problemleri hafifletebiliyor. Önlem alınmazsa diş kayıplarına değin gidebilen diş hassasiyeti için, sızı ve ağrı hissedildikten sonra doktor muayenesinden aşmak tartma taşıyor.

Sert fırçalamak dişleri daha iyi temizlemez

Dişleri daha sert fırçalamak, dişleri daha iyi arındırmak yerine onların daha fazla zarar görmesine yol açar. Dişlerinin daha beyaz olacağını umarak daha sert fırçalamak, dişlere hatta diş etlerine önemli zararlar veriyor. Bilhassa diş hassasiyeti yer alan hastaların diş fırçalarını doktor önerisine uygun şekilde seçerek, doğru fırçalama yöntemiyle gerçekleştirmek gerekiyor.

Diş sıkma hassasiyete yol açıyor

Kişinin stres nedeniyle gece ve gündüz baştan başa dişlerini sıkması zamanla diş minesinin aşınmasına yol açarak hassasiyetin oluşmasına sebep olabiliyor. Dişlerde bulunan çürümelerde farkına varılmasa dahi ilerleyen zamanlarda çürük, dişlerde bulunan damarlara ilerlediğinde hassasiyete zemin hazırlıyor. Keza diş taşları temizlendikten daha sonra ve diş ağartma yapıldığında, kök yüzeyler açığa çıkarak diş hassasiyetini başlatabiliyor. Diş taşları temizlendikten sonra hassasiyet geçici bir süreyle devam edebiliyor. Fakat diş eti hastalıklarından korunmak için diş taşlarının temizlenmesi büyük önem taşıyor.

Diş hassasiyetini önleme yolları

Hekim muayenesiyle birlikte önce dürüst ağız bakımı konusunda hasta bilgilendirilmesi yapılıyor. Yumuşak kıllı diş fırçalarının kullanılması hassasiyete yardımcı olabiliyor. Dişlerin diş ipiyle ve hassasiyeti durdurmak için varlıklı florür içerikli diş macunuyla temizlenmesi gerekiyor. Tedavi esnasında ayrıca diş çekilmesiyle ortaya meydana çıkan kök yüzeyleri beyaz dolgularla kapatılıyor. Hastada bruksizm problemi görülüyorsa, sorunun çözülmesi sağlanıyor. Çürükler sebebiyle hassasiyet yaşanıyorsa da kanal tedavisi yapılarak hastanın problemleri çözülebiliyor.

Keza;

– Yiyecekler yendikten sonradan mutlaka dişleri fırçalamak gerekiyor.

– Asitli içecekleri tüketmemeye niyetlenmek, tüketilecekse de pipet uygulamak ağırlık taşıyor.

– Diş hassasiyeti yer alan hastaların, diş doktoru muayenesinden daha sonra uygun diş macunlarını kullanmaları gerekiyor.

– Hastada bruksizm problemi varsa gece plağı kullanarak dişlerin aşınmasının önüne geçilebiliyor.

– Dişleri sert fırçalamak yerine, süpürme işlemi olarak adlandırılan hassas şekilde fırçalamak gerekiyor.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.