Magazin, Magazin Haberleri, Magazinevin.com

Site Rengi

Diş Rehabilitasyonunda Fobiye Son

01.05.2021
182
Diş Rehabilitasyonunda Fobiye Son

Uzun ve sıhhatli hayatın gizemlerinden birisi de ağız ve diş sıhhatinin sağlanması ve korunmasıdır. Tıpta ayakta yapılan rehabilitasyonlar dışında teşebbüssel müdahaleler çoğunlukla genel anestezi altında asıllaşmaktadır.

Ağız ve diş sıhhatinde ise rehabilitasyon olmak bir kenara; diş doktoru koltuğuna oturmak dahi 7’den 70’e herkes için fobi nedeni olabilmektedir. Özellikle  çürük, dolgu, diştaşı pakliği bir yana; implant rehabilitasyonu, diş çekimi ya da öbür teşebbüssel usuller hastaları sıhhatli olma yolundan dahi alıkoyabilmektedir. Bu bağlamda fobileri ortadan kaybetme ve hastaları rehabilitasyona yakınlaştırma ismine akla gelen alternatifi göz arkasını etmemek gerekir: SEDASYON..!

Sedasyon, muhtelif ilaçların kullanılarak keg, fobi ve coşku sözcüklerinin anlamlarını içinde barındıran anksiyetenin giderilmesi ile alakalı usuldür. Diş doktorluğunda doktor-hasta arasında rehabilitasyon sırasımda faal bir irtibat vardır. Ancak fazla coşkulu, fobili fertlerin yanında rehabilitasyonun bir parçası olamayacak çocuklarda, mental retarde ve belirtili fertlerde sedasyon usulü takviyeye sanki hızır gibi yetişmektedir.
Sedasyon, dişhekimi ve anestezi uzmanının işbirliği ile reelleşir. Anestezi uzmanı hastanın genel beden sıhhati hakkında bilgi aldıktan sonra diş doktoru ile birlikte rehabilitasyonun içeriği ve ursine değerlendirir. Genellikle midozalam ismi verilen ilaç hastanın damar yolunun açılması ile damar içine enjekte edilir. Burada rehabilitasyon süresi  ehemmiyet talep ettiği için dişhekimi vasati 30-45 dakika içinde rehabilitasyonu sonlandırmalıdır. Sedasyonun en ehemmiyetli özelliği hasta genel anestezide olduğu gibi tamamen şuur kaybı yaşamaz ve dişhekiminin rehabilitasyon sırasındaki komutlarına yanıt verebilir.

Sedasyon operasyonu hem hasta hem de doktor açısından yapılacak rehabilitasyonu basitleştirmektedir. Dr. Umut Şimşek; ‘Sedasyon ’un hasta açısından avantajı, hasta rehabilitasyona katılmakta ancak ne operasyon yapıldığını ve içeriğini anımsamamaktadır. Dişhekimi de fobi ve panik yaşayan bir hasta yerine rehabilitasyona takviye olan ve işini basitleştiren bir hasta ile çalışmanın sevincini yaşayacaktır ’ diyor.

Son zamanlarda sıklıkla uygulanan bu usulün rastgele bir dezavantajı yoktur ancak operasyonu takip eden gün içinde hastaların dikkat gerektiren harekâtlardan sakınmaları ve vasıta kullanmamaları gerekmektedir. Anksiyeteyi ortadan kaldırması, sızı ve stresten uzak bir civar sağlaması açısındam hastaların diş rehabilitasyonuna kesintisizliği açısından da sedasyon büyük ehemmiyet taşımaktadır.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.