Magazin, Magazin Haberleri, Magazinevin.com

Site Rengi

Dudak uçuğu neden olur viral cilt enfeksiyonu sebep oluyor!

15.04.2021
52
Dudak uçuğu neden olur viral cilt enfeksiyonu sebep oluyor!

Dudak ve çevresinde görülen yaygın bir viral deri enfeksiyon olarak tanımlanan uçuk, sıkıcı bir sorun.  Herpes simpleks isimli virüsün neden olduğu uçuk, dudaklarda, diş etlerinde, dilde, ağzınızın çatısında ve yanak iç kısımlarında ağrılı yaralara neden oluyor. Peki uçuk nasıl çare edilir? Uçuğa ne iyi kazanç? İşte merak ettiğiniz soruların yanıtları.

Dudakta uçuk neden çıkar?

Uçuğa niçin olan herpes simpleks virüsü enfeksiyon için daha fazla dudak ve ağız çevresindeki bölgeleri tercih eder. bununla birlikte belirtiler daima bu alanla sınırlı değildir. Bir Takım bireylerde, üst dudaklar ve burun arasındaki filtrum adı bahşedilen üçgenimsi bölgede, burun içinde veya dışarıya, çene, boyun veya yanakta da uçuk oluşabilir. Bağışıklık sistemi güçsüz olan, organ nakli geçirmiş bireylerde ya da kanser hastalarında favori de uçuk oluşabilir. Bu epeyce güvenli olmayan bir durumdur ve körlüğe değin gidebilir.

Uçuğa ne iyi kazanç?

Probiyotikler

Yoğurt, elma sirkesi, lahana turşusu gibi probiyotik yiyecekler bağışıklık sistemini doğal olarak güçlendirir. Uyumlu olarak tüketilirse uçuk çıkması önlenebilir.

E vitamini açısından zengin besinler

E Vitamini cildi rahatlatarak uçuk kaynaklı ağrı ve rahatsızlığın giderilmesine tezgâhtar olabilir. Antioksidan özelliği ile zarar görmüş cildi onarır ve iltihaplanmayı azaltır. Badem, ıspanak, tatlı patates, avokado, günebakan çekirdeği ve zeytinyağı E vitamini açısından zengindir.

Yüksek C vitamini taşıyan besinler

C vitamini vücudu istilacılara aleyhinde korumaya asistan olan beyaz kan hücrelerinin sayısını artırır. Bağışıklığı kuvvetlendirmek, cilt sağlığını ve uçuğun iyileşmesini hızlandırmak C vitamini açısından zengin gıdalar tüketilebilir. Portakal, kırmızı biber, yeşil biber, lahana, brüksel lahanası, brokoli, çilek, greyfurt ve kivi çokça C vitamini içerir.

Çinko

Çinko, inflamasyonu azaltmak ve bağışıklığı desteklemek için zorunlu olan kayda değer bir eser mineraldir. Alternatif tıp tedavileri alanında yayınlanan bir çalışmada, çinko oksit kreminin oral herpes enfeksiyonu için etkili bir tedavi olduğu saptama edilmiştir. Çinko oksit taşıyan kremler ve çinko takviyeleri uçuğa iyi gelir.

Aloe vera jeli

Aloe vera jeli, uçuk yaraları gibi cilt koşullarını tedavi etmek için kullanılabilir. Aloe vera, antioksidan vitaminler, enzimler, mineraller, yağ asitleri ve enfeksiyonların önlenmesine asistan olan dağıtılmış hormonlar içerir.
 

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.