Magazin, Magazin Haberleri, Magazinevin.com

Site Rengi

Gerginlik kansere niçin olabilir mi

17.02.2021
191
Gerginlik kansere niçin olabilir mi

Stres, vücudunuzun algılanan bir tehdide verdiği bayağı tepkilerin bir parçasıdır. Ve mutlaka kötü bir şey değil. Bir şeyleri başarmaya zorlayabilir ve potansiyel olarak güvenli olmayan durumlardan kaçınmanıza asistan olabilir. Ancak çok fazla gerginlik, maddesel ve şehvetli sağlığınız üzerinde büyük bir etkiye sahip olabilir.

Peki, stres kansere neden olabilir mi? Cevap henüz net değil. Kanser ve stres arasındaki temas, mevcut delil ve stresin mevcut kanseri nasıl etkileyebileceği ile ilgili karşılıklı teoriler hakkında veri elde etmek için okumaya devam edin.

Öbür stres tipleri

Stres ve kanser arasındaki ilişkiye dalmadan önce, stresi bütün olarak anlamak önemlidir.

Beyniniz muhtemel bir tehlike algıladığında, böbreküstü bezlerinize asap ve hormon sinyallerinin bir kombinasyonunu gönderir. Bu bezler, gerginlik yanıtını başlatan adrenalin ve kortizol hormonlarını üretir.

Akut stres

Akut gerginlik, birçok insanın gerginlik hakkında konuştuğunda düş ettiği şeydir. Çoğunlukla kısa ömürlüdür ve belirtilmiş durumlardan daha sonra geçer.

Akut gerginlik bu şekilde ortaya çıkabilir:

– Ani fren yapmanız gereken durumlar
– Bir aile üyesi veya dost ile kavga etmek
– İşe geç kalmanıza niçin olacak trafikte kalmak
– Bir işi vaktinde yetiştirebilmek için baskı hissetmek

Akut gerginlik, aşağıdakiler de dahil elde etmek üzere dağıtılmış maddi semptomlara niçin olabilir:

– Hızlı yürek atışı
– Gelişen tansiyon
– Seri nefes alma
– Adale gerginliği
– Aşırı terleme

Bu etkiler genellikle geçicidir ve stresli şart sona erdiğinde çözülür.

Kronik gerginlik

Kronik stres, stres yanıtınız uzun zaman aktive edildiğinde gerçekleşir. Keza maddi hem de duygusal olarak sizi aşındırabilir.

Kronik strese yol açabilecek şeylere örnekler:

– Huzursuz bir ev ortamında yaşamak
– Nefret edilen bir işi yerine getirmek
– sık sık bedensel bıkkınlık yaşamak
– Kronik bir rahatsızlık ile yaşamak

Akut strese kıyasla, kronik stresin fiziksel ve hissi sağlığınız üzerinde uzun vadeli etkileri olabilir.

Kronik gerginlik, zamanla bir takım hastalıklara katkıda bulunabilir:

– Kalp hastalığı
– Sindirim sorunları
– Anksiyete ve buhran
– şişmanlamak
– Uyku problemleri
– Konsantre olamama ya da bir şeyleri hatırlama güçlüğü
– Doğurganlık sorunları
– Çelimsiz bağışıklık sistemi

Stres ve kanser ile ilgili popüler teoriler

Stresin bir kişinin kansere yakalanma riskine nasıl katkıda bulunabileceğine dair çoğu teori vardır.

İşte bir takım büyük teoriler:

– Stres yanıtının kesintisiz aktivasyonu ve ilişkili hormonlara maruz kalması, tümörlerin büyümesini ve yayılmasını destekleyebilir.

Bağışıklık sistemi, kanser hücrelerini bulmak ve ortadan uyandırmak için manâlı olabilir. Fakat kronik gerginlik, bağışıklık sisteminizin bu görevleri yerine getirmesini zorlaştırabilir.

– Uzun süreli gerginlik, kanser riskine katkıda bulunabilecek bir cerahat durumuna neden olabilir.

Gerginlik, insanları sigara içmek, fazla miktarda alkol elde etmek veya fazla yemek yemek-içmek gibi sağlığa zararlı davranışlara yönlendirebilir. Bunların tümü kanser gelişim riskini arttırabilir.

Araştırmalar ne diyor

Gerginlik ve kanser arasındaki ilişki sürekli böylece çok çalışmanın kaynağıdır.

2013 yılında yapılan bir araştırma, alıştırma stresini ve bunun kanser riski ile nasıl ilişkili olduğunu değerlendirdi. İş stresinin kanser riski ile ilişkili olmadığını buldular. İş stresi, prostat, akciğer ve meme gibi spesifik kanserlerin gelişimi ile benzer değildi.

Fakat, 2017 yılında yapılan bir egzersiz ise yeni prostat kanseri teşhisi konulan 2000’den fazla erkeğin yaşadığı geçmiş stres seviyelerini ve meslek stresinin süresini araştırdı. Algılanan iş yeri stresinin prostat kanseri riskinin daha yüksek olması ile ilişkili olduğu bulundu.

2016 yılında İngiltere’de 106.000 kadın ile yapılan bir çalışma ise stres ya da negatif hayat olaylarının meme kanseri riskini etkileyip etkilemediğine baktı. Çalışma, stres ile meme kanseri aralarında tutarlı bir delil bulamadı.

çoğunlukla, stresin kansere yol açıp açmadığını ya da kanser riskini artırıp artırmadığını söyleyebilecek tatmin edici kanıt yoktur.

Dolaylı ve dolaysız sebepler

Stres ve kanser aralarında bir bağlantı olduğu görülse bile, stresin kansere aracısız olarak ya da dolaylı olarak katkıda bulunup bulunmadığı hala net yok.

Mesela:

– Kronik gerginlik altında olan biri sigarayı bir rahatlama aracı olarak alır. Kanser riskini artıran gerginlik mi yahut sigara mı? Yoksa ikisi de mi?

– Birileri kanserli bir aile üyesine bakarken birkaç yıl kronik gerginlik yaşar. sonradan, kendileri kanser geliştirirler. Stres bir etmen mü? Yahut genetik miydi?

Uzmanlar ayrıca kanseri ayrıca de stresi bireysel olarak daha iyi anlamaya başladıkça, muhtemelen ikisinin birbiriyle nasıl ilişkili olduğu hakkında daha fazla şey öğreneceğiz. Stresin kansere yol açıp açmadığı emin olmasa da, stresin bitki örtüsü büyümesini ve metastazı hızlandırarak mevcut kanser üzerinde etkin olabileceğine dair bazı kanıtlar var. Metastaz, kanser başlangıç ​​konumundan yayıldığı zaman meydana gelir.

Son not

Stres, vücudunuzun tehditleri algılaması gereken doğal bir tepkidir. Gerginlik akut veya kronik olabilir. Kronik strese sahip almak, sizi kalp hastalığı ve depresyon gibi farklı alanlara yönlendirilmiş sıhhat koşulları için riske sokabilir.

Kronik stresin kansere niçin olup olmadığı belirsizdir. Bazı çalışmalar pek olduğunu, diğerleri ise olmadığın göstermektedir. Stres, kanser gelişimine katkıda yer alan çoğu faktörden yalnızca biri olabilir.

Serkan Sıtkı Şahin

email protected

özel içeriğidir.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.