Magazin, Magazin Haberleri, Magazinevin.com

Site Rengi

Geniz eti (Adenoid) nedir nefes almada güçlüğe yol açıyor!

17.01.2023
375
Geniz eti (Adenoid) nedir nefes almada güçlüğe yol açıyor!

Geniz eti, görevi bademcikler ile aynı olan, burunun ardındaki geniz denilen bölgede yer alan bir lenf dokusudur. Yetişkinlerdeki horlama ve burun tıkanıklığının esas nedeni geniz eti büyümesidir. Yaşam kalitesini negatif etkileyen bu sorun, antibiyotiklerle çare edilerek kendiliğinden küçülmesi sağlanabiliyor. Geniz eti büyümesi ile ilgili merak edilen bütün bilgiler haberimizde…

Geniz eti (Adenoid) nedir?

Geniz eti (adenoid) geniz boşluğunun üstteki kısmında bulunan bir savunma dokusudur. Bademcikler ile birlikte lenfatik sistemin bir parçasıdır. Yabancı organizmalar ve mikropları miktar ve onlarla savaşarak, vücuttan uzaklaştırır. Girintili çıkıntılı bir yapıya sahip olan geniz eti bilhassa çocukluk çağında epeyce etkin çalışır. Çoğunlukla takriben 5 yaşından sonradan küçülmeye başlarlar. Erginlik yıllarında az kalsın iyice değil olurlar. Geniz eti büyümesi çocuklarda yaygın bir sorundur.

Geniz eti belirtileri

Burundan nefes almakta güçlük
Sürekli ağızdan nefes alma
Burun tıkalı gibi genizden konuşma
Nefes alırkan ses çıkması
Uyku sırasında horlama
Uyku esnasında birkaç saniye süreyle nefesini alıkoyma (Uyku apnesi)

Geniz eti tedavisi

İltihaplı geniz eti ilk önce antibiyotiklerle tedavi edilmeye çalışılır. Eğer geniz etinde iltihap yahut, doktorunuz bir zaman beklemeyi önerebilir, özellikle çocuklarda geniz etinin bir miktar büyümesi normaldir. Zamanla geniz eti kendiliğinden küçülebilir.

Tuzlu su ile burun ve geniz yıkanması ile, burun ve genizdeki salgıların temizlenmesi, özellikle de geniz eti üzerindeki yapışık sümük birikiminin yıkanarak mekanik olarak uzaklaştırılması yararlıdır ve bir takım hastalarda burun tıkanıklığını azaltır.

Kortizonlu burun spreylerinin kullanımı ile, geniz eti büyüklüğünde en fazla %10 dek bir küçülme olabilir; eksik da olsa bu küçülme bazı hastalarda burun tıkanıklığında azalmaya yol açabilir. Ancak burun spreyi kesildiğinde geniz eti tekrardan büyümeye devam eder.

 

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.