Magazin, Magazin Haberleri, Magazinevin.com

Site Rengi

Filizlenen patatesin zararları neler baş ağrısı başladıysa…

08.04.2021
72
Filizlenen patatesin zararları neler baş ağrısı başladıysa…

İnsan sağlığına oldukça faydası bulunan patatesin doğru koşullarda saklanmadığı vakit ölüme yol açtığını biliyor muydunuz? Özellikle yeşillenip filizlendiği süre epeyce tehlikeli bir hal bölge filizlenmiş patatesin ne gibi zararlarının olduğunu Beslenme Uzmanı Beyza Köse’den öğrendik. İşte filizlenmiş patatesi tüketmenin meçhul  zararları!

Yanlış tüketimi yaşamsal siklet taşıyor 

Sofraların vazgeçilmez sebzesi olan patates, lif/ posa içeriği tamamen tokluk hissine katkı maddesi sağlayarak sindirim sistemini destekler; C ve B vitaminleri, potasyum minerali ile de enerji verir. Ancak patatesin faydaları kadar yanlış tüketiminin zararları da hayati tartı taşıyor. Konuyla ilgili risklere dikkati çeken Beslenme Uzmanı Beyza Köse, “İnsan sağlığı üzerinde birçok olumlu etkileri olan patates, hasadından önce ve sonradan depolanma sırasında yapılan hatalar sebebiyle besin zehirlenmelerine hatta bunlara yan ölümlere yol açabilir. Bitki Örtüsü; mantarlar, böcekler gibi dış faktörlerden kendilerini korumak için bir takım toksik maddeler üretir. Hasat ve depolanmasında yapılan hatalarda (depolama sıcaklığı, hasat ve taşıma esnasında mekanik yaralanma, nem, havalandırma ve zararlı böcekler) bu toksik maddelerin artmasına sebep olur ve insan hayatını tehlikeye sokar. Patates içeriğinde de bu kimyasallardan solanin bulunur” dedi.

Baş dönmesi ve baş ağrısı varsa… 

Depolama ve hasat sırasındaki hatalardan dolayı solanin miktarının artabildiği vurgusunu da yapan diyetisyen Köse, şunları söyledi: ”Güneş aşağı veya yüksek neme sahip ortamda bekletilen patateste solanin miktarı artar. Solaninin artması, klorofil sentezini uyararak patatesin sarıdan yeşil renge dönmesine sebep olur. Solanin miktarı arttıkça yeşillenmeyle birlikte zehirlenme etkisi de oluşur. Bu yüzden üstünde yeşil lekeler/ filizler oluşan patateslerin tüketiminden kaçınılmalıdır. Nemsiz, ışık olmayan serin yerlerde saklanmalıdır. Solanin zehirlenmelerinin belirtileri mide bulantısı, kusma, ishal, mide krampları, boğaz yanması, baş ağrısı ve baş dönmesidir.”

Ciddi zehirlenmeler ölümle sonuçlanabilir 

“Ciddi zehirlenmeler, ölümle sonuçlanabilir. böylece patatesleri güneş altında fazla uzun süre bırakmamaya, yeşillenme gördüğünüzde tüketmemeye, pazarda, markette alışveriş yaparken aldığınız patatesleri bir bir yoklama edip yeşillenmiş olanları katiyen satın almamaya dikkat etmelisiniz. Eğer haberdar olmadan yeşillenmiş patates tükettiyseniz ve bahsettiğimiz belirtileri görmeye başladıysanız şu anda doktora başvurun. Ramazan sofraları açısından değerlendirdiğimizde de patatesli pişmiş yemeklerin ortalama 3-4 günden pozitif tüketilmemesi siklet talep ediyor.”

İHA

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.